Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

Rating 0
entry Jan 10 2008, 11:18 PM
Te-ai uitat vreodata in oglinda sa vezi o persoana total diferita de cea compusa in interiorul tau? Te-ai gandit vreodata ca joci un rol impus doar pentru a-ti usura existenta?

Uimita de circumstante, nu ai simulat niciodata comportamentul „mulat” pe ce se intampla in momentul respectiv pentru a te camufla in evenimente desi ceea ce simteai tu era total diferit?

Ma vad la inmormantarea matusii mele ... ma uit in gol la ea si nu am nicio reactie; stiu sigur ca am iubit-o stiu sigur ca ar trebui sa ma doara ... dar liniste si pace! Preocuparea cea mai mare era sa-mi provoc 5 lacrimi pentru ca cei din jur deja ma ardeau pe rug! In acelasi timp ma judec aspru pentru ca nu pot plange si imi pasa mai mult de impresia pe care o las eu decat de ce simt pentru ea!!! Plec inlacrimata pentru ca toti plangeau si terminata la ideea ca sunt o prefacuta!!! Stau singura in casa si ma loveste un plans convulsiv ... o iubeam, nu mai era si nu o voi mai vedea niciodata; si eu am irosit ultimile minute preocupandu-ma de imaginea mea in public; ma uram!!!

Verdict: fiinta mizerabila!

Mi-am dorit mereu sa fiu acceptata, iubita si pretuita, de aici rezultand duplicitatea personalitatii dusa la extrem de prostie crunta! De cate ori nu am spus „da” doar fiindca il facea pe cel de langa mine sa se simta mai bine, desi eu simteam CLAR ca vreau sa tip „NU”!!
De cate ori nu treci peste doleantele tale doar pentru un zambet din partea celui drag sau de ce nu, duci la extrem abandonul in favoarea unui simplu strain! Mica fiind primeam bataie de la verisoara mea cu 2 ani mai „tanara” cand eram intrebata „de ce nu dai si tu?” raspundeam „mi-e mila!”!!! Pe langa mila, discernamantul meu de la 5 ani imi spunea ca mama si tata ma vor iubi mai mult daca vor vedea ce copil bun sunt eu!! Induram cu placere palme si pumni pentru o impresie !!

Incerci sa aduci fericirea.... incerci sa faci totul desi uneori e in defavoarea ta, sa aduni multumiri, zambete, imbratisari! Suntem oare dependenti de sentimentul pe care il da acest lucru? Si poate aceasta depententa sa te faca sa induri extreme pentru 3 secunde de fericire? Se pare ca da ... pentru ca cel putin eu, aleg mai degraba sa fiu lovita decat sa dau si eu! Sau poate e doar prostie ... poate e prostie ca speri in zadar sa multumesti pe toata lumea!!! Sa fii si tu multumit si cel de langa tine si restul lumii....! Am aflat cu stupoare ca fericirea exceptionala NU EXISTA! In cel mai bun caz esti responsabil cu propria-ti fericire! Nu incerca sa distribui tuturor drogul pentru ca nu vei reusi in veci! E o lege inca nescrisa de Murphy ... asemanatoare cu „pentru ca un lucru sa devina curat altul trebuie sa ajunga murdar”!

Asadar... cand te uiti dimineata in oglinda, ce vezi? O imagine.... un suflet ... o impresie? Vezi persoana pe care o vad toti cei de langa tine? Vezi persoana adanca ascunsa intr-un ungher al sufletului tau ... speriata ca nu poate plange la o inmormantare sau de impresia pe care o au prietenii despre tine daca ar sti ce simti cu adevarat? Incercam noi oare pana si inconstient sa alcatuim o imagine perfecta a noastra si sa o proiectam celor din jur?! Desi noi stim adevarul ... ne ajuta asta?! Unii pot raspunde ca da, altii ...ca nu... desi isi irosesc ani grei din fericirea proprie pentru acest aspect imaculat! Nu judec, desi imi sunt dragi sufletului ii iubesc la fel de mult desi au trait o viata de om pentru o oglinda!! II iau separat pentru ca un „impreuna” nu alcatuiesc decat fata de restul lumii si nu si de mine ... Eu nu vreau viata lor! Mai bine lovit de comunitate decat cu inima praf!

Poti fi oare asa cum simti? Eu nu pot ... si putini cred ca pot fi! Iar cei ce sunt, sunt cel mai adesea judecati de societate ... etichetati ... inlaturati!! Ar fi de neconceput sa vezi un fiu care nu-si plange parintele pentru ca si-a pierdut lacrimile involuntar incepi sa-l judeci; ar fi de neconceput sa lovesti de fiecare daca cand esti lovit ... ar fi de neconceput sa-i spui prietenei tale ca arata ca un monstru dupa ce a venit de la cosmetica!!! Ar fi totala lipsa de diplomatie si respect daca ai spune EXACT ce simti!!! Asta inseamna a trai intr-o societate. Sa te dai dupa regulile nescrise pentru a putea fi considerat social si prin urmare acceptat!

Raman in continuare debusolata! Ceea ce simt nu e intodeauna in concordanta cu ceea ce fac; am invatat ca e bine sa-ti pastrezi forta unei personalitati externe si echilibrul interior!! Degeaba esti lovit si simti ca vrei sa rastorni lumea ... sa spui ca nu e tocmai asa; te consumi si iti rastorni spiritul ca in exterior totul e calm si linistit ... pentru ca nu ar fi diplomat sa-ti expui gandurile, intentia si viata!

Nu stiu daca dorinta acuta de a nu ma apara violent sau de a nu spune ce vreau sau imi doresc vine din bunatate prosteasca, rautate sau dorinta de a avea o anumita imagine!! Dumnezeu cu judecata! Tot ce stiu e ca de cele mai multe ori cand ma aleg pe mine peste ceilalti ranesc pe cineva iar lucrul asta chiar e departe de ceea ce vreau sa fac!
M-am analizat de multe ori ... si poate ma voi analiza pana in ultima clipa ... si poate voi ajunge la concluzia ca am fost un om normal ... cu o personalitate complexa; sau poate ... doar un om lovit de prostia’i proprie si calcat in picioare!

 
« Next Oldest · geoo's Blog · Next Newest »
 
SMTWTFS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Last entries


2 user(s) viewing
2 guest(s)
0 member(s)
0 anonymous member(s)

Search My Blog