IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum putem economisi bani, fara a ne priva de ceva
hanah
post Oct 13 2006, 02:01 PM
Post #11


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 116
Joined: 14-February 06
Member No.: 218



o alta metoda eficienta a fost de a-mi lua mancare la serviciu. la inceput am fost distractia colegilor, cu gratarelul meu, cu cremwurstii, sau cu te miri ce friptura in casoleta. dar vreau sa spun, ca am multi "adepti" care recunosc cat de sanatos e felul acesta de a manca fata de mancatul la bufet cu rantasuri si alte parascovenii, insa recunosc prevalenta lenei de a cara pachetele.
ei, uite eu fac asta si datorita lui monsieur Montignac, dar am descoperit si la punga ce bine+mi face. si else conformeaza fara sa carcoteasca. mananca din casoleta, cu pofta de speriat (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) nu are de ales...i+am bagat in cap cat de sanatos este. mai scapa el in porumb, da de, n-ai ce-i face. pana si domnul Monti trece cu vederea abaterile (poate e chestie de indulgenta masculina (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 14 2006, 10:00 PM
Post #12





Musafir






Masinile de spalat vase noi consuma mai putina apa decat daca spalam vasele cu mana (nu mai spun de faptul ca nu mai trebuie sa ne batem capul cu spalatul si stersul lor, plus ca bagam vasele murdare acolo si bucataria e curata!).
Pentru cine are masina de facut cafea cu filtru: dupa ce e gata cafeaua, se inchide aparatul, iar daca vrem sa pastram cafeaua calda, o punem intr-un termos. Pe langa ca economisim curent, cafeaua nu se amareste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Oct 30 2006, 05:41 AM
Post #13





Musafir






ideea cu masina de spalat am imbratisat-o cu mult drag.
dus fac de obicei, din cauza lipsei de timp.
de cand cu Montignac, mai ales, gatesc mai des si nu prea mai cumpar mancare facuta, imi duc de-acasa pentru lunch.
am inceput sa inlocuiesc si becurile din casa cu cele economice.
in general, daca stiu ca gasesc acelasi produs mai ieftin in alta parte, sau la reducere, il iau de acolo.
vara si toamna merg la piata sa cumpar legume si fructe, de la fermieri. sunt si mai ieftine, si incomparabil mai bune decat cele din supermarket.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Nov 11 2006, 01:33 AM
Post #14





Musafir






Cremele din tuburile de plastic: cand nu mai iese nimic din ele, taiati-le. Va veti minuna cat veti mai gasi inauntru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 7 2007, 01:24 PM
Post #15





Musafir






Ca sa facem si un bine climei:
- aparatele electrice stinse, nu lasate pe stand-by (stiu c-am mai spus-o, dar e chiar importanta)
- cumparati fructe si legume autohtone, nu de-alea plimbate cu avionul
- masina care nu consuma multa benzina/motorina
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Apr 7 2007, 01:49 PM
Post #16





Musafir






sa nu mergeti nemancate la supermarket (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) o sa luati multe lucruri aiurea o zic din experienta

QUOTE(kalua @ Nov 11 2006, 02:33 AM) *
Cremele din tuburile de plastic: cand nu mai iese nimic din ele, taiati-le. Va veti minuna cat veti mai gasi inauntru.



asa este
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 20 2008, 09:45 PM
Post #17





Musafir






QUOTE(angeldust @ Sep 20 2008, 03:27 PM) *
Din pacate la noi in Romania nu exista nici macar o educatie in ceea ce priveste economisirea. Noi consumam in medie cu 15% mai mult decat producem. Asta ar putea la un moment dat sa fie o piesa cheie in declinul economiei noastre.
Si romanul se plange ca "domle nu sunt bani" dar daca te duci intr-un Real sau un Selgros nu prea vezi pe nimeni ca sta si se uita pe eticheta cat e pretul, toti baga in cos pana la refuz, nu pentru ca ar avea neaparat nevoie ci "ca sa fie". Daca te duci in Mall si vezi cum in primele 3 zile au disparut toata hainele faine din noua colectie, nu te poti abtine sa nu te intrebi "Oare cine cumpara pantofi de 6 mil cand un salariu bunicel e undeva la 20 de mil?" Sau daca te uiti ce masini au romanii nostri comparativ cu statele vecine unde puterea de cumparare e mult mai mare, sau cand vezi ca la o familie de 3 persoane exista 3 masini si niciunul nu renunta la masina lui, si cate si mai cate....

In Romania intalnesti f rar oameni de rand care sa joace la bursa. Sunt foarte rari si cei care au acolo macar cateva sute de euro pusi deoparte pentru zile negre. Insa 3 din 4 persoane pe care le cunosc au cel putin un credit in curs de achitare sau planuri sa ia un credit in viitorul apropiat.


In Germania exista o vorba: "de la cei bogati poti invata cum se economisesc bani". (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
De la cumparatul alimentelor care tocmai sunt in oferta speciala (cunosc lume foarte bine situata al carei meniu este alcatuit in functie de ce-i in oferta) pana la masini si case.
In general aici oamenii sunt mai cumpatati cu banii, fac comparatie de preturi la orice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Sep 20 2008, 10:09 PM
Post #18





Musafir






Da kalua, cunosc un caz concret de neamt patron de mare firma cu sediu si aici in Romania care se uita mirat "why you people buy all this food? I don't understand" sau "You paid 30 Euro for that shirt? I get all my shirt with 2-3 Euro each and they're quite ok".
Normal, romanca din mine daca vad un mare patron imbracat de la 2 lei kilu as spune "Iote si la asta, se scalda in bani da bunul gust tot nu a reusit sa si-l cumpere" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Insa e chestie de mentalitate cred. Legat de haine, o fosta colega de liceu, dupa cativa ani de stat in Franta, a fost aseara intr-un club in TM si a zis ca nu ii vine sa creada. Zicea "aici e cu totul altfel...fetele sunt imbracate ce mai, ca in revista, proaspat iesite de la coafor, toate impopotonate, in Franta nu prea e asa"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 20 2008, 10:22 PM
Post #19





Musafir






Ei, nu stiu de unde-si cumpara el tricouri la 2-3 euro ca eu n-am vazut pe nicaieri preturi dintr-astea.
Ei, asta nu inseamna ca toata lumea umbla in foante de doi bani, dar, de ex., daca vrea cineva sa-si ia niste ciubote sau o geanta anume de designer, nu da fuga la magazinul designerului si-si ia fara sa se uite in stanga si-n dreapta. Se intereseaza cat costa la toate magazinele care vand produsul x si cel cu pretul cel mai mic castiga.

Femeile din Europa de Est au fost dintotdeauna mai atente cu imaginea lor decat alea din vest.
Eu am vazut aici si nuntase in tinute in care noi am sta prin casa sau am iesi pana la magazinul din colt, mai mult nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 20 2008, 10:31 PM
Post #20


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cred ca la noi astea sint "remisniscentele" comunismului; sint convinsa ca in subconstient avem inca frica de a nu trezi iar xu magazinele fara mincare si fara haine frumoase. La tineri e tentatia luxului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:30 PM