IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sfatuiti-ma, va rog, sa fac copii sau sa mai astept?
elle_ni
post Jan 25 2006, 03:21 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



mda...ar trebui, numa' ca sunt mamici care luni de zile dupa nastere nu se "reacomodeaza" cu noul statut de mamica si in acelasi timp si de sotie....dar asta nu este un impediment in a face sua nu copii, astea sunt lucruri minore care se remediaza pe parcursul casniciei...unele persoane isi revin imediat, altele mai greu...apoi, daca relatia nu functiona prea bine in momentul in care femeia a ramas insarcinata, sunt sanse mari ca dupa conceptie si nastere lucrurile sa mearga si mai prost.

din punctul meu de vedere (ca si sotie si mamica) venirea unui copil iti consolideaza caminul numai in conditiile in care inainte de conceptie lucrurile mergeau oricum bine.deci, ideea ca un copil il leaga pe cel de langa tine de tine, mi se pare eronata.

iar referitor la titlul topicului, cred k am omis un lucru extrem de important: un copil trebuie sa vina tunci cand ambii parteneri se iubesc din tot sufletul, nu atunci cand relatia ori e prea la incepur, ori e prea caldutza spre rece, k doar-doar...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jan 25 2006, 08:47 PM
Post #12





Musafir






stii, totul degenereaza atunci cind, treci prea mult intr-o extrema sau alta!!!
Eu nu sunt mamica, insa ca tata, spun ca un copil este bine venit oricind!! Noi avem doar "mogildeata" are 16 ani , este deja mai inalta decit mama-sa, iar eu daca ar fi dupa mine as face sa mai acem unul cgiar si  adoptat!!!
totul depinde de ceea ce vrei si ceea ce-ti doresti cu adevarat!! Prea multe "cintariri" dauneaza, traieste-ti viata, asa cum este, calculele dauneaza!!!
'Acum nu-i bine, mai tirziu nu-i bine, poti ajunge la ......... acum nu se mai poate"
Toate cele bune si sa va ajute DUMNEZEU sa aveti parte de fericire!!(IMG:http://www.smileyville.com/images/misc/1356.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eva_ralu
post Jan 25 2006, 09:04 PM
Post #13


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 14-December 05
Member No.: 99



    Va multumesc mult pentru raspunsuri. Vreau sa mai spun ca atunci cand am ramas insarcinata ne-am bucurat tare mult, eu aveam o stare de bucurie nemaintalnita pana atunci (am inteles ca o traiesti numai in aceasta perioada) insa aceste stari extraordinare alternau cu stari de stres la maxim, pe care mi le produceam singura pt ca sunt destul de panicoasa si citisem despre tot felul de probleme in timpul sarcinii si despre cat este de frecvent avortul spontan. Si chiar mi s-a intamplat. Doctorul mi-a zis ca e posibil ca stresul sa fi provocat pierderea.
   Zicea una din fete ca nu e bine sa-ti planifici. Nu mi-l planific ca zodie sau sex dar din momentul in care nu ma mai protejez pot sa ma astept la o sarcina si trebuie sa stiu daca vreau asta sau nu. Nu?
  Ce durere, o fata a zis ca nu mai sunt asa tinerica (deci nu mai am timpul din lume) iar altcineva ca sunt tanara si pot sa mai astept. Din pacate, 26 de ani (spre final!!!) nu mai este o varsta la care sa pot zice ca mai pot amana prea mult. Dupa intrerupere deja vedeam timpul trecut si-mi parea rau ca am lasat sa treaca un an de casnicie pana sa facem un copil. Si cel mai mult te gandesti la asta daca, Doamne fereste , se intampla sa ai probleme care trebuiesc rezolvate in timp si fiecare zi trecuta poate sa insemne mult.
 Nu mi-e frica de responsabilitati, ma simt pregatita si stiu ca o sa fiu o mama buna , sunt mai degrana inclinata spre familie decat dedicata carierei. Ma gandesc doar ca nu am avem multe din ce ne-am dori, ca nu am calatorit decat putin din cat am fi vrut. Dar, vad , doar cu ochii nu si pe piele mea, ce bucurie aduce un copil in casa si, intr-adevar, cat de frumoasa este o familie tanara. Noi 2 ne-ntelegem tare bine (sper sa nu pocesc), sotul meu in preajma copiilor este extraordinar si stiu ca ma pot baza oricand pe el si eu am crescut cu niste parinti ambii cadre didactice, amandoi extrem de calzi cu copii si care s-au multumit cu foarte putin pt ei ca sa avem noi de toate. Si simt ca am ramas cu ideea ca importanti sunt tot copii.
 Cat despre sexul de dupa nastere... Noi oricum ne iubim f rar (poate ar trebui sa-mi griji, dar nu-mi fac) o data pe saptamana, in weekend. Cel mult de 2 ori. Si asta din cauza oboselii de la servici, zicem noi, pt ca, atunci cand plecam in concediu era zilnic aproape. Si cat eram in facultate era mult mai des. Cand ne iubim e bine si ziceam ca o sa se-ntample mai des dar nu prea tine.
 Deci, daca ma gandesc sa mai aman o fac din egoism si ca sa raman insarcinata cand nu sunt multumita la serviciu ar fi ca o evadare ca nu sunt multumita sa fug. Sper sa ma mut si apoi sa fie sa se-ntample. Aici sunt la o firma privata, de 2 ani si jumatate si daca plec si-mi fac continuitate pe cartea de munca nu e nici o problema din caste stie eu.
 Elenn_ni adresa mea e tintaraluca@yahoo.com. Astept sa-mi dai chestia aia, te rog. Sa-mi fac oare toxoplasma inainte de a ramane insarcinata? Ca sa fiu sigura . Si asta poate fi o cauza a avortului. Ginecologul nu mi-a spus nimic iar medicul mei de familie nu a stiu ce sa zica, mi-a spus un doctor la o ecografie. Va pupacesc!!!! Multa sanatate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Jan 26 2006, 08:12 AM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Eva, daca postarea mea te-a jignit in vreun fel imi cer scuze. Nu am vrut sa insinuez ca esti batrana...pur si simplu am spus ca nu mai esti pana in 20 de ani sa iti faci probleme...in general copii se fac pana in 30 de ani....atat.

