IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Educatia baieteilor fata de fetite, ... care educatie?!
leo
post Jul 22 2008, 07:14 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 308
Joined: 3-January 07
From: Craiova
Member No.: 928



ii dau dreptate, maat. lucrurile astea stau la baza nefericii multor oameni mai tarziu. omul nu are tendinte misogine ci doar a observat un fenomen pe care eu l-am studiat mai pe larg.
stai linistita, ca nici femeile nu scapa de educatia problema. un exemplu promovat de societate: "sa ai 90/60/90 ca toti barbatii or sa fie dupa tine, o sa ai tot: barbati cu bani, inteligenti, interesanti etc". nu e de mirare cate femei sunt nefericite din cauza unei gandiri ca asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 22 2008, 07:25 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



... sa le adaugam pe cele care sunt invatate ca barbatul e dator sa le intretina, singura lor oblkigatie si realizare fiind ...procreerea.

(IMG:style_emoticons/default/happy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
leo
post Jul 23 2008, 12:24 AM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 308
Joined: 3-January 07
From: Craiova
Member No.: 928



QUOTE(Maàt @ Jul 22 2008, 08:25 PM) *
... sa le adaugam pe cele care sunt invatate ca barbatul e dator sa le intretina, singura lor oblkigatie si realizare fiind ...procreerea.

(IMG:style_emoticons/default/happy.gif)


hm...da societatea ne invata multe tampenii. de asta multi barbati se plang ca nu au succes cu femeile. Eu sunt sigur ca majoritatea barbatilor au tot ce le trebuie ca sa atraga persoanele de sex opus, insa aceste calitati sunt rescrise de societate prin programare sociala. sigur ca unele femei cred ca barbatul este dator sa le intretina daca noi suntem educati sa cumparam dragostea voastra prin cadouri, concesii, masini scumpe etc...
nimeni nu te invata ca trebuie sa faci o femeie sa se simta bine si cum. ti se arunca din prima ideea ca pentru ca sa fii dorit de femei trebuie sa ai bani si o masina traznet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jul 23 2008, 12:55 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Nu trebuie generalizata chestia asta. Nu toti baietii sunt invatati sa se poarte frumos si nu toate fetele sunt fericite cu o cariera de "fotomodel casnic". Micile cadouri oferite (sau nu) din inima nu pot fi responsabile pentru bunastarea unei relatii cu sau fara viitor, deci daca iti educi baietelul ca unei fete trebuie sa-i cumperi (macar din cand in cand) flori, bomboane sau parfum, nu inseamna ca ii insufli ideea ca o fata nu poate fi cucerita decat cu cadouri.
Depinde foarte tare de gandirea fiecaruia, iar daca gandeste sanatos isi va da seama cum merg de fapt lucrurile in viata.
Nu neg ca nu exista femei materialiste, dar exista si barbati care vor doar sa se faleasca cu "averea" lor si nu pierd nici o ocazie de as etala masina, hainele de firma, parul gelat, muschii, telefonul de 1000 euro sau lantul gros de aur. In general, asemenea barbati nu-si cauta o pereche ci doar vor sa fie admirati si invidiati. Femeia ideala pentru ei este cea care arata bine si nu gandeste mult (picioare lungi si minte scurta), iar astfel de femei sunt de obicei materialiste. Pentru orice sac se gaseste si peticul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Jul 23 2008, 08:06 PM
Post #5





Musafir






De accord cu tine, teocris.

In plus vreau sa adaug, si cred ca o sa va sochez, ca eu cosider ca barbatul este dator sa-si intretina femeia. Sau mai exact familia.
No offence, leo, dar nu prea aveti altceva cu care sa va laudati sau alta ocupatie mai importanta.

Da, consider ca barbatul e cel care trebuie sa aduca grosul de bani in casa. Si, da, consider ca barbatul trebuie sa plateasca cina la restaurant.
Acum sa nu intelegeti gresit. Sunt pro independenta feminina, si consider ca e o mare greseala sa ramai casnica si fara nici un venit propriu bazandu-te doar pe banii barbatului. Femeia are si ea aportul banesc la intretinerea familiei.

