IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nu exista diavol..., ...Decat in inchipuirea noastra?
bulina
post Dec 20 2005, 04:22 PM
Post #21





Musafir






Ella sa stii ca io zic ca Dumnezeu s-a tot uitat la barbatu ala de-l facuse si si-a zis asa in sinea lui (sau in barba dupa cum doresti a vizualiza momentu ): Cred ca pot face mai bine de-asa ! si iac-asa facu muierea :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Dec 20 2005, 05:06 PM
Post #22


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



diavolul este energia negativa.
fiecare din noi are reeziduri energetice ce hranesc aceasta parte neagra.ea trebuie sa existe.unii dintre noi pot recicla aceasta energie si o pot transforma, o pot folosi in folosul propriu, etc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 20 2005, 05:17 PM
Post #23





Musafir






exemple, no_ua?

cum actioneaza la mine energia asta negativa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 20 2005, 05:39 PM
Post #24


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Tsunami servus ....

:offtopic: explica-mi si mie ce este meologia ....
(uite ce-am gasit dar nu am timp sa aprofundez .... The modern framework of thinking is based on meology. Meology has roots in humanism, secularism, and relativism. The manifestation of meology is revealed in pluralism and tolerance. Meology professes that any belief in any god is acceptable if the individual deems it truth. The danger of meology rests in the twin spineless creatures of compromise and convenience. Meologists will compromise for acceptance and yield to society for convenience. Meology is all about the person and preference and rejects biblical truth. .... Your beliefs determine your behavior. It is important that you understand what you believe and why you believe these truths)
... poate ai timp sa vorbesti mai mult despre asta ... Am incheiat  :offtopic:


Poate daca esti curios am sa-ti povestesc niste intamplari ciudate dar sapatamana viitoare ca acum n-am timp...

Ca o curiozitate apropos de manastirea aia ... asa o fi, barbatii au inventat asta ... dar acum ca stii ca femeile nu au voie acolo ti-ai lasa iubita sa mearga acolo?? La fel si pe muntele Athos ....


Oricum eu gasesc subiectul asta f interesant si merita sa discutam si sa ne .... contrazicem  :) poate invatam ceva din asta....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 20 2005, 06:00 PM
Post #25





Musafir






QUOTE
Tsunami servus ....

:offtopic: explica-mi si mie ce este meologia ....
(uite ce-am gasit dar nu am timp sa aprofundez .... The modern framework of thinking is based on meology. Meology has roots in humanism, secularism, and relativism. The manifestation of meology is revealed in pluralism and tolerance. Meology professes that any belief in any god is acceptable if the individual deems it truth. The danger of meology rests in the twin spineless creatures of compromise and convenience. Meologists will compromise for acceptance and yield to society for convenience. Meology is all about the person and preference and rejects biblical truth. .... Your beliefs determine your behavior. It is important that you understand what you believe and why you believe these truths)
... poate ai timp sa vorbesti mai mult despre asta ... Am incheiat  :offtopic:


Poate daca esti curios am sa-ti povestesc niste intamplari ciudate dar sapatamana viitoare ca acum n-am timp...

Ca o curiozitate apropos de manastirea aia ... asa o fi, barbatii au inventat asta ... dar acum ca stii ca femeile nu au voie acolo ti-ai lasa iubita sa mearga acolo?? La fel si pe muntele Athos ....


Oricum eu gasesc subiectul asta f interesant si merita sa discutam si sa ne .... contrazicem  :) poate invatam ceva din asta....


my god sper sa nu te superi pe mine,    :hohote:

filozofia meologista e filozofia mea. adica tot ce e debitat, testat de mine. crezul meu.

:hohote:

mai vorbesti cu mine?

la manastirea aia... daca tu ai fi iubita mea, cu inima deschisa. te-as duce de manutza.

:hohote:

acum raspunde-mi tu mie.
sa zicem ca eu ma duc acolo, apoi imi schimb sexul. si merg inapoi. crezi ca e vreo diferenta?
sau invers vine un barbat care s-a nascut femeie.
crezi ca in fata lui dumnezeu, pentru sistem, are importanta la nivelul asta daca esti barbat sau femeie? tu ce crezi? ma intereseaza opinia ta nu restrictiile pur popesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Dec 20 2005, 06:09 PM
Post #26


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



D-zeu a creat Diavolul pentru ca oamenii sa fie liberi sa aleaga intre bine si rau.Daca nu ar fi existat diavolul,oamenii nu ar mai fi avut liberul arbitru,evident nu ai cum sa alegi intre bine si bine,trebuia sa existe si rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 20 2005, 06:11 PM
Post #27





Musafir






oops, si-nca ceva.
nu ma intereseaza povestiri. nu spun ca nu cred ca s-au intamplat. dar motivatia sta in alta parte, nu se intampla datorita diavolului. el e mai la indemana sa explicam fenomene neitelese, mai comod sa dam vina pe el.
care ar fi scopul lui? sa ne sperie? sa facem ce? sa devenim mai religiosi? asta-i scopul diavolului? sa mergem des la biserica? nu, asta-i scopul preotimii.
daca nu-i dracul, atunci ce e? dumnezeu? oare asta vrea sistemul de la noi sa traim cu frica-n san? oare tie ti-ar place sa tremure de frica ta copilul cand te vede? sau il vrei fericit si zambitor?

c'mon girl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Dec 20 2005, 06:44 PM
Post #28





