IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Programele scolare, Incomplete sau pline de informatii inutile?
Diana.
post Jan 24 2008, 06:08 PM
Post #41


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



urmatorul post va fi sters. Am rugat sa posteze la topicul corect. A doua oara nu o mai fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 5 2009, 09:25 AM
Post #42


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Placand de la ce a spus Walpu,

Ecaterina Andronescu a taiat de la liceu o ora de sport, dirigentia si a doua limba straina pe motiv ca trebuie redusa programa. Modificarile operate in orarul scolar de ministrul Educatiei au fost croite special sa protejeze normele profesorilor, nicidecum sa reduca programa scolara excesiv de incarcata a elevilor de liceu.
Au fost "tintite" orele de educatie fizica si de dirigentie, in ciuda faptului ca aceste discipline sunt mai necesare ca oricand. Mai grav este, insa, faptul ca, fara a se atinge de numarul orelor de matematica, fizica, biologie, chimie etc., ministrul Andronescu a eliminat pur si simplu din programa a doua limba straina.
Noile planuri-cadru, aprobate prin Ordin de ministru, vor fi aplicate incepand cu anul scolar 2009-2010. "Sper ca toata lumea sa fie multumita de reducerea orelor in invatamantul preuni­versitar. In aceasta etapa, cand se desfasoara in teritoriu miscarea personalului didactic, am redus numarul de ore de la 33-34, in unele licee, sau 37-38 in altele, la 30 de ore pe saptamana", i-a anuntat ministrul Educatiei pe membrii Comisiei pentru invatamant a Camerei Deputatilor. Ecaterina Andronescu si-a argumentat decizia prin faptul ca "programul supraincarcat era cu atat mai dificil" pentru elevii de 14-18 ani, cu cat studentii, in invatamantul superior, au alocate numai 28 de ore pe saptamana.
Ziua

(IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Parca-mi amintesc ca mai deunazi se vorbea de necesitatea adaptarii programei scolare la necesitatile societatii. (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) (IMG:style_emoticons/default/mad.gif) (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 5 2009, 09:50 AM
Post #43





Musafir






De ne-cre-zut! (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Globalizare, dar sa intelegem prin semne?
Ce sa mai spun din punct de vedere social? Parintii cu bani isi vor permite meditatii pentru copiii lor, cei fara ba, chiar daca au copii buni si silitori, acestia probabil nu vor iesi din stadiul (bine, exagerat) de "hello, how do you do?". (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Mar 5 2009, 09:58 AM
Post #44


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Culmea e ca si secolul trecut, cand terminam eu liceul, limbile straine si sportul inregistrau cea mai mare prezenta si popularitate. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
In plus, dupa atatia ani de facut intensiv fizica, chimie, biologie... in momentul asta nu-mi amintesc decat notiuni elementare. Probabil e cazul multora, asa ca ma gandesc ca daca ne-ar lua cineva la scuturat acum la multe materii din liceu, cu sigurata abia am lua o nota de trecere. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Mar 5 2009, 10:57 AM
Post #45





Musafir






O sa fie un pic de valva, poate chiar si scandal, totusi ma uimeste ca deja s-a aprobat aceasta magarie- o propunere de la mintea neiluminata a dnei ministru, bine, dar nspe mii de prostii care sa-si dea acordul, mi se pare inadmisibil. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Ma intreb cum justifica acest lucru, dincolo de prostiile pe care le-au debitat. Aici n-o sa putem fi uniti ca profesori ca fiecare o sa-si traga pe catedra lui, adica n-o sa se ridice fizica, chimia sau altii sa zica vai, ce nedreptate pt. ca altfel risca sa ramana ei fara ore. Asa ca domnii respira usurati si ce mai conteaza ca ajungem o natie de obezi care nu mai fac nici macar sport la scoala sau incapabili sa se prezinte intr-o limba straina. Bravo, e minunat ce se intampla!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Mar 5 2009, 11:07 AM
Post #46





Musafir






De necrezut, eu nu pot sa cred cat de proasta e femeia asta, a mai fost acum cativa ani la fel a dat niste legi de tot rahatul. Doar oamenii incompetenti sunt lasati la conducere.
Sportul , toata lumea stie cat de necesar e sa faci sport daca erau 5 ore pe saptamana la toate m as fi dus cu drag , eu am prins doar 2 .
Ora e dirigentie, pt mine erau cele mai frumoase ore in care am invatat multe, am avut un profesor de exceptie si acum mi le aduc minte cu drag.
Limbile straine la fel. Da bine ca nu a taiat matem, fizica, bilogia, , eu aveam cate 4 ore de mate , 4 de fizica , 4 chimie analitica innebuneam si la fel nu mai stiu mare lucru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 5 2009, 11:12 AM
Post #47


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu msa mira. Analfabetismul e la mare cautare. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:12 PM