IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sa divortez sau nu?, nu stiu ce sa fac
lorena
post May 28 2007, 02:54 PM
Post #1





Musafir






buna fetelor
ma-m maritat anul trecut si am o dolceata de fetita de 4 luni,dar nu stiu ce sa ma mai fac pentru ca nu ma mai inteleg nici cum cu sotul meu.Fetita imi ocupa tot timpul el imi reproseaza mereu orice fac daca il rog sa stea putijn cu fata cat sa beau si eu o cana cu apa nu vrea dar de aia tot timpul imi reproseaza nu ne mai intelegem incepe sa imi fie scarba de el daca vrea sa ma atinga.Cateodata am impresia ca nici de copil nu ii pasa nu se ocupa deloc de fata bani in casa nu imi da numa dac ii cer si ii dau explicati pentru ce imi trebuiesc altfel ar fi in stare sa nu imi dea nici un ban.Decand am nascut nu am mai suportat sa ma atinga nu am mai avut relati in weekend tot timpul pleaca ba la maicasa ba la tara pe acasa nu prea sta si cu familia lui nu ma inteleg aproape deloc el mai si bea iar atunci cand bea se comporta urat cu mine nu stiu ce sa mai fac va rog dati-mi un sfat.Sa divortez sau nu.AJUTATI-MA va rog. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bacardi_Girl
post May 28 2007, 03:27 PM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,542
Joined: 13-March 06
Member No.: 265



Bine ai venit Lorena! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Intai de toate vreau sa-ti spun ca noi aici iti vom spune parerile noastre si eventual sfaturi insa decizia iti apartine in totalitate tie!
Acum, parerea mea este ca el procedeaza foarte gresit.E pacat de copilasul tau, sa-ti traiasca (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Ai incercat sa ai o discutie deschisa cu el, sa-l intrebi ce s-a intamplat, ce il deranjeaza de se comporta asa? Sunt posibile 3 variante: e gelos pe copil, e nemultumit de viata sexuala (inexistenta (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ) sau are pe altcineva.Asta din urma s-ar putea sa fie generata de celelalte 2...Week-end urile alea cand pleaca....Incearca sa ai discutia asta cu el, poate afli lucruri noi si poate o scoateti la capat.Incearca sa nu-l acuzi de nimic, sa-l lasi pe el sa vorbeasca si apoi sa tragi concluziile.Este pacat pentru ca sunteti casatoriti de putin timp si banuiesc ca a fost din dragoste. Daca asta nu are nici un rezultat atunci...paraseste-l. In nici un caz sa nu-i permiti sa stea alaturi de tine si de fetita cu acest comportament.Banuiesc ca stai acasa cu fetita si sper ca iei acele 8 milioane...Este mai dificil in situatia asta decat daca erai doar tu....insa nu e imposibil. Nu are nici un sens sa treaca anii pe langa tine si sa ramai cu amintiri amare, mai ales in perioada asta cand ar trebui sa te bucuri de cea mica...Pe scurt cam asta ar fi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Astept vesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 28 2007, 03:31 PM
Post #3





Musafir






Buna lorena.

In primul si in primul rand bine ai venit la noi pe forum. In al doilea rand te-as ruga sa ai mai multa grija la ortografie si sa folosesti semnele de punctuatie pentru a fi textul mai usor de citit si sa poti primi in felul asta mai multe raspunsuri.

Acum, sfatul meu .... Nu stiu ce conceptii ai tu despre viata si relatii in general DAR e clar ca lumina zilei ca nu vei putea creste un copil intr-o atmosfera linistita cu un sot care bea si mai e si agresiv iar una peste alta ti-e si sila de el, probabil pe buna dreptate.
Eu ti-as pune intrebarea altfel : De ce sa NU divortezi? Care ar fi motivele pentru care ai vrea sa ramai cu el?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post May 28 2007, 03:39 PM
Post #4





Musafir






ia in considerare si faptul ca esti extrem de obosita - sa nasti un copil si sa ai 100% din timp grija de el e foarte obositor, si ca dupa 4 luni abia ti-a trecut depresia post natala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
incercati sa aveti un pic de timp pentru voi doi - aveti ceva bunici/bone sa va ajute cu copilul?
angel, e foarte usor sa zici "divorteaza" dar... cand e un copil la mijloc (mai ales cand el este 100% dependent de mama) se complica situatia. cei 8 mil de la stat sunt absolut insuficienti pentru plata facturilor, a celor necesare pt bebe etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 28 2007, 04:05 PM
Post #5





Musafir






Pai de asta o intrebam care ar fi motivele pentru care Nu ar vrea sa divorteze (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Era un fel de psihologie inversa (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Dar nah...ideea e ca..as vrea sa ne spuna si partile bune din relatia ei (daca exista). Dar daca sotul ei bea si e violent totusi nu mi se pare normal sa ramana cu el doar pentru ca nu se poate descurca din cei 8 milioane singura. Cu siguranta se pot gasi si alte variante.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post May 28 2007, 06:04 PM
Post #6


