IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Zaharaholic
Ereshkigal
post Dec 28 2009, 11:34 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 25
Joined: 3-June 09
Member No.: 6,622



Eu nu pot sa imi responsabilizez pofta de dulce. Uneori trec luni fara sa mananc, dar cand scap la o cutie de bomboane imi ia mai putin de 2 minute sa zgarai fundul cutiei cautand entuziasmata o ultima speranta cu mult zahar.

As vrea sa nu mai dau ochii cu zharul, dar ai mei toata ziua fac un tortulet, o alba ca zapada, niste negresute, o rulada, un chec...un ceva plin de ciocolata si de el, de el zaharul. Ei bine, de 3 zile cred ca am devorat 3 cutii..ca unul scapat de la dezalcolizare. Si ma simt..murdara..vinovata..

Asa ca de astazi gata ! Initiez campania de renuntare la dulciuri. Probabil va fi singurul post din acest topic, dar stiind ca am un topic o sa ma responsabilizez.

Of..si am niste ciocolata belgiana...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Globetrotter
post Dec 28 2009, 03:22 PM
Post #2


Bookaholic
*******

Group: Administratori
Posts: 3,086
Joined: 25-February 09
From: Craiova
Member No.: 5,950



Sa stii ca sunt foarte multi care au problema asta. De ce? Simplu: pentru ca zaharul provoaca dependenta. (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Si eu sunt l fel, daca nu mananc o vreme nu prea am pofta de dulce, dar daca mananc simt nevoia iar si iar. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Ai putea sa incerci cand mai ai pofta sa mananci lucruri cu un continut mai mic de zahar, cum ar fi ciocolata cu multa cacao sau prajituri facute in casa cu fructoza... Poate iti astampara pofta de dulce, fara sa ti-o mareasca. Iar sucurile (cola de exemplu) sunt cele mai rele in privinta asta. (IMG:style_emoticons/default/crazy28.gif) Si eu am o problema cand vad in casa o gramada de dulciuri sau sucuri... (IMG:style_emoticons/default/doh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 28 2009, 03:54 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si eu sint o dependenta de dulce. Imi plac dulciurile la nebunie si mi-au placut dintotdeauna... Nu stiu daca voi putea vreodata sa scap de pacatul asta. Nici eu nu maninc dulciuri in fiecare zi, insa cind ma loveste pofta, pazea!!! (IMG:style_emoticons/default/omg.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Dec 29 2009, 08:51 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Eu cred ca sunt cea mai pofticioasa fata din lume. Eu mananc o cutie de bomboane in 2 minute, tort, prostii, orice, nu pot sa ma abtin si cand intru in ele, am un comportament compulsiv: nu pot sa ma opresc pana nu vad cutia goala. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Singurul remediu pe care l-am descoperit este sa stau departe de dulciuri, la mine nu functioneaza partea cu "de pofta" sau mananc "cate putin" din toate, total contrariul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ereshkigal
post Dec 29 2009, 08:58 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 25
Joined: 3-June 09
Member No.: 6,622



Exact. Si stiu ca zaharul imbatraneste tesuturile, etc... si dupa ce devorez compulsiv o cutie de praline/trufe/bombonele cu lichior/cu cocos (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ..cu..in fine...am remuscari si ma gandesc ca dezideratul meu de a arata la 70 de ani ca Sofia Loren e din ce in ce mai departe. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Asta in caz in care nu ma calca un autobuz pana atunci. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)

This post has been edited by Ereshkigal: Dec 29 2009, 09:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Dec 29 2009, 09:02 PM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Da exact, zaharul nu este deloc bun nici pentru piele. Inflameaza celulele si molecululele corpului, deci pielea isi pierde elasticitatea si devine mai vulnerabila la ridare si alte bucurii. (IMG:style_emoticons/default/omg.gif)

Ah uitasem sa spun cel mai important lucru: tocmai am terminat o cutie de bomboane Heidi de 220g, din ciocolata cu lapte si crema de tiramisu, singura. Daca va face sa va simtiti mai bine, va mai spun! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

This post has been edited by Cindy: Dec 29 2009, 09:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 29 2009, 09:25 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am bagat si eu niste fursecuri. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Eu inse eu nu maninc tot - aka sa nu ma pot opri. Problema mea e ca ma apuca... des. (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Dec 29 2009, 09:34 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pai noh doar am spus ca eu sunt cea mai mancacioasa fata din lume, nu ma astept sa ma depaseasca cineva la performante (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ereshkigal
post Dec 29 2009, 09:39 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 25
Joined: 3-June 09
Member No.: 6,622



Eu doar doua cubulete de ciocolata neagra.. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) nu am rezistat sa stau chiar pe uscat si am cedat..dar 2 patratele miciiii miiciii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 29 2009, 09:41 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daca-s mici nu se numara! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:53 AM