IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alimentatia pisicilor
kalua
post Jan 9 2008, 09:18 PM
Post #31





Musafir






forte, are inca dentitia de lapte.

M-a dezamagit si Royal Canin-ul, ce mama ei de treaba cauta sfecla de zahar in crantanele? (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Si daca va uitati la analiza ingredientelor (acolo unde scrie proteine animale nu stiu cat la suta samd) si adunati procentele nu se ajunge la 100, deci scriu si ei ce vor acolo. In plus mi se pare destul de mare procentul de altceva decat proteine animale. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Termin punga si nu mai iau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 9 2008, 09:38 PM
Post #32





Musafir






pai nush, unii zic ca legumele si alea alea sunt sanatoase (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
eu pe ai mei i-am trecut pe Purina si carne de pui
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jan 9 2008, 09:47 PM
Post #33





Musafir






Kalua sunt sigura ca gasesti o solutie pentru pisica ta si fara a-i da pui vii (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) Pe langa faptul ca mi se rupe sufletul numai cat ma gandesc pisica ta va prinde gustul de carne vie si chiar daca nu ai alte oratanii prin curte sa le atace in timp va sari la mainile voastre si va musca zdravan din ele...

Printesa mea mananca crochete speciale pentru pisici cu probleme urinare si o data pe saptamana hrana umeda.Ca sa nu mai spun ca de fiecare data cand mananc eu trebuie si ei sa-i dau macar putin sa vada ea ce gust are (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

LE: papuceii aia din carne de vita eu stiu ca sunt pentru catei. Pentru pisici se gasesc in farmacii veterinare vitamine si sticsuri ca desert...

This post has been edited by kary_pink: Jan 9 2008, 09:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 9 2008, 09:58 PM
Post #34





Musafir






Puii-s morti, bre, congelati, vor fi cumparati de la magazinul animalesc.

Lasa forte, crantanele alea au si orez, si faina de porumb (care s-ar putea sa fie amidon si nu mamaliga nefiarta), sunt sigura ca sfecla aia e pusa ca sa intensifice gustul de ceva.
Dar respect pentru marketingul de la Royal Canin! Am luat si-o brosurica in forma de carte de la ei, extraordinar de bine facuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jan 9 2008, 10:02 PM
Post #35





Musafir






Pai zi asa, pentru ca sincer mi-a stat inima in loc cand am citit (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Mie mi-a spus un medic veterinar ca laptele(si in general lactatele) nu sunt indicate la pisici pentru ca fac viermisori...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 9 2008, 10:07 PM
Post #36





Musafir






Da, cica majoritatea pisicilor nu agreeaza lactoza, de-asta laptele special pentru pisici. Dar e cum spune forte, daca-i invatat de la inceput corpul cu lapte de vaca, il accepta de obicei fara probleme.

Hai mai, cum sa-i dau pui viu? Cred c-as fi facut pe balcon si crescatorie de pui ca doar nu m-ar fi lasat inima sa i-i dau matei. Stiu ca mai sunt freaks de-astia cu terarii cu serpi in ele care dau animalelor sa pape soareci si pui vii. (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Jan 9 2008, 11:35 PM
Post #37


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Eu cred ca hrana de baza trebuie sa fie crantanele de calitate, Hills, Royal, Purina....iar o masa pe zi ar trebui sa fie carne de vita sau pui de preferat fiarta.
Ideea este ca oricat ne-am chinui, nu vom reusi sa le asiguram pisicilor noastre hrana pe care ele si-ar procura-o in mediul lor natural ca si animale de prada. Este clar ca sunt carnivore, dar...in momentul cand pisica mananca o pasare vie... mananca si continul stomacului pasarii...deci insecte,iarba...etc. Iar mancarea creata speciala pt pisici este testata pe pisici....cautandu-se formula cea mai buna pt a le asigura ce au nevoie ele...acum nu stiu. Este foarte controversat acest subiect. Stiu pisici de 20 de ani, hranite doar cu whiskas, si cu mancare preparata in casa....pt ca acum 20 de ani nu exista whiskas. Un lucru stiu sigur...nu dati peste motanilor castrati...este drumul sigur spre blocaj renal!!!

Eu personal sunt mult mai multumita de Hills decat de Royal, plus ca Royalul in Bucuresti cel putin...nu se mai gaseste. Si mai nou, am inceput sa le dau o data la 2 zile carne de vita sau pui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 9 2008, 11:48 PM
Post #38





Musafir






A mea nu mananca carne de vita, i-am dat cruda, i-am dat fiarta, i-am dat putin prajita, nimic! (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Si toata taiata mititel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 10 2008, 11:47 AM
Post #39





Musafir






n-o forta atunci, puiul e destul de bun si el.
Motanila al meu si-a luat carnea din castron cu el si si-a tarat-o pana in pat unde a mancat-o tacticos peste plapuma (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 10 2008, 11:50 AM
Post #40


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



si a mea se joaca inainte sa manance.
ma enerveaza cateodata si ii arunc carnitza :>
si ramane cu buza umflata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 22nd May 2024 - 06:41 PM