IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum il vedeti pe Dumnezeu?
carrie30
post Jan 24 2006, 12:06 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Urmare a unei discutii cu prietena mea, mi-a venit o idee  :P .

Deci, cum il "vedeti" voi pe Dumnezeu? Puteti descrie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antilopa_Bongo
post Jan 24 2006, 01:04 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 14
Joined: 23-January 06
Member No.: 161



De "vazut", nu il vad. De simtit, l-am simit de multe ori si observ cum deseori intervine in viata mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Jan 24 2006, 01:05 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Da, scuze atunci, exprimarea a lasat de dorit.

Cum vi-l inchipuiti pe Dumnezeu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Jan 24 2006, 01:31 PM
Post #4


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



  Un fulg de nea  ;) (perfect)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marty69
post Jan 24 2006, 01:39 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 40
Joined: 17-December 05
Member No.: 110



Carrie , asta a fost dilema mea toata viata .Cum arata Dumnezeu , daca exista si daca asa il cheama .....
Oamenii au tendinta in general sa-i atribuie lui Dumnezeu anumite calitati in functie de evenimetele din viata lor .
Ca sa scurtez , vreau sa-ti spun ca mai nou , in ultimul timp , desi cred in Dumnezeu si in puterea lui , am inceput sa cred ca mai degraba exista o forta mai presus de intelegerea umana care controleaza lucrurile /sau nu.......care se poate numi Dumnezeu, eventual .
Cert e ca si daca as fi atee forta asta exista ...si nu poate fi negata .
Intrebarea ta mi-a amintit de un pasaj din ,,Ingeri si demoni " in care Vittoria a fost intrebata daca crede in Dumnezeu si ea a raspuns astfel:
-Stiinta imi spune ca Dumnezeu trebuie sa existe , mintea imi spune ca niciodata n-am sa-L pot intelege  , iar inima imi spune ca nici nu trebuie s-o fac..... :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Jan 25 2006, 12:39 PM
Post #6


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Eu il vad in toate lucrurile frumoase, nu arata cumva anume, poate e apusul de soare sau o floare sau cineva care sta langa mine pe banca, in parc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
22ank
post Jan 25 2006, 01:28 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 197
Joined: 15-January 06
Member No.: 150



dumnezeu e atunci cand intelegi ca existi pe pamant datorita lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Jan 25 2006, 05:31 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Mi-a spus cineva o poveste frumoasa. "Era odata un om care in fiecare zi insorita din viata lui vedea umbra lui Dumnezeu alaturi de a sa, pe drumul vietii. S-a intamplat ca omul sa aiba un necaz si nu a mai vazut umbra Domnului aproape. Atunci, trist a zis:" Bine Doamne, cand mi-a fost bine ti-am vazut mereu umbra alaturi de a mea, acum cand sunt suparat, unde esti?" La care Dumnezeu i-a spus: "Acum te car in spate, fiule!""

Asa il vad si eu pe Dumnezeu, ca pe sprijinul nostru pe orice timp: ploios sau insorit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Jan 26 2006, 03:12 AM
Post #9


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Dumnezeu este iubire, este forta, este energie, este incredere , este inocenta, este arta, este Tot.
Cati dintre voi s-au gandit macar o clipa ce sensibilitatea extrema a lui Dumnezeu?
Priviti o floare si veti vedea cat de perfecta este, priviti natura in totalitatea ei si veti vedea un tablou de Siskin care de fapt a incercat sa redea pe o panza un strop din Creatie, priviti omul si veti vedea cat de perfect a fost creat pentru aceasta lume.
Noi incercam prin stiinta sa descoperim ceea ce Dumnezeu stie perfect, care a creat un angrenaj imens in care suntem si noi.
In fiecare dintre noi exista la o scara mai mica un strop din Dumnezeu, este iubirea curata, iubirea pentru natura, oameni, iubirea nelimitata, iubirea care ofera si nu cere nimic inapoi, iubirea simpla a sufletului care vine din senin si ne cuprinde in vartejul ei ametitor.
Iubesc un om la prima vedere pentru ca sufletul meu stie deja cine este acel om, ii simte vibratia, ii simte puritatea, ii "vede" frumusetea.
Nu exista om in lumea asta care sa nu aiba ceva frumos sau care sa nu iubeasca ceva.
Nu conteaza ce iubesti, important este sa iubesti si sa nu lasi dragostea sa se transforme in obsesie, ura,etc
Cand iubesti gandeste-e la Cel ce a creat totul si care prin noi isi continua zi de zi si clipa de clipa Creatia.
Gandeste-te ca fara dumnezeu nu ar fi existat nimic caci toate pleaca de la El.
Construim o masina; cineva a proiectat acea masina cu mintea si cu sufletul.Cineva a pus in practica acel proiect.Cineva a topit metalul.etc...dar de unde pleaca toate acestea?
Cine a Creat intai de toate ceva?Cine a facut metalul?Cine a creat omul? Lati un pic lantul invers si veti vedea de unde vin toate...
La baza tuturor sta iubirea caci Dumnezeu ne-a creat din iubire....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Jan 26 2006, 05:37 AM
Post #10





Musafir






cand iubest devi egoist. dumnezeu nu cere recunostintza, dumnezeu cere doar sa iubesti.

auzi, si daca iau teoria ta despre construirea unei masini, de ce hotzii mi-au luat atatia bani pe motocicleta?
mama lor. >:(
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:09 AM