IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Obiceiuri de lectura, intrebari "jurnalistice" despre citit
ciqui_aroma
post Sep 23 2007, 03:15 PM
Post #11


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 17
Joined: 29-June 06
Member No.: 401



Eu mai am o obsesie. Nu suport sa indoi foaia unei carti ca sa marchez locul unde am ajuns. Folosesc tot felul de materiale pe post de semne de carte: facturi, calendare, chitante etc. dar nu suport sa indoi cartea. Cine imprumuta de la mine o carte trebuie sa respecte regula de aur: sa nu indoaie coltul ca altfel , mor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 23 2007, 03:43 PM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Aropo de ce spunea Maat cu "cum sa..cum sa..", acum citesc "Cum sa te psihanalizezi singur". (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Imi plac cartile de psihologie, imi cumpar mereu cate ceva. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Si mai am acum ceva despre memorie, dezvoltarea memoriei.
Eu citesc mai mult astfel de carti, deci eu chiar trebuie sa stau cu ceva in mana (pix, caiet) sa imi notez ce mi se pare mai important. De citit tot in pat, in diverse pozitii. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Sep 23 2007, 03:47 PM
Post #13





Musafir






eu citesc la masa - foarte rar in pat... numai la masa/birou reusesc sa ma concentrez. citesc multe carti si in format electronic, la calculator- mai ales cele profesionale, dar cele de suflet (literatura) le prefer pe hartie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Sep 23 2007, 09:27 PM
Post #14


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/blush.gif) eu am pierdut obiceiul de a-mi nota in agende pasajele interesante. imi amintesc ca in liceu era o ocupatie favorita cea de a-mi insemna intr-un soi de jurnal frazele care ma impresionau.
acum nu-mi notez decat chestunile "tehnice", nicidecum celecare misca sufletul. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Sep 24 2007, 03:43 PM
Post #15





Musafir






desi sunt injinera... citesc in pat. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
de obicei, inainte de culcare, seara, sau acum, pana mai e frumos afara, in curte, dupa ce ajung acasa de la job, o jumate de ora - o ora (cand nu trebuie sa fug pe ici-colo).
am oroare de carti mazgalite, cu colturi indoite samd. mi se pare o profanare la adresa lor, ale mele toate arata impecabil.
am imprumutat o carte de la cineva si era toata subliniata, mi-a fost foarte greu s-o citesc, nici macar nu ma puteam concentra la ce citesc, vedeam numai liniile alea facute de pix (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
notite nu-mi prea fac la ce citesc, cat tin minte tin minte, daca vreau sa "aprofundez" mai incolo, ami iau o data cartea si mai citesc anumite pasaje. majoritatea cartilor le am cumparate, n-am rabdare sa caut la biblioteca, plus ac dureaza mult pana le termin si nu le-as putea duce inapoi decat neterminate.
cat timp am avut copiii mici n-am citit ca nu reuseam sa-mi fac timp, iar seara cadeam ca musca.
am reluat obiceiul de vreun an.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 24 2007, 04:45 PM
Post #16


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



mm.. apropo de sublinieri.. eu folosesc marker atunci cand invat. ce e mai important trebuie sa sara in ochi la ultima recitire (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Sep 25 2007, 08:06 AM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Si eu subliniez tot ce invat.Cu cat mai colorat cu atat mai bine.Deh,eu am memorie vizuala buna si culorile ma ajuta sa retin mult mai usor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 25 2007, 10:23 AM
Post #18





Musafir






Eu una de la prea colorat nu mai vad scrisul, ma incurca mai tare. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andria
post Oct 8 2007, 12:39 AM
Post #19


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 150
Joined: 3-October 07
From: azi sunt aici, maine nu stiu...plecata undeva...(cu pluta)
Member No.: 2,352



nu am citit niciodata la masa (IMG:style_emoticons/default/blink.gif) (cred ca sunt anormala) dar pur si simpu decat sa ma pui sa stau pe scaun la masa ca sa citesc mai bine ma impusti! Deobicei cand citesc/ invat stau in pat si dau drumu` si la muzica (nu suport linistea , nu ma pot concentra daca e liniste - iar unt anormala, stiu-). Daca invat imi iau langa mine niste pixuri colorate si subliniez pe carte... de regula cu rosu definitiile cu verde caracteristicile cu albastru altceva ce mai este important de retinut.

cand eram la liceu si aveam teme...tot in pat stateam si le faceam ...scriam pe genunchi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crynna
post Oct 11 2007, 08:56 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 39
Joined: 7-October 07
Member No.: 2,371



QUOTE(andria @ Oct 8 2007, 01:39 AM) *
nu am citit niciodata la masa (IMG:style_emoticons/default/blink.gif) (cred ca sunt anormala) dar pur si simpu decat sa ma pui sa stau pe scaun la masa ca sa citesc mai bine ma impusti! Deobicei cand citesc/ invat stau in pat si dau drumu` si la muzica (nu suport linistea , nu ma pot concentra daca e liniste - iar unt anormala, stiu-). Daca invat imi iau langa mine niste pixuri colorate si subliniez pe carte... de regula cu rosu definitiile cu verde caracteristicile cu albastru altceva ce mai este important de retinut.

cand eram la liceu si aveam teme...tot in pat stateam si le faceam ...scriam pe genunchi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Andria, stai linistita, nu esti anormala. Si eu procedez cam la fel. Am capatat acest obicei din nevoie. Acasa la parinti, studiam trei frati la acelasi birou, facut in forma de T. Cu timpul ca sa am liniste, ma retrageam in orice coltisor al casei, indiferent de conditii, pentru a-mi pregati lectiile. Mai tarziu, cand m-am hotarat sa-mi schimb meseria, aveam copilul mic si studiam pentru examene, nu mai tineam cont de locul in care citeam. Important era sa fiu in preajma copilului sa-l pot observa si pe el. Nu mi-a fost greu, pentru ca eram obisnuita de la parinti sa invat in galagie. Iar cand citesc o carte pentru sufletul meu, chiar nu mai tin cont unde si cum stau cand citesc. Important e sa ma simt confortabil si astfel imi "savurez" lectura, chiar daca baiatul meu are muzica la maxim iar sotul urmareste un meci la televizor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:30 PM