IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cancerul de col uterin, Informatii, pareri, sfaturi
Dore
post Oct 6 2007, 06:43 PM
Post #11


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



QUOTE(ionel @ Sep 12 2007, 08:10 PM) *
Tumora se afla in colul uterin, in partea dreapta si are cam 6 cm diam. Nu a fost operata, ni s-a recomandat sa facem intai radioterapie si citostatice pt reducerea in dim a tumorii si apoi operatia.


Ionel, este bine să încercaţi şi o termografie. Se poate face în anumite cabinete din Bucureşti, numai pe bază de programare. Iar proteina animală poate fi înclocuită cu succes cu cea vegetală din alge, spirulina platensis este chiar indicată în aceste situaţii.
Pentru protecţie radio, fiindcă radioterapia face şi mult rău pe alocuri, trebuie începută cura cu ulei de cătină. Varianta capsule este cea mai potrivită.
Multă sănătate mamei tale şi să auzim de bine! (IMG:style_emoticons/default/friends3.gif)

edit: Uitasem un lucru foarte important: acordă şi mai multă atenţie mamei tale, trebuie să se simtă iubită şi aminteşte-i constant că este importantă pentru tine. Uneori, oamenii aflaţi în această situaţie se simt şi uneori chiar sunt părăsiţi de cunoscuţi. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 9 2007, 10:48 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Singura metoda de depistare a cancerului uterin este biopsia endometriala. Unii medici sunt de parere ca femeile care iau medicamente care contin estrogen ar trebui sa-si faca anul cate o biopsie. Acelasi lucru ar trebui sa faca si femeile care iau Tamoxifen. Testul Papanicolau nu este relevant pentru depistarea cancerului uterin, desi au fost si situatii cand aceasta procedura s-a dovedit de ajutor. Daca testul Papanicolau demonstreaza ca o femeie la menopauza are celule endometriale, atunci persoana in cauza trebuie sa-si faca neaparat o biopsie, pentru ca ar putea avea cancer uterin.
Diagnosticul de cancer uterin se pune dupa ce s-a facut o biopsie endometriala, o bisterectomie sau uneori numai dupa o hiserectomie. Important este ca orice sangerare postmenstruala sa fie tratata cu maxima seriozitate. Din fericire, sangerarile anormale apar inca de cand cancerul uterin este in faza incipienta, astfel ca este indicat sa mergi la medic imediat ce au aparut primele semne de anormalitate.

Cancer uterin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maya13
post Oct 11 2007, 09:54 PM
Post #13


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 11-October 07
Member No.: 2,399