Aaaa...si daca te face sa te simti mai bine afla ca eu am 29, sunt divortata, imi doresc foarte tare un copil dar se pare ca nu il voi facea prea curand. :(  :'(

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eva_ralu
post Jan 26 2006, 08:22 AM
Post #15


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 14-December 05
Member No.: 99



Aaaa, nu , deloc! Nu m-am simtit deloc jignita! Si varsta pe care o avem nici nu are cum sa fie un motiv de jignire. Idea e ca  cele care au avut copii imediat dupa varsta de 20, normal ca vad nasterea pentru prima data  in preajma a 30 de ani cam tarziu, si invers, cele devenite mame la 30 de ani sau peste spun ca mai e timp suficient. Asta am vrut sa spun. Dar, cum a spus si domnul de mai inainte, prea multe calcule strica, e perfect adevarat. Si .... sa fie prea tarziu , nici nu vreau sa ma gandesc. Asa ca , n-am sa mai stau pe ganduri.
  Multumesc frumos tuturor! O zi frumoasa chiar daca-i geroasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eva_ralu
post Jan 26 2006, 08:40 AM
Post #16


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 14-December 05
Member No.: 99



Si, Catalina, 29 de ani nu-i capat de tara. Ai timp si pentru a-l gasi si pentru copii. Noroc sa ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Jan 26 2006, 09:05 AM
Post #17


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



  Am citit toate postarile si sunt total de acord cu fetele.

Eu implinesc 28 de ani luna viitoare si abia in mai ne casatorim , insa in nici un caz nu ne grabim sa facem un copil imediat dupa nunta .
Fratele meu e tatic de la 24 de ani , cumnata mea avand 20. Au o fetita perfecta , e sufletul lor si nu regreta ca au facut-o imediat dupa casatorie .
Sora mea cea mare s-a casatorit la 27 de ani si dupa un an a ramas insarcinata , isi iubesc enorm fetita si ea si sotul ei .
Iar eu pot sa spun ca am 2 nepotele minunate si iubite .
Acum urmeaza sora cea mica sa se casatoreasca in octombrie tot anul acesta , ea are 25 de ani si nici ea nu cred ca o sa faca un copil imediat dar daca e sa fie cu siguranta ca il va dori si iubi mult de tot .
Nu e o varsta stabilita cand sa faci un copil , important e sa fie dorit din suflet.

  Mama mea la 25 de ani avea deja 4 copii , 1,2,3,respectiv 4 ani jumate' si am fost crescuti cu multa iubire in jurul nostru . Si acum ne iubim foarte mult si suntem importanti unul pentru celalalt ca intotdeauna .


  Eu iti doresc sa ai multa fericire si tu si sotul tau si cati copii vreti voi , frumosi si sanatosi .
:-* :-* :-* :-*

  Nasa mea a nascut la 41 de ani . Exemplu de varsta inaintata pentru a naste .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dmona
post Jan 26 2006, 09:30 AM
Post #18


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 154
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 86



Buna fetelor!
Parerea mea, ca si a altor persoane este ca nu exista o varsta standard la care tre' sa ai copii...pur si simplu vin cand ti-i da D-zeu. La 20 de ani, la 25, 30, 35...cand e sa fie, important este ca atunci cand ii ai, sa fii o persoana matura, responsabila, si ai o familie armonioasa (o casatorie reusita), sa existe conditii bune de crestere a copiilor.

Catalina, nu fii trista, ai tot timpul sa ai copii tai...stii cum e "n-aduce anul ce aduce ceasul" :)
Eva_Ralu, cum iti zicea cineva anterior, nu planifica nimic in privinta copiilor...daca voi doi in sufletul vostru va doriti copii si sunteti in stare sa-i cresteti, atunci lasa sa vina de la sine acest lucru.
Si eu imi doresc sa devin mama intr-o zi, si sper ca D-zeu sa-mi dea aceasta sansa! :-*
Toate cele bune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jan 26 2006, 05:21 PM
Post #19





Musafir






Sa te ajute Dumnezeu si sa fiti parinti minunati la copii exceptionali(IMG:http://www.smileyville.com/images/misc/pictureflash2bz.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antilopa_Bongo
post Jan 26 2006, 06:32 PM
Post #20


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 14
Joined: 23-January 06
Member No.: 161



Iti pot spune din proprie experienta ca, daca te gandesti prea mult, o sa tot gasesti argumente sa nu faci copii. Ba ca anul asta ai rate de platit, ba ca nu ai timp, ba ca astepti sa pleci in vacanta nu stiu unde, ba ca ai mult de lucru si tot asa. Solutia e sa nu te gandesti foarte mult si cand o fi sa fie, sa te bucuri de copil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 9th May 2024 - 04:26 PM