Musafir






QUOTE
D-zeu a creat Diavolul pentru ca oamenii sa fie liberi sa aleaga intre bine si rau.Daca nu ar fi existat diavolul,oamenii nu ar mai fi avut liberul arbitru,evident nu ai cum sa alegi intre bine si bine,trebuia sa existe si rau.


blondino, astea-s citate luate de la popa pentru care n-am nici un fel de consideratie. de ce? am spus-o mai sus. daca vrei sa discutam, o facem pe baza rationamentelor, nu pe ce spune un om pe care TREBUIE sa-l ascultam.
sa demontez ceea ce ai spus tu acum:
tot mai sus am explicat ca "bine" si "rau" sunt cuvinte relative. bine pentru mine poate insemna rau pentru tine. exemplul cu oaia si lupul. rau pentru mine poate insemna indiferent pentru tine.
tu crezi ca inainte de biserica, lumea nu stia ce e "bun" si "rau"?
un ateu crezi ca este "rau" doar pentru ca nu poate deosebi binele de rau in sensul in care popa il cere?

exista oameni care in numele credintei au comis crime uriase, crime aplaudate de credinciosii de la vremea respectiva, oameni care dupa cum spui tu au ales "binele", si exista atei care au ajutat foarte mult dezvoltarea omului.
tie cand iti cere cineva ajutorul il ajuti pentru ca asa vrei tu, sau pentru ca-ti este frica de diavol?

rau pentru mine exista indiferent de existenta diavolului, cum exista si pentru tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Dec 20 2005, 06:49 PM
Post #29


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



totul in jurul nostru este energie. orice obiect, planta, fiinta, absolut orice este impregnat cu energie.
aceasta energie interactioneaza.aceasta energie este ca un flux si reflux.
din cauza mea sau a energiei inconjuratoare eu ma pot dezechilibra energetic. am nevoie insa de echilibru pe care il pot face singura sau ajutata.
eu pot sa ajut pe cineva daca stiu sa o fac.

sa va explic deochiul un pic.o fac pt. a fi concreta.
deochiul este de fapt o descarcare energetica.am vb. cu cei care fac asta deci stiu ce spun.ei simt uneori ca un flux ce pleaca fara voia lor sau mici scantei in privire, depinde...
unii dintre noi pot acumula mai multa energie fara sa le faca rau.
sa luam un ap. care functioneaza la 220v si altul la 380.
daca celui de 220 ii dai inca 10v incepe sa dea rateuri pana cand se defecteaza.(este un exemplu doar).
un ap. care functioneaza la 380 poate suporta mai mult.daca i se dau inca 10v in plus inca nu da rateuri.
asa si omul.
daca eu primesc din jur un flux energetic puternic(ma gandesc la cei ce o fac involuntar caci este posibil sa controlezi asta si devine un atac energetic voit). ma simt rau. evident pt. mine aceasta energie devina un calvar.
cum scap de asta?
simplu oarecum.
caut pe cineva care sa se roage sau sa imi descante.cel ce o face interactioneaza cu energia mea(prin masaj pe frunte, cap, mana, etc) si impreuna stabilim un echilivbru.in clipa in care se roaga sau descanta el foloseste niste cuvinte cu mantra care deschid anumiti centrii energetici.


am intalnit si un vampir energetic la un moment dat.cum mi-am dat seama?simplu.stateam de vb. cu o pers. necunoscuta despre subiecte interesante.la un moment dat am simtit ca imi pierd concentrarea si aveam o stare oarecum de plutire.brusc mi-a venit in minte cuvantul "vampir energetic".intreb persoana "esti cumva vampir energetic?" raspunsul a fost"mi-a mai spus cineva asta asa ca este f. posibil".
mi-am cerut scuze si m-am indepartat atata timp cat inca ma mai puteam tine pe picioare.peste 1-2h mi-am revenit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 20 2005, 06:53 PM
Post #30


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



tsunamiii  :frustraree: :frustraree: :frustraree: ... citesti printre randuri cand nu e nimic de citit si invers .....

tres gentil  ::) ... ca m-ai lasa la manastire .....  :hohote:

cu raspunsuri de genul asta il faci pe om sa-i para rau ca deschide gura  ???..... apropos de meologie.

la chestia cu schimbarea de sex .... sincer it's a good point poate ar fi luat in considerare sexul cu care te-ai nascut indiferent ce modificari faci dupa (tai lipesti  :P etc)  ..... multe din povestile astea imi par naive dar cand le auzi o samanta de indoiala tot ti se strecoara in minte ....

Tu ai explicatii la orice? Nu exista nimic care nu poate fi explicat logic pt tine?
Sincera sa fiu pe mine un astfel de.... pragmatism m-ar intrista. Gasesc ca viata are farmec si cu putin mister si inexplicabil in ea .... nu vreau sa stiu totul, vreau sa existe si chestii pe care sa mi le pot inchipui asa cum vreau eu chiar daca sunt eronate .... nu stiu daca sunt f clara ....

la biserica merg rar pt ca ritualul din bisericile ortodoxe, cantarile samd ma plictisesc la culme si sincer nu vad rostul slujbelor luuuuungi (sper ca nu e o blasfemie ce spun) iar de crezut cred in Dumnezeu, cred in BINE si ma rog zilnic ca toti ce-i pe care ii iubesc sa aiba o zi buna si asta imi da o stare de bine psihic, stiu cumva in sufletul meu ca gandul meu bun ii va proteja ....  

so sizar, my friend give me a break .... nu trebuie sa "urechezi" la fiecare postare ci eventual sa impartasesti din experientele tale  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 07:29 PM