IPB WARNING [2] Illegal string offset 'member_id' (Line: 638 of /modules/blog/lib/lib_blogfunctions.php)
Forum pentru femei - eLady.ro -> sa inveti germana?!?!

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

Rating 0
entry Dec 18 2007, 11:37 PM
M-am apucat sa invat germana si nu de ieri de alaltaieri, ci de vre-o 3 luni. Dupa un mare tam-tam in care am declarat sus si tare ca vreau sa invat germana si ca nu conteaza cat de greu e , chiar vreau ca imi e foarte utila, am ajuns la concluzia ca nu e suficient sa vrei sa inveti germana. E pus si simplu imposibil. Nu reusesc sa inteleg cum pot nemtii sa o vorbeasca si dc ei pot eu de ce nu pot. am facut tot ce se poate:
1. Lectii de germana cu o profesoara care e studenta la limba si literatura germana sau cum e numeste la ei facultatea asta, ca profa nu prea vb bine engleza
2. mi-am facut temele cu regularitate.
3. 5 zile pe saptamana sunt la "mama ei acasa"
SI cu toate acestea nu pot sa vorbesc germana, nu inteleg mai nimic cand vorbeste un neamt cu mine - exeptand situatiile in care vb foarte rar, si nici atunci nu inteleg mare lucru-. singurul lucru care ma consoleaza e ca mai inteleg cate ceva dc e scris in germana, dar nu mi se pare suficient.
Uneori ma intreb, cum s-a intamplat sa ajung tocmai eu in germania, care niciodata nu mi-am dorit sa vad germania, nu am fost nici foarte fascinata de cultura si civilizatia germana.
mie imi plac spania spaniola cervantes corridele portocalele si barbati bruneti cu ochii negrii, care in germania sunt ori emigranti din india, pakistan, italia etc ori inexistenti.
nu mai vorbim de molesala generala care domneste aici. ma deprima pur si simplu
Si in aceste conditii vitrege cum sa fac eu sa invat germana???

« Next Oldest · Aiva's Blog · Next Newest »

Comments

B.Gabriela
post Feb 22 2011, 03:17 PM
Comment #1





Musafir






Buna. Am vazut postul tau si m-am gandit sa mai raman putin pe aici (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)

Hai sa iti spun eu cum am invatat germana la nivel conversational, fara sa stiu sa scriu , sa citesc ( bine .. sa nu ne gandim la cuvintele chilometrice pe care le au ei ) . Mama mea locuieste in Austria. Timp de 5 ani am mers si am stat in vacanta de vara cate 3 luni . Ea era mereu la servici,si eu trebuia sa fac ceva (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Asa ca m-am apucat sa "citesc"reviste carti in germana (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)) adica ma uitam la poze , si cand venea mama acasa o intreabam ce inseamna aia ce inseamna aia si asa am invatat eu germana.
Sau mai e o problema. Tu daca mergi in germania sau austria sau oriunde se vorbeste germana nu ai cum sa intelegi perfect poate dintr-o propozitie de 20 de cuvinte in cel mai fericit caz inteleg 5 .De ce ? Pentru ca tu inveti germana corecta, asa se numeste , pronunti cuvintele corect scrii corect, insa la ei e altfel....
E ca atunci cand un neamt care stie romaneste la nivel conversational vine in romania in cluj , sau bacau ,unde lumea de acolo vorbeste cu accentul acela specific zonei , intelegi ? Asta e faza atunci cand tu vorbesti cu un neamt ...El vorbeste in dialect si asta e problema.

Sper ca ti-am fost de ajutor macar cu 1% din problema ta.
Bafta la germana !
SPAM
Go to the top of the page

 
« Next Oldest · Aiva's Blog · Next Newest »
 
SMTWTFS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


My Blog Links


3 user(s) viewing
3 guest(s)
0 member(s)
0 anonymous member(s)

Search My Blog



IPB WARNING [2] Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/elady/public_html/forums/init.php:365) (Line: 0 of Unknown)