IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Canarii, despre canari
Bia
post Feb 12 2008, 04:08 PM
Post #1


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Fetelor, in luna decembrie mi-am luat un canar. De fapt l-am primt. Nu a cantat in primele 2-3 saptamani. Apoi a cantat zilnic aproape non-stop vreo luna asa, iar acum iar nu mai canta. La inceput naparlea, si am citit ca daca naparleste nu canta. Acum nu naparleste, mananca foarte mult (cam un baton pentru canar la cateva zile). Ati avut canari? Stiti despre ce ar putea fi vorba? Imi puteti recomanda si mie un medic bun in zona Baneasa sau Romana?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 12 2008, 04:19 PM
Post #2





Musafir






Cand naparlesc au nevoie de vitamine in special calciu
Mie doctorita mi a spus sa i dau baton el nu manca, asa ca ii dadeam putina tableta de Ca dar f putin dizolvat in apa de baut
Nu mai canta ca nu se simt ei f bine in perioada asta de naparlire
of cred ca imi iau iar pasare
pui o poza cu el pls (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

This post has been edited by divi2007: Feb 12 2008, 04:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 13 2008, 10:45 AM
Post #3


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Pun. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) E portocaliu al meu. Poza este facuta chiar cand l-am primit de la mama, in decembrie. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Acum e un pic mai infoiat!
(IMG:http://i147.photobucket.com/albums/r288/bia_is_here/canar.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 13 2008, 01:00 PM
Post #4





Musafir






Ce scump e (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) si ce penaj frumos are (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
E bland?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 13 2008, 01:45 PM
Post #5


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Da. De ce? Sunt rautaciosi de obicei? Odata m-a ciugulit cand am vrut sa-i mut batonul cu ou, miere si seminte (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . De fapt a incercat sa ma ciugule, ca mai mult ma gadila, nici vorba sa ma ciupeasca. E cam fricos, in schimb... Si nu iese din colivie. Nu cred ca stie sa iasa. Ca l-am lasat o jumatate de zi cu portita deschisa larg si nimic. Daca-l scot eu afara si-l las prin casa, nu mai stie sa intre...
E tare comic! Imi place si ca topaie toata ziua prin colivie. Acum nu stiu ce are, ti-am zis, ca nu mai topaie asa mult si nici nu canta. Doar mananca batonul de care am povestit si bea apa. Si mananca muuult. M-am gandit sa nu aiba purici... (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Feb 13 2008, 04:18 PM
Post #6





Musafir






Te am intrebat ca am vazut ca e in colivie, eu am tinut pasarea in colivie doar pana cand venea la mine si era blanda apoi tot timpul era afara, colivia era tot timpul deschisa sa poata papa, in rest era stapanul casei facea ce vroia (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Eu zic sa mergi la medic, purici nu cred daca nu se scarpina
Ar trebui sa faca baita le place mult pune i un vas sau castronas in colivie cu 2 cm de apa in ea sa vezi ce se va balaci (IMG:style_emoticons/default/happy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Feb 13 2008, 04:19 PM
Post #7





Musafir






Os de sepie i'ai luat ?... patrunjel si morcov ras ii pui?... si o oglinjoara e buna, il face sa nu se mai simta singur.Dar oricum daca tu crezi ca ceva nu e in regula e bine sa mergi cu el la un medic.Canarii sunt foarte sensibili, mai ales la lipsa de vitamine si curent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 13 2008, 06:37 PM
Post #8


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Os de sepie are dar e prins de peretii coliviei. Asa trebuie sa stea? O sa-i pun si un castronel cu apa si morcov si patrunjel ras. De-astea nu i-am pus. O sa iau masuri in minutele urmatoare. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Vitamine de care? Calciu? si mai ce? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Sunt bune si capsulele pisate? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Multumesc, fetelor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Feb 13 2008, 06:54 PM
Post #9





Musafir






Nu are importanta unde sta osul de sepie...

"Canarii, fiind pasari care isi petrec intreaga viata in captivitate, au nevoie de o alimentatie care sa le asigure toate substantele nutritive, vitamine, substante minerale etc. Elementele nutritive indispensabile pentru desfasurarea vietii animalelor sunt: apa, zaharurile, substantele azotoase (proteinele), grasimile, elementele minerale si vitaminele.

Nutreturile folosite in alimentatia canarului sunt: seminte si diverse preparate din faina de cereale, nutreturile verzi, fructe sau radacinoase, si oul de gaina fiert. Este necesar ca atmosfera in care sunt tinute pasarile sa fie cat mai sanatoasa, sa se asigure ventilatia aerului, fara sa se produca curenti de aer, foarte periculosi pentru sanatatea canarilor. De asemena, lumina zilei si razele soarelui trebuie sa patrunda din plin in incaperea respectiva, fara insa ca acestea din urma sa cada direct pe pasari. Curatenia coliviei si a betelor de sezut trebuie sa fie o preocupare permanenta a crescatorului. Insalubritatea, pe langa altele, favorizeaza formarea si inmultirea parazitilor la pasari."

Sursa: Zooland

Personal nu stiu ce sa'ti spun despre capsuni dar ii poti da mar sau para.Acum insa ai si grija sa nu'i umpli cusca cu tot felul de minunatii sa nu mai stie saracul ce sa aleaga (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 13 2008, 07:10 PM
Post #10


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



I-am pus morcov ras si apita intr-o cutiuta
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Deocamdata atat.
Are baton de proteine si vitamine, seminte albe si seminte negre (toate trei pentru canari), apa in dozator (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Are 2 betisoare pe care sta, o oglinda la care se joaca mereu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) si leganas (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Sper sa pape morcovel si sa faca baita. Il mai studiez...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:47 AM