IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Gripa Porcina
Cindy
post Jan 12 2010, 09:10 PM
Post #21


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(Szimcsi @ Jan 12 2010, 09:25 AM) *
Nici eu nu ma vaccinez, insa parintii si sora-mea au facut-o. Si ma bat si pe mine la cap. Dar nu stiu de ce am o retinere, poate pentru ca am auzut atatea despre faptul ca ar fi doar o campanie murdara a industriei farmaceutice. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Si eu la fel...Plus ca nu stiu eu exact ce efecte secundare poate avea vaccinul asta. Chiar astazi ascultam la TV ca el contine mercur, care se acumuleaza in corp, nu se elimina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jan 12 2010, 10:43 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Ce a auzit Sweet am auzit si eu, legat de mercurul care se acumuleaza in corpul uman.

Iata ce am primit pe mail si iacata si un motiv in plus ca sa nu ma vaccinez: Adrian Streinu Cercel (promotor al vaccinărilor obligatorii) este mason
Vezi PDF | Imprimare

de George Preda

Am primit la redactie o scrisoare din partea unei persoane care doreste sa-si pastreze anonimatul, care dezvaluie legaturile cu masoneria ale lui Adrian Streinu Cercel, secretar de stat la Ministrul Sanatatii si totodata director la Institutul de Boli Infectioase Prof. Dr. Matei Bals. Adrian Streinu Cercel a fost implicat în aceasta perioada în campania de terorizare pandemica a populatiei cu scopul de a impune vaccinarea obligatorie împotriva HPV si împotriva gripei porcine.

Printre altele, el a sustinut ideea de a importa de urgenta vaccin antigripal. Dupa ce Traian Basescu l-a acuzat ca "pravaleste apocalipsa peste România", iar consilierul prezidential Virgil Paunescu a spus ca "induce panica în populatie", Adrian Streinu-Cercel a demisionat pe 3 noiembrie 2009 din functia de secretar de stat în Ministerul Sanatatii, la mai putin de o luna de la numire, "din motive strict personale". Dupa numai doua zile, el a revenit asupra deciziei, la insistentele primului ministru interimar, Emil Boc. Mai mult decât atât, guvernul a anuntat ca va achizitiona din import 500.000 de doze de vaccin antigripal pentru copii.

Redam în continuare scrisoarea respectiva.

"Prin natura meseriei mele am participat de-a lungul anilor la multe evenimente si conferinte pe tematica sanatatii, a bolilor infectioase în general, incluzând aici si tematica HIV/SIDA. Printre acestea s-a numarat în mai multe ocazii si "Ziua mondiala SIDA" sau mai corect spus "Ziua mondiala de lupta împotriva SIDA", ce este marcata la nivel international pe 1 decembrie.

Suprapunerea în România cu Sarbatoarea Nationala a facut de cele mai multe ori ca evenimentul sa fie mereu eclipsat, iar relatarile din presa sa fie relativ firave. Acesta a fost si cazul discretului eveniment organizat în anul 1999 de catre Comisia Nationala de Lupta Anti-SIDA a Ministerului Sanatatii, într-un cadru aristocratic oferit de palatul Elisabeta si dupa cum vom vedea, cu o participare extrem de neobisnuita pentru un domeniu specializat cum este cel al SIDA.

Ciudateniile evenimentului au început înca de la primirea în palat. Comitetul de primire verifica amabil dar foarte strict, pe baza de buletin, daca identitatea celor sositi corespundea cu lista de invitati, lucru neobisnuit pentru un eveniment public si nemaiîntâlnit pâna atunci la o alta manifestare de acest gen. În plus invitatii erau rugati sa îsi aleaga singuri una dintre mapele cu documente oferite de catre organizator, care erau de trei tipuri: cu coperti rosii, portocalii si verzi.

Chiar daca vreun invitat solicita sa i se înmâneze o mapa de nu conteaza ce culoare, era rugat ferm sa îsi aleaga singur una. Mi-am pus pe buna dreptate întrebarea daca strania cerinta a organizatorilor ascundea un primitiv test psihologic al culorilor, având în vedere ca mapele aveau toate acelasi continut indiferent de colorit. Sau poate era vorba de cu totul alt substrat în aceasta neobisnuita cerinta? Oricum impresia creata a fost foarte ciudata.

