IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages V  « < 8 9 10 11 12 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Facultati de viitor!?
Diana.
post Apr 1 2008, 04:36 PM
Post #91


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai, dar ce iti place tie sa faci? Alegerea meseriei nu se face doar luind in considerare ce scoli nu impun studierea unei materii sau alteia.
Plus ca anumite meserii impun sa ai anumite inclinatii. Nu poti fi avocat bun daca nu stii sa dai din gura, de exemplu.
Daca pleci de la premisa ca iti alegi meseria scotind bilete din palarie, sa fii pregatita ca si nivelul de profesionalism pe care il vizezi si cistigurile obtinute sa iasa tot "din palarie".
Facultatile care nu necesita chimie, mate, info, fizica le gasesti pe siteurile universitatilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Apr 1 2008, 06:18 PM
Post #92


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Nu-nu-nu-nu-nu Relatii Internationale ! E cea mai "mozaic" facultate din ASE. Iesi de acolo si nu stii sa faci N-I-M-I-C. Mai bine Contabilitate sau Finante Banci , macar te specializezi cat de cat pe ceva concret. In REI nu faci decat cate putin din toaaaaate materiile. Suficient de mult cat sa nu poti spune ca nu ai facut si materia "x" si iiinfinit de putin ca sa poti spune ca ai pareri pertinente cand vine vorba de aceeasi materie "x".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 1 2008, 06:21 PM
Post #93


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai finante-banci fara mate nu merge...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 1 2008, 07:22 PM
Post #94


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pink, si tu? Esti la Universitate? Din cate am inteles eu, la ID, nu? Haide mai, cum sa nu ai ce sa faci, sunt o multime de alternative! (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Mda..mare dreptate are Angel. Dar este greu si sa iti dai seama ce vrei sa faci, pana nu practici propriu-zis, nu prea ai cum sa iti dai seama..
Eu am prieteni care au dat la un profil la liceu si apoi la facultate, doar pt ca erau printre cele mai cautate, renumite, chiar daca nu ii atragea foarte mult domeniul. Se descurca si acum bine, pt ca trag tare si probabil se vor descurca bine si in viitor, din acelasi motiv. Who knows..viitorul mi se pare foarte incert.

This post has been edited by sweet_girl: Apr 1 2008, 07:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post Apr 1 2008, 07:28 PM
Post #95


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Matematica se face si la Relatii Internationale si se pica examenul in proportie de peste 50% din studentii anului intai. Asa ca ....ase fara matematica nu se poate. Este si proba la admitere. Eu am dat raspunsul de mai sus in special pentru Splendora, fiindca intrebase si am crezut ca e de la sine inteles ca presupune matematica si facultatea asta. E drept, mult mai putina decat in alte facultati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 1 2008, 07:32 PM
Post #96


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Sectia de Relatii Internationale si Studii Europene exista si la Universitate, nu stiu insa foarte multe despre. Dar sigur nu se fac materii de profil real..
Mie mi se pare totusi ca suna pompos si cam atat..dar este insa foarte posibil sa ma insel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilisor
post Apr 1 2008, 08:44 PM
Post #97





Musafir






La stiinte economice faci matematica in mod sigur in primul an. Dar nu e chiar atat de grea, si la mine la facultate se pica pe capete la matematica, dar asta pentru ca studentii nu'si dau interesul. Eu am facut filo in liceu unde nu am facut matematica absolut deloc. E complicat, dar nu chiar atat. Matematica nu trebuie sa te sperie daca iti doresti sa urmezi domeniul economic. Cat priveste specializarea, sunt destule unde nu iti trebuie matematica mai departe (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) .
Oricum, de ce nu incerci in loc de obiectul ala nu cu obiectul ala da... si poate asa vezi daca se contureaza macar un domeniu in mare... (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post Apr 2 2008, 05:44 AM
Post #98


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



International Relations in Canada, nu are matematica. Are doar economie (care are ceva legatura cu matematica) si alte cursuri + o limba straina in afara de engleza. Matematica imi trebuie doar la intrare.
Cautam ceva fara mate etc..pt ca e o materie care-mi displace. Sunt interesata de o facultate interesanta care mi-ar face placere, doar ca sa fac si altceva in afara de ceva fac acum si RI suna destul de bine...asta era toata dilema (IMG:style_emoticons/default/dry.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Girl on the moon
post Apr 2 2008, 09:31 AM
Post #99


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 115
Joined: 4-January 08
Member No.: 2,938



Splendora,

te-ai gandit la studii in strainatate?

Sunt tari ca Suedia unde studiile nu se platesc, asa ca ti-ar ramane sa-ti acoperi doar cheltuielile de intretinere....in mod normal ca student ai drept de munca partial...deci ai putea sa-ti faci ceva banuti.

In plus, daca nu ma insel, Suedia acorda burse frumoase si pe studii undergraduate...

Era o idee...

Cat priveste universitatile din RO, nu ti-ar placea sa faci studii europene? O scoala buna ar fi la Cluj.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post Apr 2 2008, 02:30 PM
Post #100


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



Merci pt idee, dar sunt deja in anu 2 in Canada...si termin aici facultatea sau facultatile. Un master o sa fac in alta parte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pages V  « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 12:09 PM