IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme cu gingiile..., Stie cineva?
afobia
post Jan 19 2008, 03:53 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 609
Joined: 18-December 07
From: Romania
Member No.: 2,859



pai doar 20 tigari (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 19 2008, 03:55 PM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Defineste doar. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girlish
post Aug 1 2008, 10:15 PM
Post #13


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 262
Joined: 18-February 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 231



Folositi ata dentara si apa de gura. Eu folosesc Corsodyl si-i buna tare. Nici nu-mi mai sangereaza gingiile asa tare de cand o folosesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Jan 11 2009, 10:34 PM
Post #14





Musafir






N-am vrut sa deschid un alt subiect... Am si eu o problema cu gingiile. Sangerarea. De fiecare daca cand ma spal pe dinti. Am incercat sa schimb pasta de dinti, am incercat Lacalut, Parodontax ... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Ce as mai putea face? Nu prea vreau sa merg la dentist...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 11 2009, 10:44 PM
Post #15





Musafir






Sora-mea, cand era mai mica a avut aceasta problema: parca i-a recomandat medicul vitamina C si o periuta de dinti mai putin dura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Light Blue
post Jan 11 2009, 10:57 PM
Post #16


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 218
Joined: 6-September 08
Member No.: 4,661



Scorpi, tin minte un articol aparut in Libertatea. Zicea ca doctorii ar trebui sa recomande pacientilor sa manance cate o lamaie pe zi si parca 30 grame de branza de vaci. Astfel, problemele dentare si gingivale ar disparea. Sangerarea gingiilor anunta o problema, de regula e vorba de paradontoza. Mai bine consulta un stomatolog, daca nu cumva te numeri printre cei care pot manca cate o lamaie. Eu una nu pot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Jan 12 2009, 03:20 PM
Post #17





Musafir






Aceiasi problema o am si eu cu gingiile, imi sangereaza la spalarea pe dinti. Medicul dentist mi-a zis sa imi cumpar dus bucal....este tare scump cam 100 euro. Si nici nu stiu daca e bun sau nu. A folosit careva asa ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Jan 12 2009, 03:50 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Deobicei sangerarea la periaj este un semn de gingivita...gingivita este acumularea placii bacteriene pe dinti...
Miscarile la periaj trebuie facute nici prea agresiv nici prea usor...moderat...si in principal se fac in plan vertical...perii periutei sa fie "medium", nici prea tari, nici prea moi...daca-s prea tari, pot zgaria gingia, o pot decola de pe dinte...
Folositi apa de gura pe baza de Clorhexidina...care da un rezultat foarte bun in gingivite, fiind antiseptica..

* gingivita este din cauza acumularii placii bacteriene pe dinti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 13 2009, 01:03 AM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Domnisoara doctor stomatolog stie. (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Emptyt, cred ca in anul 2 se face la stomato igiena: tehnica spalarii corecte pe dinti: miscari de sus-jos si circulare. (asta e sa ai prireteni stomatologi). Poate ne zici mai multe despre periajul corect. Te rog. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Sangerarea gingivala este cea mai comuna afectiune si se intalneste la aproape 90% din populatie. Aceasta sangerare a gingiei poate fi periodica sau permanenta, poate sa ne ingrijoreze sau nu. Bineinteles ca sangerarile gingiei ca urmare a unei raniri, fie cu scobitoarea, fie cu alimente mai dure, nu trebuie sa ne ingrijoreze, insa sangerarile care apar periodic sau sangerarile care nu dispar, accentuandu-si intensitatea, ar trebui sa ridice un semn de intrebare si sa ne faca sa ne indreptam catre medicul dentist.
Chiar daca sunt simple sangerari, este necesar sa le dai importanta pentru ca de cele mai multe ori sunt semnele si precursoarele unor boli de parodontiu (gingie si tesutul de langa dinte) destul de grave. De obicei, sangerarea gingivala apare in gingivita.
Gingivita este o afectiune foarte frecventa si care are diferite cauze. Cauzele favorizante ar fi: cariile netratate, obturatii (plombe) in exces care se sprijina pe gingie, obturatiile dintre dinti lipite una de alta care nu dau voie atei dentare sa curete acele suprafete, obturatiile cu suprafata nelustruita, lucrarile dentare relizate deficitar, tartru, fumatul excesiv si nu in ultimul rand, igiena deficitara.
Pe langa acesti factori, mai exista si cauze sistemice. Intalnim gingivita la pubertate, gingivita din cursul ciclului menstrual, gingivita de sarcina, gingivita legata de utilizarea medicatiei contraceptive, gingivita de menopauza precum si gingivita aparuta in cursul unor boli sistemice: diabet, leucemie, anemii, carente vitaminice si in tulburarile imunitare.
Cum se manifesta gingivita?
Simptomatologia nu este foarte variata, insa fiecare pacient o percepe diferit. Intial apare un usor prurit (mancarime) gingival alaturi de o accentuare a culorii gingiei in rosu aprins. Ulterior apar sangerarile gingiei fie la masticatie, fie la folosirea atei dentare, fie pur si simplu la suctiunea (sugerea, aspiratia) voluntara sau involuntara a gingiei. Mai tarziu gingia se tumefiaza (se umfla), apar usturimile fie datorate unor mancaruri condimentate sau la ingerarea unor alimente fierbinti, fie usturimile sunt permanente, fara sa fie declansate de un stimul.
Periajul se face din ce in ce mai greu datorita durerii si sangerarii. Netratarea acestor simptome duc ulterior la o simptomatologie mult mai accentuata. Intarzierea tratarii gingivitei simple nu face decat sa agraveze si sa duca la aparitia bolilor parodontale mult mai grave care duc pana la urma la pierderea dintilor. Evolutia spre parodontita nu este o regula, in sensul trecerii de la o faza de imbolnavire usoara la una mai grava. Circumstantele care controleaza evolutia gingivitei spre parodontita tin de exacerbarea factorilor favorizanti locali (obiceiurile vicioase, fumat, tartru, etc.) sau aparitia unor boli generale.
Gingivita se trateaza si, cel mai important, se previne printr-o igiena foarte buna a cavitatii bucale. Igiena se face foarte greu in perioadele active ale gingivitei pentru ca gingiile tumefiate dor foarte tare la periaj, de asemenea, apare usturimea la folosirea apei de gura. Toate acestea determina pacientul sa renunte sa mai faca igiena, lucru care nu face decat sa agraveze gingivita.
Pe langa igiena amanuntita si corecta dupa tehnicile explicate, folosind si mijloacele auxiliare: apa de gura, ata dentara, dusul bucal sau periuta interdentara, ar trebui sa facem o vizita la medicul dentist pentru o igienizare profesionala de doua ori pe an. De asemenea, medicul dentist poate pune diagnosticul asupra cauzei gingivitei, daca este de cauza bacteriana sau este un simptom al unor boli generale sau un simptom aparut ca urmare a unui tratament medicamentos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Jan 13 2009, 11:08 AM
Post #20





Musafir






Mersi de informati. Voi cumpara apa de gura sa vad cum va fi, ca dusul bucal mi se pare o prostie sau poate nu, dar sa dau atatia bani nu ma lasa inima.
Problema la mine e ca dinti din fata sunt pusi iar la unul din ei gingia imi este iritata tot timul, si asda am fost eu la stomatolog, mi-a zis ca nu e o problema medicala ci doar o gingivita si sa incerc sa ma spal cu dusul ca poate sa curete gingia mai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:06 PM