De ce consider asa. Pentru ca femeia are o gramada de alte atributii de care barbatul nu se prea atinge, sau se atinge foarte greu:
- naste copii
- alapteaza copii
- are grija de copii si ii educa (nu zic ca barbatul nu, dar mama are intotdeauna un rol mult mai mare)
as putea sa ma opresc aici ca deja numai asta e o munca pe care un barbat cu greu o va putea egala vreodata in bani sau in natura.
continui:
- peste 25 de ani si fara copii firmele se gandesc de 2-3 ori sa angajeze o potentiala mama si sa investeasca in ea. Dupa ce ai deja un copil, iarasi nu investesc pentru ca nu o sa poti sa te dedici slujbii cum se poate dedica un barbat. De undeva trebuie sa vina banii. Da, de la barbat pentru ca el nu are astfel de piedici.
- vrei sau nu vrei sa crezi, leo, dar in peste 70% din cazuri, femeia este cea care organizeaza si conduce caminul. Ea stie ce-i mai bine pentru casa sa fie primitoare, ea stie ce sa cumpere si cand, etc. ca sa nu mai adaug ca la treburile gospodaresti are cel mai mare aport (oare nu tu ziceai ca astepti sa-ti vina pretina sa-ti spele sosetele?). Ea merge sa stea la cozi sa plateasca impozite, ea rezolva acte, ea se intereseaza la banci de credite, ea suna la upc pentru ca nu merge cablul, etc.) Nu zic ca toata lumea face asa, dar dintre cunostinele mele cel putin nu cunosc sa faca altii altfel. Daca nu s-ar fi insurat, tatal meu ar fi stat si la ora actuala intr-o camera la un camin de familisti, cu un pat, un frigider si un televizor.
- cel putin 3 zile pe luna femeia nu poate lucra la capacitate maxima (barbatul poate, rezulta castig mai mult). Ca sa nu mai zic ca nu stiu pentru ce bani ar fi de accord un barbat sa aiba el ciclu in locul femeii. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
- barbatul are pretentia ca femeia sa fie frumoasa, gatita, sa aiba bijuterii, pielea sa fie catifelata, sa fie epilata, sa aiba unghiile facute, sa fie cuafata, sa nu aiba burta si celulita, etc. Din ce? Ca nu is pe gratis toate astea. Daca vrea atunci sa plateasca. Corect?
- or mai fi

Ei, da, pentru astfel de chestii eu consider ca barbatul este dator sa-si intretina femeia si familia. Si nici macar nu-i asa greu pentru ca barbatii sunt platiti oricum mai bine. Si nici efortul nu-i unul urias, asa ca zi mersi ca n-ai asa o treaba grea de facut.

PS. Daca va uitati la exemplu tarilor in care sotul are mai multe neveste. El nu isi ia cate neveste vrea ci cate neveste poate sustine oferindu-le un trai decent, cadouri si altele. E o alta cultura fata de a noastra, dar nu inseamna ca e una mai rea sau mai buna.

Oare is offtopic?(IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bogdan
post Jul 23 2008, 10:02 PM
Post #6


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 22-November 06
From: Arad
Member No.: 733



Dc barbatul trebe sa castige mai multi bani decat femeia?
Cine plateste cina?....cine....invita...daca domnisoara invita barbatu ea trebe sa plateasca (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Femeia are mai multe atributii fata de barbat...depinde de caz...naste si alapteaza apoi trimite odrasla la bunici.
Conduce caminul, am obs ca tot mai multi barbati sunt prin supermarketuri la cumparaturi,platesc taxe impozite,mai schimba un bec in casa, mai repara o usa,duc gunoiu ( urasc treaba asta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ),repara masina sau o duc la service.

