IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Exorcizare
ion
post Aug 17 2006, 01:13 PM
Post #21





Musafir






acum sunt intr-un moment greu pentru mine.
moment in care - cu cat gandesc mai mult - cu atat miros ca stiu mai putin.

rezulta un moment in care ma mustra constiinta ca s-ar putea sa fiu un tip care gandeste mult pt. cautarile de sine - si doreste chiar si altruist sa dea mai departe ce gandeste - INSA - care din orgoliul de a se auzi pe sine - ignora sa mai asculte pe altii - nici nu mai are cand, de altfel. e ocupat in mod egoist cu strict cautarile de sine.

insa de multe ori asculti - cum dicteaza principiul umilintei, sa te pui in plan secund, cand asculti macar - si vrei sa intelegi - pe altul - si tot nu poti sa-l intelegi.
poate fiindca informatia e ceva care se naste si EXISTA NECONTESTABIL odata cu iesirea CUVANTULUI. ea nu poate fi NEGATA. STEARSA. DOAR MUTATA. programatorii pc stiu chestiile astea sa le intuiasca mai bine.
pentru a lucra cu informatie si a comunica cu informatie ai o singura arma cu adevarat competitiva: RABDAREA. altfel pierzi portiuni diverse de info si intelegerea devine insuficienta. deci, proasta.

si atunci esti inclinat sa fugi sau sa ataci. una din doua.

mai putin - sa intelegi empatic. cum spun eu la un moment dat ca presupune iubirea - de fapt.

respectul. ca asta e iubirea de fapt. RESPECTUL. a nu dori raul. a dori binele. indiferent ca il mai faci sau nu, e suficient sa-l doresti, ca tie insuti, in baza intelegerii EMPATICE. se numeste a judeca cu SIMT. cu MILA. in plus fata de argumentele din orice valori - idei. si pe baza unei ALEGERI LIBERE - mai presus de orice argument de valoare. care ALEGERE se leaga decisiv de fapt de un SIMT. si abia in plan secund de o concluzie pa baza de valoare info.

tot ce exista de fapt in univers este informatie.
insa informatia de SIMT difera de informatia de valoare filosofica. si se leaga mai mult de conservarea de sine. de respectul fata de sine. de aceea aceasta informatie de SIMT TREBUIE SA PRIMEZE - si nu informatia de valoare filosofica, fie ea orice valoare.

credinta - religie - exista si inainte de Iisus, daca spun bine documentat.
dar ce face Iisus - cand vine - de ce vine El Insusi - de multumit ce este de cum aplica oamenii credinta si religia?!

de incantat ce este de marii intelepti si preoti - de marii oameni de nivel extraordinar - care nu mai pridideau sa dea erori dupa erori - sa faca crime peste crime?!

de aia vine Insusi Iisus - ca n-are ce face - se plictiseste acolo Sus?!

nu cumva vedeti si in filmele cu Iisus - ce va spun si eu - ca vine sa atraga atentia asupra aspectelor de mai sus - despre care v-am vorbit si eu:
- judecata info - sa NU MAI primeze inaintea celei de SIMT - empatic, legat de informatia de conservare strict necesara si primordiala pentru ORICE ENTITATE - de orice nivel?... legat de o POLITICA UNIVERSAL VALABILA de NON-AGRESIUNE, de RESPECT, IUBIRE, INTELEJERE EMPATICA intre ENTITATILE DIN UNIVERS?

si de unde aterizeaza Iisus - mai conteaza asa de tare?! nu cumva e problema Lui - si important este doar sa-i intelegem corect mesajul?...

de aia - io as vrea sa renunt sa mai scriu - ca ma auto-indoiesc si eu si imi doresc umilinta si retragerea, ca-i mai normala - dar oare pot eu - oare am eu dreptul - daca cumva TOTUSI - am ceva poate - important - de reamintit oamenilor? pot eu sa ma retrag asa simplu? spuneti-mi voi. va las pe fiecare sa-mi spuneti o parere. si voi reflecta cu rabdare. sincer.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ion
post Aug 17 2006, 01:57 PM
Post #22





Musafir






imi imaginez - destul de simplu - fiindca-i si "greu" sa-ti imaginezi:
...Iisus, pe cruce, simtind si vorbind celor ce l-au rastignit:

..."- Pentru voi - simt doar mila. E destul de mare probabilitatea - in infinit - va spun din experienta, fiindca Eu sunt MUUUULT MAI BATRAN IN UNIVERS decat voi - ca:

oricarei fiinte, indiferent nivelul info-valoric - sa-i apara un "nas" in cale - de nivel si mai sofi...
si care s-o judece exact cum m-ati judecat voi acuma: strict p-un sistem info oarecare (simplu sau compli, de valori) - si fara a mai pune "TOTUSI" - in fata... acel "totusi"..." (vezi mai sus, informatia de simt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Aug 17 2006, 03:36 PM
Post #23


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



As zice ca "am inteles" dar poate parea cam ridicol si indoilenic sensul, daca e cu simt, empatic cum spui sau daca e doar filosofic.
Cand spui
QUOTE
moment in care - cu cat gandesc mai mult - cu atat miros ca stiu mai putin.
e de fapt din nou vorba de simplitate.
Sunt persoane care pot pricepe empatic sau rational o idee expusa fara sa judece persoana care a emis-o si uneori nici ideea.
Totusi, uneori curiozitatea poate fi confundata si interesul poate fi interpretat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ion
post Aug 17 2006, 06:34 PM
Post #24





Musafir






eu am cam spus ce mi se pare de valoare universala.