Tot la intrare, un domn îmbracat elegant întâmpina persoanele sosite strângându-le mâna într-un mod neortodox, presând cu indexul între doua dintre falangele mâinii interlocutorului, gest care ulterior am aflat ca este un semn masonic de recunoastere. Apoi alt personaj îi conducea pe cei sositi catre sala unde se desfasura evenimentul prin holurile pline de însemne heraldice ale palatului.

Pe afisul evenimentului, aflat pe usa salii, am remarcat alaturi de companiile farmaceutice, sponsori ai evenimentului, un logo necunoscut si greu descifrabil. Odata intrat în sala de receptii a palatului am remarcat o atmosfera greoaie, accentuata într-o mare masura de muzica solemna ce se auzea în surdina din niste boxe.

Manifestarea a fost condusa de doctorul Adrian Streinu Cercel, presedintele Comisiei Nationale de Lupta Anti-SIDA a Ministerului Sanatatii care a început cu un raport al activitatii comisiei si cu prezentarea situatiei HIV/SIDA în tara noastra si în lume.

Pentru a nu va mai plictisi cu toata desfasurarea evenimentului va pot spune ca muzica clasica era de tipul celei folosite la ritualuri masonice, ca invitatii erau foarte îndeaproape supravegheati fiind însotiti chiar si pâna la toaleta si înapoi de câte unul dintre membrii staff-ului si ca în mapa de prezentare primita am gasit pe cover sheet (al carui scan îl atasez) sigla aceea neobisnuita pe care am identificat-o cu mare surprindere ca fiind emblema Marii Loji Nationale din România. N-as putea sa va spun care a fost sau este legatura dintre SIDA si masonerie, ce interese au masonii în acest domeniu si cum poate fi sponsorizata o comisie ministeriala de catre o loja masonica."

[Nota redactiei. Imaginea reda sigla actuala a MLNR, preluata de pe site-ul oficial al Lojei. Remarcam faptul ca sloganul initial "Nihil sine Deo" – în traducere, "Nimic fara Dumnezeu" – a fost înlocuit între timp cu un altul. "Vincere aut mori", noul slogan, înseamna "Sa învingi sau sa mori".]

Va reamintim ca Adrian Streinu Cercel a fost consilier pe probleme de boli infectioase al ministrului Sanatatii Eugen Nicolaescu, printre atributiile sale numarând-se si problema gripei aviare. De aici s-a ales si cu porecla de "Doctorul Aviara".

Presa a relatat în repetate rânduri ca doctorul Adrian Streinu Cercel (foto) a comis ilegalitati în domeniul organizarii si desfasurarii de licitatii în programul anti-SIDA si a fost pus sub urmarire penala de catre Directia Nationala Anticoruptie, fiind învinuit într-un dosar referitor la licitatiile pentru achizitionarea de echipamente medicale pe parcursul anului 2001 de catre Ministerul Justitiei.

Fostul ambasador al Statelor Unite ale Americii, Michael Guest, a facut în perioada mandatului sau urmatoarea declaratie în legatura cu programul coordonat de dr. Streinu-Cercel în domeniul HIV/SIDA: "Costul tratamentului anti-SIDA din România este crescut în mod artificial, iar banii alimenteaza coruptia institutionalizata." Declaratia fostului ambasador nu a produs niciun efect, chiar daca Corpul de Control al primului ministru a scos la iveala în anul 2004 ca preturile din România sunt supradimensionate.

Era limpede de ce nu confirma si cealalta acuzatie. Banii aveau o tinta precisa, iar identitatea destinatarilor trebuia sa ramâna secreta. Raportul întocmit de cei care au verificat programul condus de Streinu-Cercel a scos la iveala însa si un alt aspect: numarul bolnavilor crestea pe hârtie, dar nu se corobora cu datele din teritoriu. Dovada a disparut între timp, deoarece Ministerul Sanatatii a "pus sub sechestru" baza de date, care a fost mai apoi ajustata.

