IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ai pleca din Romania? Unde ai emigra?, Tara mea de glorii , tara mea de dor?
Ati pleca din tara?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 30
Guests cannot vote 
Tsunami
post Jan 5 2006, 10:54 PM
Post #61





Musafir






QUOTE
:offtopic: (nu-s nici pe departe suparata)
Cunoscutului din Ontario ( a carui declaratie de venit se invarte peste 200 000$- o fi o exceptie nu stiu ) 1500 sau 2000$ pe an asigurarea la masina banuiesc ca nu i se pare asa o suma extraordinara ....


da, e o exceptie, adica nu se incadreaza in medie

uite un link interesanthttp://workingcanada.salary.com/csalarywiz...dit=&altername=. puteti afla sarcinile si retributia anuala la orice slujba din canada.

atentie venitul este impozabil.

daca vreti va caut un link si pentru chirii. de slujbe se gasesc sute de linkuri. cine cauta, gaseste.

ps si linkul general:
http://workingcanada.salary.com/csalarywiz...l_newsearch.asp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 5 2006, 11:12 PM
Post #62


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



In ce tari locuiti?  :) (forumistele care nu locuiesc in Romania)
In ce tari ati vrea sa locuiti? (forumistele care locuiesc in Romania)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 6 2006, 12:10 AM
Post #63


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



mai Tsuni, daca mai devreme kiar ma dezamagisesi, acum nu pot decat sa-mi multumesc pentru sfaturile astea...imi sunt de un real folos...le voi folosi ca pe un suport moral...si ma voi gandi mai serios decat pana acum la unele aspecte pe care se pare ca nu le-am avut in vizor ...

tnx a lot  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Jan 6 2006, 12:58 AM
Post #64





Musafir






hashulica nici o clipa nu m-am gandit ca te-ai fi suparat;))

exista atat de multe grupuri si forumuri despre emigrare incat nu are rost sa intram in asemenea detalii aici.
cum bine spune tsunami nu se iau niciodata de exemplu extremele.

la fel de bine daca esti hotarat sa schimbi ceva in viata iei taurul de coarne si o faci. simplu, greu, strangi din dinti si-o faci...
asta era ideea de incerca sa o transmita...
mie mi se pare de mii de ori mai simplu sa-mi consum energia in a gasi o solutie la problema care o am decat sa ma plang la toti despre ea...
but hey, pina la urma s-a facut pace si elle a prins-o din zbor si nu pot decat sa ma bucur ca tsunami nu s-a contorsionat neuronal fara rezultat ! cheers tsu :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Jan 6 2006, 01:23 AM
Post #65





Musafir






ma pleasure bulinutzo,

elle_ni, mai tii minte reclama la adidas? "daca vrei, poti"
tii minte ce-a zis isus? "daca aveti credintza puteti muta muntii din loc" este vorba despre credinta in tine, credintza ca poti face asa ceva. mutatul muntilor e un mizilic pe langa ceea ce va trebui sa faci vreodata. daca plecatul din tzara e o decizie buna sau proasta o sa-ti dai seama singura. un lucru e cert, pentru unii e bine, pentru altii, nu. si alt lucru e si mai cert: o decizie proasta e mult mai buna decat nici o decizie.

eu sunt in continuare de acord sa ajut. de aia scriu pe forum. ca uneori fetele se intorc impotriva mea, ma mahneste. nu sunt suparat pe ele, ci pe mine ca nu m-am facut intzeles, sau ca poate am fost acid. cel mai tare pana acum am fost mahnit ca am suparat-o pe hashulica de sarbatori, cand ea avea mai mare nevoie de romani. asta-i viatza. n-am vrut sa iasa asa, dar de, sunt om si io.

va pup mah, va pup mah pe toate de nu va vedetzi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 6 2006, 03:34 AM
Post #66


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



offf numa-n diminutive o tinem pe-aici ..... bulinucaaa moaca lu' asta :offtopic:  nu semana cu a mea cand am scris mai sus era un fel de ghilimele .... ca nu eram la subiect "tara mea blabla..."

iar tsunami stai linistit  .... suparat e mult spus am ramas putin asa  :( la cateva din postarile tale dar acu 3 minute la alt subiect ti-am spus parerea mea.....

DECI: eu zic sa ne unim fortele si sa dam sfaturi bune si pertinente si apoi cei care au intentia sa emigreze decid daca mai au curaj sau nu .... pt ca socoteala de-acasa cu aia din targ n-are nici o legatura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dansid73
post Jan 11 2011, 10:30 PM
Post #67


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 10-January 11
Member No.: 9,711



Eu nu as pleca din Romania, decat in vacante. Nu mi-ar place sa lucrez printre straini
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dora
post Jan 28 2011, 08:57 AM
Post #68


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 61
Joined: 28-January 11
Member No.: 9,789



Nu as putea pleca din tara mea. Sunt prea legata de pamanturile acestea, de oamenii de aici, de parinti, rude, prieteni. E adevarat ca am avea multe de facut si ar trebui sa nu mai asteptam de la altii sa ne-o faca mai buna, insa nu as reusi sa stau departe de Romania prea mult timp.

This post has been edited by Dora: Jan 28 2011, 08:58 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lenjerie Sexy
post Feb 22 2011, 10:24 PM
Post #69


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 75
Joined: 22-February 11
Member No.: 9,898



Cu siguranta as pleca in Canada,SUA ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Charlot
post Feb 23 2011, 11:37 AM
Post #70


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 17-February 11
Member No.: 9,864



As pleca, as pleca fara sa ma uit in urma... Din motive obiective si rationale, Romania nu este locul care sa-ti asigure un viitor, care sa-ti ofere perspective, un mediu ok in care sa traiesti si posibilitatea de a te inconjura cu oameni civilizati si cu bun-simt.

Am fost plecata 8 luni. M-am intors pentru ca am avut niste probleme in familie iar acum plecarea e pe hold. Cand ti se face dor, nu cred ca ti se face dor de tara, propriu-zis. Problema e ca oricat de civilizati ar fi, pana trece perioada de adaptare, strainii sunt "straini" iar tu esti un outsider in tara lor. Ii respect si ii admir dar marturisesc ca nu am intalnit oameni deosebiti, oameni la fel de inteligenti si amuzanti ca prietenii de aici. E ca si cum invatati de mici sa traiasca intr-un mediu care le ofera totul, nu-si mai dezvolta toate abilitatile. Dar daca e sa te gandesti la binele tau, trebuie sa o poti lua de la capat intr-un loc in care sistemul de transport, sistemul social, sanatatea si invatamantul sunt asa cum ar trebui, nu in paragina.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 07:57 PM