IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dieta Dukan, Totul despre Dieta Dukan. Cum sa slabim cu dieta Dukan
kalua
post Sep 30 2008, 11:24 AM
Post #1





Musafir






A auzit cineva de dieta Dukan/Duncan/Ducant?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Sep 30 2008, 11:29 AM
Post #2


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Dukan, cumva ?
http://www.aufeminin.com/fiche/forme/f3402...gime-dukan.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 30 2008, 02:28 PM
Post #3





Musafir






asgaard (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) asta trebuie sa fie. Multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 12 2008, 01:24 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu am apuCat sa ii multumesc mamicii Roxana (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) pentru munca de traducere.
Dieta DUKAN
Saru`mina!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Dec 12 2008, 01:35 PM
Post #5





Musafir






Draga mea, cu mare placere (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Chiar voiam sa te rog ca daca te mai intalnesti cu articole in franceza care ti se par interesante, da-mi linkul si ma pun pe tradus. La fel si pentru engleza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Apr 9 2013, 08:26 AM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Ieri m-am tot documentat pe internet despre dieta asta. Am vazut ca este laudata de multa lume (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Pe mine ma sperie constipatia care cica este inevitabila (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Nu sunt mare carnivora si lactatele cu 0% grasime am citit prin alte parti (si am auzit si din gura unui medic!) ca nu sunt deloc sanatoase, prin urmare stau in cumpana daca sa incep sau nu dieta asta. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Cand ma gandesc totusi la rezultatele fabuloase laudate de atata lume, mai ca m-as apuca de treaba asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Of, ce dileme am eu la ora asta (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 9 2013, 12:32 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Vecina si prietena mea, Nicoleta, a dat jos 12 kg in 2 luni. Constipatia se evita in prima faza cu ceaiuri usor laxative, cu tarite mincate dimineata. Mai e si varianta pastilelor cu fibre, parca wallmark le face, le-am folosit prin 2008 cind sufeream groaznic de o constipatie infioratoare (eram hipotiroidiana fara sa stiu), insa prefer ceaiurile gen "silueta perfecta" de la Fares si tabletele laxa-natur. In plus, miscarea ajuta in lupta impotriva constipatiei; in plus, o plimbare e bine-venita din toate punctele de vedere, nu doar al constipatiei.
In ceaste doua luni a mincat doar carne: pui la cuptor, gratar, cremvursti, pui la rotisor samd. Mi-a spus insa ca ungea carnea cu foarte putin mustar, pentru ca altfel "nu aluneca" pe git. Dimineata minca cereale (sau tarite) cu iaurt, o sa o intreb exact ce marci a folosit, pentru ca dukan a functionat la ea.
Si cred ca ma bag si eu la dieta dukan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 9 2013, 05:41 PM
Post #8


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu nu am tinut niciodata Dukan si nici n-am sa tin. Monti are fix aceleasi rezultate daca e tinuta corect si nici nu te constipi. Eu ma lupt cu constipatia din liceu si cu Monti am scapat de ea (Monti cu peste, carne slaba sau nu si salate multe sau legume multe ca si garnitura). Eu iau fibre zilnic, si solubile si insolubile (trebuiesc luate ambele).

Dukan mi se pare un fel de Atkins modificat si la cate am citit eu nu se poate tine pe viata, pe cand Monti la faza a 2-a se poate.

Eu nu pot manca mai mult de 1 bucata de carne pe zi si poate 1 ou maxim. Prefer sa mananc doar salata goala si cu un pic de ulei de masline si lamaie decat sa mananc atata carne. Daca mananc mai mult de 1 bucata de carne si daca nu mananc cantitate dubla de legume cu acea carne ma constip de nu stiu ce-i cu mine pentru cateva zile, indiferent cate tarate mananc. Si eu mananc tarate zilnic in painica Monti, asta pe langa fibre.

Nu inteleg de ce a renuntat toata lumea si s-a apucat de Dukan din moment ce avem atatea rezultate frumoase pe site (sau am avut, ma rog).

Eu cu Monti am dat jos in jur de 2 kg pe saptamana (si e mult prea mult, stiu). Din acest motiv am mancat in weekend de faza a doua mereu, ca sa stopez oarecum la 1-1.5
kg pe saptamana slabirea. Acum, dupa ce m-am lasat pentru 2 ani de Monti merge mai greu, merge greu adaptarea la dieta si invatatul cu mancatul corect (fara covrigi si prajituri la fiecare masa, fara KFC si Mc, etc.).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 9 2013, 06:29 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Evident ca nu se poate tine pe viata, ar fi nenorocire, pentru ca e dezechilibrat rau de tot in prima faza. Insa rezultatele sint asa de faine - le-am vazut cu ochii mei, in afara de Nicoleta o mai am si pe Laura, 7 case mai incolo, ca zau ca doua luni m-as baga. Doar cit sa dau jos "grosul" - dupa aia, trec pe Monti. Insa nu mai pot, ma simt si arat ca o balena si nu am constientiat pina de curind cit de important este sa arati cit de cit omeneste. Cind esti grasa, esti invizibila. Din nenorocire.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Apr 10 2013, 11:02 AM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Pentru rezultatele spectaculoase as incerca si eu (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Cred ca totusi voi incepe dieta asta. Vad eu daca ma impac cu ea sau nu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:44 AM