Schimbarea ministrilor nu l-a afectat pe Streinu-Cercel. Guest a plecat în SUA, Guvernul s-a schimbat, dar Adrian Streinu-Cercel a ramas seful programului respectiv, cu un buget la dispozitie de 1038,5 miliarde de lei. Posesor al unei averi considerabile si al pozitiei de judecator de piata în afacerea medicamentelor antiretrovirale, profesorul Adrian Streinu-Cercel a devenit, într-un mod bizar, de neatins.

Considerat "un excelent profesionist, un om cu mare har, volubil, cult" si prin urmare acceptat ca fiind o somitate, Streinu-Cercel a reusit pur si simplu prin pozitia sa si, cu siguranta, datorita apartenentei la masonerie, sa se excluda de pe lista suspectilor în toate cazurile de control efectuate de institutiile abilitate în acest sens.

Membru al Adunarii Generale a Academiei de Stiinte Medicale, care a ajuns sub control masonic, fapt dezvaluit de catre ziarul România libera în articolul "Academia Medicala, fratia doctorilor politicieni si masoni", Adrian Streinu Cercel este si un adept înfocat al vaccinarii obligatorii a fetitelor de 9 ani împotriva cancerului de col uterin si, recent, al vaccinarii obligatorii împotriva virusului H1N1.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Jan 13 2010, 09:39 AM
Post #23


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Ia uitati ce am primit pe mail:

Oana Ionita, colega lui Toni Tecuceanu, acuza mediatizarea excesiva si mincinoasa a mortii "carcotasului", care a dus la actuala isterie a gripei porcine:

"Toni era racit de 3 saptamani, a venit cu noi la munte pe piciore, tusea si avea putina febra. Chiar daca am insistat sa se trateze, raspundea ca o sa se faca bine si ca nu are nimic. Nu s-a tratat, nu a stat nici o zi acasa sa se ingrijeasca. A fost cu noi, echipa, in tot acest timp, la filmari, la masa, in masina sau in casa.
Cum se explica faptul ca noi toti suntem sanatosi? Repet, racesc repede, de cand eram mica aveam probleme cu raceala, sunt sensibila si am fost depistata la un moment dat la Institutul Cantacuzino si cu streptococ auriu. Am inteles ca l-am luat cand eram mica dintr-un spital, ca o sa-l am toata viata, si tocmai de aceea la analize ASLO il am mereu peste limita maxima. Am inteles ca sunt destul de firava in fata virusului si tocmai de aceea ma intreb- cum?
Revenim la tema.
Cum se face ca pandemia asta atat de grava nu a afectat pe nimeni din echipa, familie si prieteni? Repet- nu a fost diagnosticat cu gripa AH1N1 nimeni dintre noi.
Din punctul meu de vedere ar fi doua concluzii care trebuiesc trase:
1. Toni nu avea gripa porcina, ci s-a dorit utilizarea unei persoane publice pentru a face oamenii sa se vaccineze.
2. Daca avea gripa (aici apar intrebarile) de ce noi suntem perfect sanatosi, familia, colegii, prietenii?
Este posibil ca Toni sa se fi infectat in timpul internarii?
Este posibil sa fie avut o bacterie care a actionat doar in cazul lui, pentru ca, asa cum imi povestea si matusa lui, avea probleme cu plamanii de cand era mic?
Sunt niste supozitii care acum probabil nu-si mai au rostul. (...)

