IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retete cu andive (cicoare)
diotima
post Feb 7 2006, 10:53 AM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Vreau sa fac pt sambata, cand avem iarasi musafiri, o salata de andive...dar singura pe care o stiu, este cea cu maioneza, si mi se pare prea simpla. Ma ajuta cineva cu niste idei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 7 2006, 01:42 PM
Post #2





Musafir






:ametit: ce-s la tine andivele?
Ca eu la asta ma gandesc cand zic andiva   ???
(IMG:http://samenkiste.shop-for-me.de/webshop/images/webshop/samenkiste/samen/endivie.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Feb 7 2006, 05:50 PM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



aaaa...pai  nu-s astea. e o planta alba, lunguiata, care se desface ca niste petale. o sa caut poza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Feb 7 2006, 05:53 PM
Post #4


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



Am gasit.
Andive
(IMG:http://i13.photobucket.com/albums/a275/diotima44/andive.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 7 2006, 07:05 PM
Post #5





Musafir






asta-i la mine cicoare  :morideris:
am acasa o reteta de salata cu nuci, da' tre' s-o caut :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Feb 7 2006, 07:21 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



pai sa stii ca si in greaca, andivele e "salata" aia verde pusa de tine, iar alea de care zic eu, well, am uitat cum le zice  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 7 2006, 08:39 PM
Post #7





Musafir






Salata de iarna

6 bucati de andive
5 mandarine
Nuci
150 g iaurt
sucul de la 1/2 lamaie
sare, piper
facultativ: un pic de ulei me masline

Se curata andivele de cocean, apoi ori se taie felii, ori se desprind frunzele. Se aranjeaza pe un platou. Mandarinele se curata si se pun, felii, peste andive. Pe deasupra se presara nuci (cantitate dupa gust, eu pun multisoare)
Se face dresingul din iaurt, zeama de lamaie, sare si piper, se pune peste salata si se serveste imediat (daca nu, se pleosteste). Se poate turna la urma un pic de ulei de masline.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diotima
post Feb 7 2006, 09:17 PM
Post #8


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 239
Joined: 17-December 05
From: Grecia
Member No.: 113



mersi mult. intre timp am gasit si eu una, intr-o revista, absolut intamplator, v-o scriu, mi se pare si asta ok.
Andive cu mere si nuci
200 gr andive
200 gr nuci
200 gr cascaval
3 mere
1 salata verde
ulei masline
1 lamaie
sare, piper
sos tartar(optional)
Andivele se desfac, se spala, se stropesc cu zeama de lamaie. Merele se spala si se taie felii, cascavalul se taie cubulete, nucile se rup in bucatele, salata se taie fasii.
Se pun toate intr-un castron, se amesteca impreuna uleiul si zeama de lamaie, se condimenteaza.Se poate pune si sos tartar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Jul 4 2006, 08:04 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



dar andivele normal cum se pregatesc k sa nu aiba gust amar?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ally
post Jun 19 2007, 04:06 PM
Post #10


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 113
Joined: 11-June 07
Member No.: 1,781



mie imi plac foarte mult andivele asa ca m-am gandit sa dezgrop topicul asta. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
cel mai des mananc salata simpla de andive cu ulei de masline, suc de lamaie si condimente Fuchs pentru salata.

o alta salata pe care o fac: andive + ton + masline negre rondele + ulei de masline + suc de lamaie + condimente Fuchs pentru salata (da, am eu o pasiune pentru condimentele astea (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) )

si inca o reteta simpla si buna de pe culinar.ro: se taie andivele pe lungime in sferturi, se stropesc cu suc de lamaie dupa care se trag putin in tigaie in unt. daca sunt foarte amare se adauga putin zahar. dupa ce se inmoaie, fiecare sfert se infasoara intr-o felie de sunca/bacon/jambon. toate bucatile se pun intr-un vas ce poate fi bagat in cuptor iar deasupra se adauga felii de gorgonzola. se baga la cuptor cam 10-15 min, pana se topeste branza. mie imi place foarte mult reteta asta pentru ca sunt si fan gorgonzola. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) aaaa, se poate face si la microunde.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 10:45 AM