Si femeia are pretentia ca barbatul sa fie aranjat,tuns, ras ( nu pe picioare (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ), un parfum bun....astea nu costa?Nu mai vb ca o femeie care se respecta poate f bine sa isi faca singura manichiura, pedichiura,epilatu' nu trebe neaparat sa mearga la salon, poate frumos sa alerge jumate de ora prin parc pt intretinere.

Acum este la moda principiu egalitatea de sanse dintre barbat si femeie..daca barbatul trebe sa intretina femeia este egalitate de sanse?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 23 2008, 10:23 PM
Post #7





Musafir






Matale, Bogdane, mai gandeste-te ce inseamna egalitate intr-o casnicie si apoi cred ca-ti revizuiesti atitudinea si gandurile din post.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jul 24 2008, 06:56 AM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Bogdanel nu cred ca e insurat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Mai vorbim dupa ce faci si pasul asta.
Barbatii vazuti de tine prin supermarketuri erau fie pensionari, fie veniti dupa bere (sau amndoua). Sa nu-mi spui tu mie ca erau singuri la cumparaturi de morcovi si detergent, ca nu te cred (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Aaaaaa si sa nu uit, neonul din bucatarie l-am schimbat EU. (IMG:style_emoticons/default/rain.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 24 2008, 07:48 AM
Post #9





Musafir






Scorpirescu mie imi place de tine ca ai pareri si nu te sfiesti sa le spui si sa le sustii (IMG:style_emoticons/default/322.gif)
Iti inteleg punctul de vedere si pe undeva inclin sa fiu de acord. Dar eu zic asa : sunt cazuri in care femeia castiga mult mai multi bani decat barbatul. Cum de? Pai simplu: are flerul necesar, a avut ocaziile potrivite, sunt femei care fac si dreg si asta le face fericite. NU cred ca in cazul asta ar trebui sa divorteze sau sa isi dispretuiasca barbatul. Dar ar trebui sa lase pe umerii lui o parte din celelalte aspecte : cumparaturi, grijile casei, facut lectiile cu copiii, etc.
Totul s-ar regla foarte bine daca barbatul ar accepta ca "Da domle, in familia mea, femeia se pricepe mai bine la facut bani, deci ar trebui sa o sustin si sa o ajut cum pot". Numai ca acum apare adevarata problema : cati barbati sunt dispusi sa faca asta??? mai niciunul va zic eu. Si in momentul in care femeia incepe sa castige considerabil mai multi bani ca el, simte ca a fost castrat intr-un fel si in loc sa o sustina se apuca sa o saboteze : ii reproseaza ca nu mai stie sa fie femeie, ca nu are grija de copii, ca nu petrec destul timp impreuna, pana la urma isi gaseste o amanta mai tanara si neaparat nerealizata profesional care sa il faca sa se simta din nou cocos. Men and their ego (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Jul 24 2008, 11:01 AM
Post #10





Musafir






Sa va zic o faza vazuta de mine in supermarket si acum am ramas socata: sot si sotie de vreo 40 45 ani, erau la raionul de lenor, detergent , tipul alegea detergentul si balsamul de rufe si ii zicea la nevasta ca daca ia detergentul la 4 kg numai bine ii ajunge lenorul de 2 l fix, deci tipul era cel care spala stia tot, la care zice uite a aparut alt tip de balsam sa luam pe asta , am ramas masca nu mi venea sa cred (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Sau mai sunt barbatii care stau cu telefonul in mana si isi suna nevasta "de care sa iau draga? , dar cum arata ambalajul?, aici nu gasesc" is comici astia, era odata unul in fata raionului de vopsele de par parca se uita in dictionarul chinezesc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Si mai sunt faze eu merg f des cam de 4 ori pe saptamana asa ca vad destule (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Astia care au timp si le merge bine se plictisesc si le trebuie amanta asa ca trebuie tinuti ocupati , asta imi zicea o prietena

Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th June 2024 - 06:44 AM