Pentru mine a fost crunt sa vad cum pleaca Toni. Poate sunt prea sensibila sau poate atmosfera sfasietoare te obliga la indurerare. A fost o zi care nu credeam ca o sa vina vreodata.
Sunt convinsa ca multe din afirmatiile si concluziile trase de pe urma decesului lui Toni au fost pentru a mediatiza efectele pandemiei. Multi m-au sunat si m-au intrebat daca am facut un test sau vaccin sau daca am patit ceva.
Haideti sa va explic.
Medicii au spus ca avea acest virus AH1N1 in organism cu 8 zile inainte de internare. Imi este greu sa cred ca eu nu am nimic. Este vorba de o pandemie, nu? Ar trebui sa fie extrem de periculos sa intri in contact cu o persoana avand o boala inalt contagioasa. Noi am plecat la munte impreuna (doar eu cu el in masina) spre filmarile de sarbatori, chiar cu 5 zile inainte de internare, am respirat acelasi aer timp de 8 ore. La filmare chiar am facut o gluma si am mancat de la el din mancare. Sunt o fire destul de sensibila la raceli, chiar e posibil sa nu am nimic? Nici macar o raceala? avand in vedere ca in scoala luam orice raceala foarte repede...
Este cumva vorba doar de o mediatizare exacerbata pentru manipularea maselor? se intreaba Oana Ionita.





Paul Tecuceanu (Romania Vorbeste): Durerea unui frate…

Romanii au o vorbă: “mortul de la groapă nu se mai întoarce”. Aşa este, oricât de mult mi-aș dori, nu îl voi mai vedea niciodată pe fratele meu în aceasta lume. Acest gând este trist, dureros, sfâşietor, însa trebuie să-l accept. Si il accept, dar tot nu am linişte. De când fratele meu a părăsit această lume, îmi vin în minte tot felul de întrebări… “De ce Toni nu s-a dus din timp la doctor?”, “De ce, când speram că își revine, a murit?”, “De ce Dumnezeu a vrut să-l ia de lângă mine atât de devreme?”. Niciun răspuns…

Încerc sa fiu tare, însă sunt neliniştit. Îmi amintesc exact toate vorbele pe care medicii mi le-au spus în cele 11 zile în care Toni a fost internat la terapie intensivă, la Institutul “Matei Balş”. Ceva nu se leagă! Informaţiile pe care le-am primit se bat cap în cap. Profesorul Adrian Streinu-Cercel afirma răspicat: “Toni Tecuceanu a murit de gripa porcină”. Degeaba, nu am linişte.
Fratele meu a fost internat la spital în noaptea de 24 spre 25 decembrie 2009 în stare gravă. Plămânii i-au fost afectaţi aproape în totalitate. Doar vârfurile plămânilor mai erau sănătoase. Medicii au spun încă de atunci că şansele de supravieţuire sunt mici, iar după simptome erau convinşi că este vorba de gripă porcină.
I s-au făcut două teste, iar rezultatele au fost negative. Abia după ce i s-a luat a treia oară din secreţie, rezultatul a fost pozitiv. Iniţial, medicii mi-au spus că Toni avea virusul AH1N1 în organism de opt zile. Apoi, profesorul Adrian Streinu-Cercel a anunţat că acest virus se instalase în organismul fratelui meu de trei zile. Mai mult, uneia dintre ”bebelușele” de la Cronica Cârcotaşilor i s-a spus, de către medici: “Toni Tecuceanu nu are gripă porcină”. Ciudat, nu? Asta nu e tot! Răcit fiind, Toni a petrecut foarte mult timp alături de cârcotaşi. Oana Ioniță chiar a mâncat din mâncarea lui. Au mâncat unul după altul. Au respirat acelaşi aer. Au mers în aceeaşi maşină. Totuşi, niciunul dintre ei nu s-a îmbolnăvit, deşi medicii au anunţat ca în lume este pandemie și că gripa porcină are contagiozitate foarte mare. În plus, cu câteva zile înainte de a fi internat la spital, Toni a acordat un interviu unui jurnalist de la Adevărul timp de trei ore. Întâlnirea a avut loc în casa fratelui meu, care nu se simţea deloc bine. Cu toate acestea, ziaristul respectiv nu a contractat nici el boala. Nimeni dintre cei ce au intrat în contact direct cu el, în perioada de trei zile de când zicea profesorul Adrian Streinu-Cercel că Toni contactase virusul, nu a fost infectat cu virusul AH1N1.
Pe parcursul zilelor în care Toni a fost internat la terapie intensivă la “Matei Balş”, medicii mi-au spus ca, în afara plămânilor, celelalte organe ale fratelui meu nu sunt afectate. Apoi, după necropsie, m-au anunţat că toate organele i-au fost afectate. Alta ciudăţenie, nu? Si, totuşi, lucrurile bizare nu se opresc aici. În ziua în care fratele meu a încetat din viață, doctorii mi-au spus ca a murit, cel mai probabil, din cauza unui infarct. Apoi, după efectuarea necropsiei, am întrebat: “Care a fost cauza decesului?”. Mi s-a răspuns că încă nu se ştie cu exactitate și că în foile oficiale au trecut ”Insuficienta cardio-respiratorie acută, bronhopneumopatie acută bilaterală și obezitate-gradul II”. Am întrebat de infarct… “Cauza decesului o puteţi afla peste trei săptămâni, după ce vom analiza totul la microscop. Daca a fost vorba de infarct, vom vedea la microscop”, a fost răspunsul, cel puţin ciudat, care mi-a fost oferit.
Acum, după moartea lui Toni, toţi romanii dau navală la spitale pentru a se vaccina. Se vorbeşte de “Fenomenul Tecuceanu”…Oare e un fenomen sau doar o manipulare fără scrupule? Nu ştiu…
Profesorul Streinu-Cercel susţine că vaccinul nu are efecte secundare. Eu am aflat, din surse medicale, că acest vaccin nu este prea indicat, că după un an începe sa atace organismul. Probabil, nu voi primi niciodată răspunsuri la aceste nedumeriri, însa nu vreau ca moartea fratelui meu să fie folosită în scopuri murdare.Eu nu am putere, însă sunt convins că Bunul Dumnezeu va face lumină în acest caz. (Paul Tecuceanu)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jan 14 2010, 12:07 AM
Post #24


