IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre prietenie....
angeldust
post Dec 9 2005, 05:05 PM
Post #1





Musafir






Cum se defineste prietenia in societatea de astazi? Care sunt criteriile dupa care ne alegem prietenii? Cred ca nu mi se pare doar mie ca relatiile de amicitie au devenit mai interesate ca oricand , ca oamenii sunt din ce in ce mai distanti si mai reci .

Care sunt motivele pentru care ati strica/ati stricat o relatie de prietenie? Pana in ce punct poti sa te bazezi pe o persoana in care ai mare incredere ? Pentru ca am observat in jurul meu cum foarte multi indivizi au asteptari mult prea mari de la un presupus prieten si traiesc cu impresia ca menirea lui este functioneze pe post de alter ego imbunatatit al carui singur scop in viata e sa le asculte si sa le rezolve problemele.

Ce asteptati voi si ce sunteti dispusi sa dati intr-o astfel de relatie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 9 2005, 06:08 PM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Nu as ierta ipocrizia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cornelia69
post Dec 9 2005, 06:14 PM
Post #3


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 59
Joined: 8-December 05
Member No.: 37



"[tr]Cum se defineste prietenia in societatea de astazi? [/tr] "
Buna intrebare! Tare as vrea sa stiu si eu raspunsul la ea!

[tr]Pentru ca am observat in jurul meu cum foarte multi indivizi au asteptari mult prea mari de la un presupus prieten si traiesc cu impresia ca menirea lui este functioneze pe post de alter ego imbunatatit al carui singur scop in viata e sa le asculte si sa le rezolve problemele.[/tr]
Asa este!
Foarte adevarat! Uite, de exemplu eu sunt pe cale sa "racesc" o astfel de relatie cu niste prieteni de familie pentru ca m-am saturat ca Eu sa fiu tot timpul cea care accepta variantele lor de chef, programarile lor la petreceri, compania de Revelion etc, timp in care, chiar daca vin cu o propunere...altfel, nici macar nu este considerata interesanta!
Tot timpul am incercat sa ajut oamenii, sa le fiu alaturi, sa-i inteleg, sa las de la mine, dar ... ajunge!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 9 2005, 06:18 PM
Post #4


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Ma gandeam intr-o zi la chestiuta asta legata de prietenie.
Prietenii mei adevarati sunt cei pe care i-am cunoscut in liceu sau in copilarie.Oameni pe care si daca nu ii vad cu anii stiu ca sunt ACOLO si cand e bai pot apela la ei fara sa simt priviri piezishe din partea lor.
Echilibru mi-am mai gasit si la voi cele de aici.Si suna ciudat.
Prieteni din facultate...putini...pt ca totul se baza pe un troc ma ajuti-te ajut.Si in momentul in care interesul dispare observi schimbare la omul pe care poate o data l-ai numit prieten(amic).Anul acesta am avut una din cele mai mari dezamagiri legate de un om pe care l-am considerat unul dintre cei mai buni prieteni.
Dar viata merge inainte si raman langa noi oamenii care trebuie sa ramana acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
capsunica23
post Dec 9 2005, 06:18 PM
Post #5





Musafir






dau totul intr-o prietenie si nu iert ipocrizia,minciuna
Nu am multi prieteni adevarati dar cei pe care ii am  ii respect si ei fac asta..am numai o prietena cu o iubre neconditionata..(nu va ganditi la prostii)... in rest numai prieteni falsi..
 
merg toti pe interes si cd o data nu poti esti acuzat , sau dat la o parte...
sotul sau iubitul e cel mai bun prieten, dar nici pe el nu-l ierti cd minte sau insala....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 10 2005, 04:53 AM
Post #6





Musafir






QUOTE

Cum se defineste prietenia in societatea de astazi? Care sunt criteriile dupa care ne alegem prietenii? Cred ca nu mi se pare doar mie ca relatiile de amicitie au devenit mai interesate ca oricand , ca oamenii sunt din ce in ce mai distanti si mai reci .

Care sunt motivele pentru care ati strica/ati stricat o relatie de prietenie? Pana in ce punct poti sa te bazezi pe o persoana in care ai mare incredere ? Pentru ca am observat in jurul meu cum foarte multi indivizi au asteptari mult prea mari de la un presupus prieten si traiesc cu impresia ca menirea lui este functioneze pe post de alter ego imbunatatit al carui singur scop in viata e sa le asculte si sa le rezolve problemele.

Ce asteptati voi si ce sunteti dispusi sa dati intr-o astfel de relatie?
intr-o prietenie dau totul. si viata. astept acelasi lucru. cred ca d-aia nu prea am prieteni.
QUOTE
Needing a friend is like needing a parachute! If he isn't there the first time you need him, chances are, you won't need him again!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Dec 10 2005, 11:58 AM
Post #7





Musafir






Dar pana la urma , este prietenia intre femei mai puternica decat cea intre barbati sau e tocmai pe dos? Ca am auzit tot felul de discutii pe tema asta....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Dec 10 2005, 12:11 PM
Post #8





Musafir






mi se pare ca prietenia dintre femei...lasa de dorit. eu una n-am intalnit prietenie adevarata cu femei. mereu se ....compara/intrec .

barbatii pot fi mai buni prieteni intre ei.  ;)
parerea mea. :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Dec 10 2005, 04:17 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



dau aproape totul (nu imi dau barbatul-cineva scria 'pot sa-i  dau lui orice. dar nu pot sa-l dau pe el nimanui' subscriu).
nu astept sa primesc la fel inapoi. daca as astepta...as fii mereu dezamagita.
insa, imi aleg cu foarte mare grija prieteni! si intotdeauna cand aleg pe cineva pun o conditie: sa nu se indragosteasca de mine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 10 2005, 05:45 PM
Post #10





Musafir






QUOTE
dau aproape totul (nu imi dau barbatul-cineva scria 'pot sa-i  dau lui orice. dar nu pot sa-l dau pe el nimanui' subscriu).
nu astept sa primesc la fel inapoi. daca as astepta...as fii mereu dezamagita.
insa, imi aleg cu foarte mare grija prieteni! si intotdeauna cand aleg pe cineva pun o conditie: sa nu se indragosteasca de mine!


i love you

:hohote:
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:13 PM