IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Manualul calitatii
ALISA
post Dec 3 2007, 10:25 AM
Post #1


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 63
Joined: 1-November 07
Member No.: 2,537



Se pricepe cineva la probleme legate de manualul calitatii?Ca eu sunt noua in domeniu si m-am incurcat in hartii.Documentatia a fost realizata de o firma dupa care ne-a lasat sa ne descurcam singuri.Si nu stiu de unde sa ma apuc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Dec 5 2007, 08:19 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Buna, Alisa !
Ce probleme ai cu manualul calitatii ?
Ca sa te pot ajuta, da mai multe detalii: daca v-ati certificat sau nu (si cu cine), profilul firmei la care lucrezi, daca firma de consultanta v-a elaborat si un set de proceduri + formularele aferente, in afara de manualul calitatii.
De regula, manualul include o prezentare generala a firmei si cum respecta firma respectiva clauzele din ISO 9001, fara a se intra prea mult in detalii . Detaliile sunt cuprinse in proceduri, instructiuni de lucru samd.
De obicei, manualul se revizuieste mai rar, mai consistent o data la 3 ani, la recertificare. Procedurile si formularele suporta modificari mai des, ca urmare a schimbarilor aparute in activitatea curenta, modificari ale fluxului tehnologic, schimbarea legislatiei etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ALISA
post Dec 5 2007, 08:40 AM
Post #3


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 63
Joined: 1-November 07
Member No.: 2,537



Da, suntem certificati.Firma e o firma de productie tigla metalica si accesorii.Nu foarte complicat.Manualul e foarte, foarte stufos.Cuprinde o gramada de proceduri.Acum astept un audit de supraveghere, care vine cam la 6 luni dupa certificare.
La certificare mi s-au dat niste chestii de rezolvat, nu neconformitati, ci observatii, intr-un limbaj de lemn.Nici macar nu inteleg ce vor de la mine, dar sa le mai si rezolv.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ALISA
post Dec 5 2007, 11:46 AM
Post #4


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 63
Joined: 1-November 07
Member No.: 2,537



Pai sa-ti dau un exemplu:eu in manual nu am scris nimic de ce se intampla cu retururile de marfa.Daca vreau sa fac o procedura in care sa specific asta, unde o incadrez?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th September 2024 - 04:30 PM