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



nu stiu de ce am impresia ca nu beneficiaza de cele 8 milioane, ajutor de la stat pt mamici. din vorbele ei am inteles ca e total dependenta de el pentru bani., asa ca asta e concluzia pe care am tras-o.

eu ma intreb de cat timp sunteti voi doi impreuna... si de ce ati decis sa va casatoriti? Sincer mi se pare aiurea ca dupa un an de casatorie ai ajuns la intrebarea asta. e adevarat ca nu e o situatie prea roz... dar chiar e fara solutie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebynutza
post Mar 15 2011, 05:38 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 15-March 11
Member No.: 9,986



Buna seara. sunt noua pe forum si as avea nevoie de sfatul vostru.sa divortez sau sa continui casnicia? este intrebarea la care nu stiu cum sa actionez dupa ultimile comportamente ale sotului meu. acum un an si 3 luni cand ne-am casatorit eram indragostiti (sau asa credeam eu despre el), totul era frumos si visam la o viata frumoasa langa el. problemele au inceput sa apara cand am observat ca sotul meu nu vrea sa ne mutam singuri ci sa ramanem in continuare in casa cu parintii lui si cu fratele lui, si mai ales refuza sa stranga bani ca sa ne luam o casa, prefera sa investeasca bani in casa parintilor.Acum 7 luni l-am intrebat de ce m-a luat de sotie..ma asteptam sa zica ca ma iubeste, ca il fac fericit dar ce credeti ca mi-a raspuns? ca sa zica ca are nevasta. Dupa acest raspuns totul a inceput sa se schimbe. Ma trateaza ca pe o sluga, stie ca sunt in pat doar daca are nevoie sa facem sex, de 8 Martie nu mi-a adus nici o floare, nu mi-a zis nici un te iubesc, ba dimpotriva m-a pus sa fac curatenie in casa. Am incercat sa vorbesc cu el, sa vad ce se intampla, imi zice mereu ca eu sunt aia nebuna si ca asa este normal intr-o casnicie. Dar nu asta este casnicia la care am visat eu cand m-am casatorit cu el. Stiu ca am partea mea de vina dar asta nu inseamna ca trebuie sa se poarte cu mine ca si cum as fi sluga lui nu nevasta. Daca are pofta de clatite la 10 seara eu ii fac clatite, dar daca a doua zi il rog sa ma duca si pe mine la munca imi cere bani de benzina. O alta problema sunt banii. Fiecare cu banii lui, daca cumva raman fara bani sau am nevoie de bani de drum (de curand am o mica firma si inca nu am scos profit) imi zice ca nu il intereseaza ca fiecare cu banii lui. Avem o luna de cand numai dormim impreuna iar eu vreau sa divortez. Nu stiu ce sa fac. Va rog sa imi dati un sfat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 15 2011, 10:12 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Seby, dupa un an de casatorie si fiecare e cu banii lui?! Nu e treaba mea sa dau sfaturi, mai ales in asemenea situatii, insa pune pe o hirtie ce te tine linga el si ce te atrage inca la el si pe alta hirtie ce te supare, ce iti refuza, ce anume te face nefericita... Incearca sa iti imaginezi cum va fi viata ta peste 10 ani cu el daca totul continua asa. Si apoi gindeste-te cum ai vrea tu sa fii peste 10 ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kokl
post Mar 15 2011, 10:21 PM
Post #9


Kokling around
**

Group: Administrator
Posts: 74
Joined: 25-August 06
Member No.: 504



Decizia trebuie sa o iei singura.

Dar, ce as fi facut eu daca eram in locul tau ?
Pa si la revedere... instant.

Nu as fi putut sa traiesc nici o luna cu persoana ca el.

Daca nu sunt copii mi-ar fi fost si mai usor sa iau decizia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebynutza
post Mar 15 2011, 10:23 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 15-March 11
Member No.: 9,986



ce ma tine langa el cel mai mult este copilul pe care il voi avea. de cateva zile am aflat asta si inca nu stiu ce sa fac. daca ii voi spune ca astept un copil nu ma va mai lasa sa divortez, dar daca nu ii zic nimic si plec acum ar insemna sa imi cresc copilul singura. iubirea inseamna respect si comunicare si nu as vrea sa imi cresc copilul intr-o familie in care nu exista comunicare, doar certuri si cuvinte grele spuse. ma simt pierduta si nu stiu ce sa fac.nu mai am somn, numai am speranta.ma simt rau si tristetea asta nu vreau sa il afecteze pe copil.imi e greu sa il parasesc pentru ca il iubesc si este tatal copilului meu dar daca o sa continuam asa o sa ne fie greu. gandesc prea egoista? nu am de gand sa ii zic nimic de copil, nu vreau sa afle niciodata pentru ca asta isi doreste cel mai mult si nu ma va lasa sa plec de langa el
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:55 AM