IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cupa menstruala
Bia
post Feb 27 2012, 03:06 PM
Post #1


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Teo, e incomoda? Cate ore o poti tine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 27 2012, 03:49 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Bia, nu o simt deloc. Nu ma jeneaza si nu ma doare (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
In prima zi am golit-o tot la 4 ore insa nu era nici macar un sfert plina. A doua zi am marit la 5 ore si mai avea mult pana la jumatate. Azi, a treia zi am golit-o dupa 6.5 ore si era plina pana la jumatate.
Cu absorbantele ma patam mereu si aveam impresia ca imi curge mult, dar cupa mi-a aratat ca nu e deloc asa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
O sa deschid un topic nou si vorbim acolo (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 27 2012, 03:53 PM
Post #3


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



OK
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 27 2012, 04:40 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Cupa menstruala este o alternativa la tampoane si absorbante.
Arata asa:

(IMG:http://menstrualcupinfo.files.wordpress.com/2009/06/picture-1280.jpg)

Trebuie sa recunosc ca la inceput am fost foarte reticenta sa o incerc, mai ales ca eu nici macar nu folosisem vreodata tampoane, ci doar absorbante. Absorbantele ajunsesem sa le urasc din toata inima pentru ca ma iritau foarte tare, ba chiar faceam rani de la ele. In plus nici nu-si faceau treaba si eram tot timpul stresata la maxim ca ma patez. De patat ma patam mereu in ciuda faptului ca foloseam absorbante supe-lungi si le schimbam des. Libertatea de miscare imi era mult ingradita si chiar dormeam numai intr-o anumita pozitie. Era un adevarat chin (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Cupa m-a scapat de iritatii, de absorbantele nesuferite si de stresul petelor nedorite. O ador (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Nu ma deranjeaza, nu-mi provoaca dureri, e usor de introdus si de scos, sta la locul ei si nu trebuie golita la fiecare vizita la WC. Perioada de timp la care trebuie golita este de 4 -8 ore, in functie de abundenta menstrei. Eu in prima zi am golit-o la fiecare 4 ore, dar nu era nici macar un sfert plina. A doua zi am golit-o la 5 ore dar tot mai avea mult pana sa ajunga la jumatate. A treia zi am golit-o la 6.5 ore si abia se umpluse pe jumatate. Noaptea eu nu ma trezesc sa merg la baie, deci nici nu golesc cupa. M-a tinut toata noapte fara nici o problema.

Eu recomand cupele soft de la MeLuna pentru ca eu din aceasta am. Sunt insa multe alte firme care comercializeaza astfel de cupe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by Teocris: Feb 27 2012, 04:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 27 2012, 08:20 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Brrrr... Teo, mie mi-i groaza de inventia asta! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 27 2012, 11:25 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Am citit si eu despre ea, insa mi se pare ca are cateva inconveniente, poate ma edifici tu, Teo (IMG:style_emoticons/default/happy.gif)
1. Ce faci cand esti la munca, asta insemnand peste 9 ore, cum o golesti in baia comuna? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Sau daca esti in oras partying/whatever? Deci, ma refer la toate cazurile, cand nu ai baia ta proprie la dispozitie sa te desfasori degajat. Folosesti o alta cupa de rezerva?
2. Pare huge (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) desi am citit ca s-ar plia perfect zonei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 28 2012, 10:01 AM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Diana, te asigur ca nu este cazul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Oricum, poti sa asculti/citesti o gramada de pareri, pana nu incerci nu ai de unde sa stii adevarul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Eu vorbesc acum in urma experientei personale si daca conteaza pentru cineva parerea mea, eu recomand cupa menstruala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Cindy, la mine la munca nu este baie comuna. Cupa se goleste in WC nu in chiuveta, asta e clar (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Sa stii insa ca doua - trei servetele umede sunt de ajuns sa stergi cupa dupa golire. Apoi se poate folosi fara grija. Cupa este hipoalergenica si nu se imbiba cu sange! Deci... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Dupa cum spuneam si mai sus, eu am un flux abundent si cand am golit cupa dupa 6.5 ore abia se umpluse pana la jumatate. La serviciu o golesc o singura data si e suficient. Prin natura job-ului stau mult pe scaun si cand ma ridicam aveam impresia ca ma ia valul, asa mult curgea ditr-o data (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Acum, nu se mai intampla deloc asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Ma asez si ma ridic oricand fara a ma mai stresa ca ma patez. (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
De mare nu e deloc mare si oricum sunt mai multe marimi: S, M, L si XL. Iti alegi marimea (si culoarea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) care iti convine ghidandu-te dupa cateva criterii:
- abundenta menstrei
- nasteri sau avorturi la activ
- marimea colului
Eu personal am cupa XL. Am fluxul abundent si o nastere pe cale naturala la activ. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cupa este dintr-un silicon moale. Nu ma deranjeaza absolut deloc. O introduc si o scot fara greutate. Sta la locul ei si nu o golesc de fiecare data cand merg la WC.
Pentru mine este o revelatie si reprezinta raspunsul la problemele pe care le aveam. Sunt sigura ca in viitorul foarte apropiat cupa asta va fi preferata multor femei (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 28 2012, 06:44 PM
Post #8


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



De unde stim marimea colului? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 29 2012, 05:09 AM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Am intelees! Ma gandeam ca trebuie spalata cupa inainte de a o introduce, pentru a fi igienic. Mersi, Teo!! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Mie cred ca mi-ar trebui S pt. ca sunt ingusta, insa in acelasi timp, am si fluxul destul de abundent. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) pe principiul, daca e doar 3 zile, macar sa le simti!

daa stiu ce spui cu ridicatul de pe scaun brusc!

This post has been edited by Cindy: Feb 29 2012, 05:10 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Feb 29 2012, 09:10 AM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



QUOTE(Stiletto @ Feb 28 2012, 06:44 PM) *
De unde stim marimea colului? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


In general fetele tinere, pana in 25 de ani, care au inceput viata sexuala si nu au nici o nastere pe cale naturala la activ au colul scurt. Femeile trecute de 25 de ani si cele care au cel putin o nastere pe cale naturala la activ au in general colul mai lung.
Despre colul uterin poti afla mai multe la un control ginecologic sau dupa autoexaminare.
Mai multe sfaturi despre cum sa alegi marimea potrivita gasesti si pe site-urile care comercializeaza astfel de cupe.

Cindy, sora mea de suferinta (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:54 AM