IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Indiferenta romaneasca. Ne meritam soarta ?!
Diana.
post Dec 3 2009, 09:50 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bataie si sange in plina strada! Oamenii stau si se uita! Vezi VIDEO
Mai bine sa ne uitam decat sa ne implicam! E gratis, nu de alta! Asta probabil au gandit martorii care au asistat la o bataie intre un tanar si un barbat trecut bine de 40 de ani, in cartierul Militari, zona Lujerului.
Ba chiar i-au alungat si pe maidanezii care latrau frenetic si ii deranjau de la spectacol.

Iar nepasarea indivizilor care stau si privesc cum cei doi "se cinstesc" cu pumi in gura si picioare in spate pare sa incurajeze in mod crud comportamentul batausilor.

Si mai ca ne-am fi asteptat ca un pustan teribilist sa stea cu mainile in san si sa priveasca cum cei doi duc adevarate lupte, dar trist este ca printre "spectatori" sunt si oameni in varsta. Iar lipsa de reactie a unor persoane aflate la senectute, nu numai ca dezamageste, dar si ingrijoreaza, intr-o tara unde tinerii nu-si mai gasesc modele de urmat.

Lipsa de reactie a romanilor e bine cunoscuta. Nu avem spirit civic si nici ca ne pasa de cei din jurul nostru. Strada este o ghena gata sa ne primeasca toate mizeriile, injuram in gura mare si nu dam doi bani pe bunul simt.

De cite ori am vazut oameni agresati pe strada? De cite ori am vazut hoti cu miinile in buzunarele sau posetele altora? De cite ori am vazut sau am auzit chiar printre peretii casei in care locuim de agresiuni contra femeilor sau copiilor ? De cite ori am luat atitudine cind am vazut ceva de acest gen?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Dec 4 2009, 01:30 AM
Post #2


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Asa e Fides, dar pe de alta parte de cate ori nu ne-am luat-o in bot cand ne-am bagat in conflictele altora? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif) Unde este politia comunitara, care ar trebui sa ne pazeasca de astfel de scene?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 4 2009, 11:48 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uite, vezi, asta e problema noastra majora: ne temem ca ne-o luam in bot. Sintem o natie de gaini paralizate de frica.
Numai ca, in cazul in care mai multa lume ar sari, crede-ma ca asemenea agresori ar lua-o la sanatoasa, nu ar mai avea tupeu sa ridice mina asupra nimanui in acel moment.
Eu ma bag. Am stricat pina acum in viata doua umbrele in situatii de-astea (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , am dat cu poseta in cap, cu o geanta de-aia tip fumeie de afaceri (care pe sub piele avea placaj (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ) si-am pus mina-n git la vreo trei persoane. Asa mica si pricajita cum eram! Si cind am reactionat eu, au reactionat si altii dupa mine. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Dec 5 2009, 12:40 AM
Post #4


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Ce sa zic, poate sunt eu fricoasa, desi nu cred. (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) Dar poate suntem si foarte obisnuiti cu astfel de scene sau episoade, incat nu le mai acordam atentia cuvenita. Odata ce o patesti, te veghezi. Nu cred ca asta inseamna ca suntem o natie de gaini speriate. Cred ca suntem o tara foarte corupta, in care foarte multi oameni au patit si patesc in continuare nedreptati foarte mari, fara ca sistemul sa-i apere. Si nu, nu cred ca putem sa ne unim si sa ne aparam intre noi, pentru ca viata e grea, si fiecare isi apara spinarea. Nu toti gandesc ca e de datoria lor sa intervina daca vad o nedreptate. De fapt, sunt foarte putini cei care gandesc asa. (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Nu stiu, daca ar fi un copil sau o femeie agresata m-as baga probabil, dar cand doi barbati se bat, avandu-i pe altii cativa in jurul lor care privesc, si eu m-as gandi inainte la siguranta mea, si abia apoi la a altora (in sensul ca as chema politia comunitara daca s-ar intampla in cartierul meu, am mai chemat-o si pentru lucruri mai putin importante si a fost prompta (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 8 2009, 10:30 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Book, este o tara de oameni corupti exact pentru ca permitem asta. La noi toleramnta inseana indiferenta si daca ma gindesc bine, si eu tolerez doar ce imi este indiferent. Si ii tolerez pe cei de care nu-mi pasa. Reactionez numai cind se inimpla ceva cu ceva/cineva de care imi pasa.
Si probabil nu numai eu. Nu ne pasa decit de fundurile proprii, sa o recunoastem. Nu te acuz pe tine de ceva, Doamne fereste, insa daca incercam sa ne detasam putin ne vom da seama ca indiferenta noastra, lipsa de constiinta civica, de educatie. Daca reprezentantii statului si-o iau in cap, lumea iese in strada (vezi Grecia). La noi sta linistita in case si nu-si bate capul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Apr 17 2010, 05:00 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Bine spus Diana: dupa ce se baga o femeie vin si altii si iau atitudine (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Am tras si eu cu geanta si am zbierat de multe ori de mi-o iesit sufletu (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Intr-un fel are dreptate si Book, ca nu de multe ori era sa mi-o iau peste capatana si nimeni nu cred ca ar fi reactionat. Cel mai probabil ar fi zis ca merit si sigur mi-ar fi zis sa-mi vad de drum si sa nu ma mai bag in conflictele altora.
Mai e si chestia aia care am vazut-o cu ochii mei: se bateau doi si altul a intervenit. Batausii s-au enervat ca au fost intrerupti din meci si l-au luat pe ala cu ganduri bune la bataie (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post May 23 2010, 01:16 PM
Post #7


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



Am asistat si io la o bataie de asta , era exact la noi in strada (pe vremea cand stateam cu mama) ... pareau de departe ca se imbratisau apoi cu cat am inaintat , am realizat ca se bateau .. Eram singura nu stiam daca ar fi bine sa ma bag sau nu ... Apoi o vad pe o vecina cu o merdenea , striga femeia in gura de sarpe ... Io ma uitam ca la circ ... dar la tipetele ei au iesit mai multi si i-au despartit .. Deci se poate daca stii cum sa actionezi (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 06:22 AM