daca totusi sunt scartaieli - va las pe voi sa le dezbateti.

sau mai bine, presupuneti direct contrarul a tot ce am spus eu.
ca sa nu va mai obositi sa suspectati.

poate contrarul non-agresiunii - poate AGRESIUNEA, ca politica universala - va scuti de micile devieri - si va conduce din start la o deviere ca lumea.
pasiunea contrazicerii, a devierii, e infinita. si nu are reguli de limitare si determinatie clare.
si tocmai pe informatie se bazeaza si face parte din teoria sistemelor. din tristul adevar. insa sa publici ceva constructiv pentru toata lumea e un pic mai rar de-a lungu timpului.

nici o teorie nu poate fi contrazisa - DECAT LA NESFARSIT. teoria mea, teoria altora, tot aia.
si variantele de contrazicere sunt perfect valabile, de toate partile.

de fapt, teoriile se emit, raman si exista in spatiu - ca vrem sau nu - noi cei care le creem.

ele se pot DOAR DEVIA. nu se pot deleta. ca vin aia cu recuperarile de date...
si tot ce exista - exista sa poata fi transformat. nu si sters. fiindca nimic nu se pierde, castiga. ci doar transforma. fiindca pachetul de baza in univers e informatia.

insa entitatile cu o constiinta - pot opta pentru informatia DE SIMT - care e esentiala fiindca se leaga de AUTOCONSERVARE. SI RESPECT DE SINE. cu prioritate in fata oricaror alte informatii sau sisteme de informatii (valori).
entitatile pot opta de comun acord, la modul universal. pt. o politica universala de non-agresiune intre entitati. de respect. iubire. intelejere empatica. de simt. o relijie universala.

restul - tot ce nu tine de asta - e SANSA DE PACALEALA = avantaj si potential INFINIT pt. diavol.
asadar, vegheati, ca sa nu va gaseasca Dumnezau dormind, cand va veni sa va intrebe pa cine ati ales, cu liberu asta arbitru: pa El o pa diavol?...

de ce spune, per exemplu, in Biblie: lasa pe altul sa creada ce vrea, si nu incerca sa-l contrazici, fiindca se stie ca experientele de simt de conservare il vor lumina la un moment dat pe fiecare, unde se afla interesele sale majore, de sine. si de sine in relatie cu alte entitati de sine.

credeti ca Dumnezeu ne judeca pentru valori? daca le avem sau nu?
de unde stiti ca El nu se teme de noi?
ca El nu cumva are un loc mai special, in spatiu, de-i zice Rai - unde i-i frica sa baje pa aia obsedati de nivele, abilitati si informatie (valoare) - fiindca le lipseste TOTUSI - bunu-simt - simtu pt. politica de non-agresiune - care Dumnezau o vede ca pa o garantie pt. pace in Rai.

io nu dau cu paru. io doar gandesc cu voce tare.
partidele strict de contrazis, pa orice informatie (valoare) fara simt de respect pt. conservare - reciproc - intre entitati - nu m-ar incanta nici daca ar semana cu fetisu sexual.

poate lumea banuie si stie ca ELEMENTAR principiu de pace, asta care-l tot expun - insa io il expun un pic ALTFEL - si poate aduc un fresh air, pa canicula asta. mai stii?



ganditi un pic cu simt. SIMPLU.

daca cineva, Ion, de exemplu,

reaminteste un principiu banal si bine stiut
de la baza bunului simt, cum ui non-agresiunea, ca principiu de baza universal - si restu NU IMPORTA - ORI DIN CE SISTEM SI CARTI SI RELIJIE SI POLITICA PROVINE...

cu ce ajuta Ion la inlaturarea pa scara universala si rapida a oricaror potentiale manipulari?
tot reamintind ca nebunu - aceeasi chestie banala

SIMPLU:

IZOLAND - la o parte - acest principiu. CA UNIC - DEMN DE RETINUT CA VALOARE - MUSAI NECESARA - ORIUNDE, ORICAND, DE ORICINE - IN RAPORT CU ORICINE. in univers. de non-agresivitate intre entitati.


iar de cee parte - IZOLAND - tot restul. orice altceva. orice.

in calea sa in univers - omul ghidandu-se pe viitor - in consecinta acestei ALEGERI, SELECTII, cu prioritate pa acest principiu - si abia in plan FACULTATIV - secund, pa orice altceva.

ii ca si cum ai avea un infinit de lampi - si tu ai alege-o dintre tate, hapt pa aia buna.
si ai fi si foarte simplu - sigur de alegerea facuta. adica ai putea verifica daca ai ales corect, f. simplu.

o astfel de alejere, o astfel de lampa, ramane sa-t ghideze cu siguranta calea in univers, oriunde in spatiu-timp - IN SIGURANTA. in adevarul de simt. ca restu - is si alea adevaruri, da care nu ne intereseaza obligatoriu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bogdan
post Dec 1 2006, 06:15 PM
Post #25


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 22-November 06
From: Arad
Member No.: 733



Acum 3 ani....parintii mei au renovat apartamentul....mama a decis sa cheme un preot sa sfinteasca casa...bun....vine preotu si incepe sa dea cu aghiasma prin casa....instant mi se face rau.....incep sa vomit..nu ma puteam controla...mama saraca a inceput sa planga de disperare...preotu isi facea cruci nonstop (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) ...intr-un final imi revin partial....moment penibil
Dupa aceasta intamplare mama a tinut nush cate vineri la rand post negru...cika sa ma ajute (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/mellow.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 01:59 AM