IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cancerul de colon
fleurdelis
post Mar 24 2009, 12:37 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 317
Joined: 7-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,372



La inceputul lunii februarie am fost si eu operata de ocluzie intestinala...si la biopsie au depistat cancer de colon in stadiul III. Acum fac chimioterapie cu xeloda si oxaliplatin. Sant optimista si sper ca voi invinge boala asta...speranta moare ultima, dar va rog mult sa-mi spuneti si mie din experientele voastre (in cazul in care a trecut cineva prin asta). As vrea sa stiu despre cei care au supravietuit acestei boli, ce tratamente au facut, ce diete au tinut...va dati seama ca as face orice ca sa supravietuiesc! Va multumesc!

Maät ce mai face mama ta? Sper ca e bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Mar 24 2009, 12:39 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



Fleurdelis, ne era tare dor de tine, dar mare pacat ca revii cu asemnea vesti! (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Asa cum ai trecut peste atatea, sunt sigura ca vei trece si peste asta, si dupa vei veni sa ne povestesti cum numai tu stii sa o faci!
Sunt alaturi de tine, si multa sanatate (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 12:43 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(fleurdelis @ Mar 24 2009, 12:37 PM) *
La inceputul lunii februarie am fost si eu operata de ocluzie intestinala...si la biopsie au depistat cancer de colon in stadiul III. Acum fac chimioterapie cu xeloda si oxaliplatin. Sant optimista si sper ca voi invinge boala asta...speranta moare ultima, dar va rog mult sa-mi spuneti si mie din experientele voastre (in cazul in care a trecut cineva prin asta). As vrea sa stiu despre cei care au supravietuit acestei boli, ce tratamente au facut, ce diete au tinut...va dati seama ca as face orice ca sa supravietuiesc! Va multumesc!

Mama mea a avut cancer la colon. Fleur, scoate din alimentatie TOT ce inseamna proteina animala, te rog mult. Mama e operata de din aprilie 2005 si e bine! Multumesc Lui Dumnezeu! Trebuie sa ai credinta, draga mea Fleur!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Mar 24 2009, 01:03 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Fleur, multa, multa sanatate iti doresc (IMG:style_emoticons/default/pupaceala.gif) . Am citit mai demult pe net ca dieta Oshawa a dat rezultate bune in remisia cancerului.
In general, cred ca orice dieta bazata pe fructe si legume in stare cat mai neprelucrata termic, grau incoltit , nu are ce sa-ti strice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 24 2009, 01:05 PM
Post #5





Musafir






Multa sanatate, fleur!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Mar 24 2009, 01:08 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Fleur, multa sanatate, sa dea Domnul sa fie bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Mar 24 2009, 01:17 PM
Post #7





Musafir






Multa sanatate fleur si putere sa treci peste asta.

Si eu am auzit ca raw diet (dieta doar cu fructe si legume neprelucrate termic) da uneori rezultate miraculoase. Eu zic sa incerci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 01:25 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ai exact acelasi stadiu ca mama. Fii optimista!

Tratamentul cancerului de colon
Tratamentul chirurgical
Indicaţii - teoretic orice pacient cu cancer de colon poate fi supus tratamentului chirurgical :
-pentru CRC localizat la peretele intestinal (Stadiul 1 TNM), intervenţia are scop curativ;
-pentru extensia la CRC regional şi la distanţă (stadiul 2-3 TNM), chirurgul asigură excezia tumorii prorative şi încearcă îndepărtarea cât mai completă a tumorilor invadate şi a metastazelor;

Fleur, ai ajuns la timp, nu e metastaza!

Ce trebuie sa faci:
- dieta: scoti piinea alba din alimenatie: trebuie sa maninci piine din faina integrala.
- Sub nici un motiv nu maninci brinza, orez si orice alt aliment are constipa!
- Scoti din alimentatie TOATA CARNEA SI PESTELE, ouale, brinza, laptele! Nu ai voie fasole si nici mazare!
- miscare: ca sa ajuti colonul trebuie sa faci miscare. plimbari multe si la pas incet.
- nu ai voie sub nici o forma sa faci efort fizic prelungit, caratul sacoselor iese din discutie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Mar 24 2009, 01:38 PM
Post #9


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Fleur, multa sanatate iti doresc!
Si eu o sa fac acelasi lucru, Maat. Nu de alta dar simt ca problemele mele se agraveaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 01:40 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cancerul de colon apare preponderent din cazua alimentatiei, vietii sedentare.
Homeopatii sint de parere ca orice boala se datoreaza si supararilor, nefericirii.
S-a mai afirmat in studii ca acest tip de cancer, cancerul de colon ar fi transmisibil genetic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:16 AM