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Este inadmisibil asa ceva, am auzit ca vor sa vaccineze obligatoriu elevii (IMG:style_emoticons/default/guns24.gif) .
Pe ce este fundamentata decizia lor ??? Cati copii au fost afectati indubitabil si dovedit de virus ? Au fost cazuri de decese, Doamne fereste in cadrul grupei acesteia de varsta 6 - 18 ani ??
Ceva nu e in regula in tara asta...
Am impresia ca se doreste cu tot dinadinsul vaccinarea tineretului roman...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Jan 14 2010, 12:44 AM
Post #25


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Mi se pare absurd si faptul ca vor sa ii oblige pe doctori sa se vaccineze... (IMG:style_emoticons/default/dry.gif)
Si eu am hotarat sa nu-l fac... deocamdata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shyla
post Jan 14 2010, 12:06 PM
Post #26


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 35
Joined: 4-December 09
Member No.: 7,580



QUOTE(Cindy @ Jan 12 2010, 09:10 PM) *
Si eu la fel...Plus ca nu stiu eu exact ce efecte secundare poate avea vaccinul asta. Chiar astazi ascultam la TV ca el contine mercur, care se acumuleaza in corp, nu se elimina.


Seleniul ajuta la eliminarea mercurului din organism. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 15 2010, 04:47 PM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ministerul îi iartă pe medici de vaccin
Cadrele medicale doljene pot respira uşurate. Ministerul Sănătăţii nu le mai obligă să se vaccineze, însă le atrage atenţia că dacă nu o fac dau dovadă de iresponsabilitate. Cât despre medicii de familie, aceştia au dreptul să refuze să se vaccineze, dar, în acelaşi timp, nici nu vor fi traşi la răspundere dacă nu respectă obligaţia de a efectua imunizarea populaţiei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jan 15 2010, 09:24 PM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Off, in sfarsit good news ...
Bine c-au mai ramas si persoane care mai vor binele tarii asteia, ca-ncepusem sa cred c-au ajuns sa ne conduca numai masonii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanica
post May 27 2015, 09:44 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 14
Joined: 21-May 15
Member No.: 12,858



E ceva de speriat cu masonii astia, nu mai scapam de ei.Cred ca au adus si gripa porcina astia.

This post has been edited by Fanica: May 27 2015, 09:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:59 AM