Buna. Am 27 ani, necasatorita, fara copii. Am ajuns pe acest forum in speranta ca voi putea primi niste sfaturi. Sunt intr-o situatie asemanatoare celor spuse mai sus si incerc sa aflu ce am de facut mai departe.
De un an jumate am dureri genitale, in special la contact. Am fost la mai multi medici crezand ca exista vreo infectie. Dar nici un doctor nu a gasit nimic si chipurile ca aceste dureri sunt in capul meu. Am renuntat cu timpul la a cauta raspunsuri pana cand am inceput sa am sangerari extramenstruale, indeosebi la contact. Astfel in aprilie a.c. la testul Babes-Papanicolau mi-a iesit HSIL - leziune scuamoasa intraepiteliala de grad inalt. Mi s-a recomandat o colposcopie, pe care am facut-o la Spitalul Municipal. Diagnostic: ZT atipica cu GAA grad major si glande cu guleras pe ambele buze ale colului. Am repetat in iunie Testul Papanicolau la care a iesit tot HSIL dar cu suspiciune de invazie + celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare cu nucleu mult marit (3x) cu contur neregulat pe alocuri. Am facut biopsie in luna iulie si mi-a iesit displazie moderata (CIN II). Testul HPV a iesit pozitiv cu risc crescut 16.
In tot acest timp au continuat durerile genitale. M-am plimbat de la un medic la altul, toti imi spuneau sa stau linistita ca nu este decat o mica rana pe col si se rezolva prin tratament (desi luasem pana atunci antibiotice si ovule). M-am documentat pe internet, am vb cu mai multe persoane si am inteles ca diagnosticul este ceva mai grav si trebuie o interventie mai complexa. Astfel am ajuns si m-am stabilit la Dr Alexandru-Florin Anca la Spitalul Municipal, de care am auzit lucruri f bune. Mi-a spus ca acele dureri sunt de la o anexita netratata si mi-a dat tratament cu zanocin cam 3 saptamani (in 2 reprize). Dupa care acum 3 saptamani mi s-a facut o conizatie sub AG IOT. Am inteles ca s-a eliminat o mare parte din col. Partea eliminata a fost dusa la o clinica particulara pt biopsie iar rezultatul este: Displazie epiteliala scuamoasa moderata a colului uterin (CIN II) si infectie HPV.
Doresc sa mentionez ca nu am facut alte teste sau tomografii.
In concluzie mi s-a spus ca rezultatul este f bun, in sensul ca nu este cancer; sunt doar celule precanceroase si ca partea afectata a fost eliminata la timp si infectia nu a trecut in tesut. Si ar trebui peste 2-3 luni sa repet colposcopia si testul HPV. Dar nu mi s-a dat nici un tratament deocamdata. mai iau doar Zanocin.
Sincera sa fiu nu stiu ce sa mai cred.... am vorbit cu diverse persoane la spital care au trecut prin aceeasi situatie si am auzit altceva decat imi spun medicii. Si ca ar fi indicat sa fac mai multe analize, eventual la Institutul Oncologic.
Sistemul meu imunitar este foarte slabit si probabil din aceasta cauza insanatosirea este mai lenta. De cateva luni sunt foarte obosita, desi ma odihnesc destul.
Va rog dati-mi un sfat....

Multumesc si sanatate multa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 11 2007, 10:43 PM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Bine ai venit la noi, Maya! Ma bucur ca ai reusit sa iti faci cont... (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)

Singura metoda de depistare a cancerului uterin este biopsia endometriala. Va trebui sa o faci ca sa se stie sigur daca temerile tale sint sau nu intemeiate. Insa, oricum ar fi, trebuie sa fii puternica si sa nu te lasi doborita de ginduri negre!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maya13
post Oct 19 2007, 06:38 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 11-October 07
Member No.: 2,399



QUOTE(Maŕt @ Oct 11 2007, 11:43 PM) *
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Bine ai venit la noi, Maya! Ma bucur ca ai reusit sa iti faci cont... (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)

Singura metoda de depistare a cancerului uterin este biopsia endometriala. Va trebui sa o faci ca sa se stie sigur daca temerile tale sint sau nu intemeiate. Insa, oricum ar fi, trebuie sa fii puternica si sa nu te lasi doborita de ginduri negre!



Biopsia endometriala nu este cea care am facut-o eu? Am facut 2 biopsii.... cum am spus si mai sus.... una cand mi- s-a recoltat doar o mica particica din col, iar a doua cand s-a indepartat intreaga zona afectata.
Biopsia endometriala este altceva?

Multumesc mult pt raspunsuri
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 20 2007, 12:27 PM
Post #16





Musafir






Endometrul este mucoasa uterina, daca ti-au indepartat zona afectata ma gandesc ca au testat exact mucoasa aia. Pentru linistea ta sufleteasca il poti intreba pe doctor daca la biopsie a fost analizata endometrul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Oct 21 2007, 03:19 PM
Post #17


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ca o adaugare ca tot vorbim despre endometru
prin extensie endometrioza inseamna ca tesuturi asemanatoare cu cele ale peretelui uterin sunt gasite in alta parte a corpului decat in uter, oriunde in cavitatea pelviana, pe ovare, pe trompele uterine (trompele lui Fallope), pe peretii laterali ai pelvisului, pe cicatricile cezarienelor ori ale unei laparoscopii, pe vezica, intenstine, colon, in rare cazuri pana si pe creier, plamani etc

cel mai des intalnit simptom este durerea pelviana corelata de regula cu ciclul menstrual dar durererile pot aparea si intre cicluri

exista si o statistica: 30-40% din femeile care au endometrioza nu pot avea copii

ca tratamente ar fi: calmantele, hormonii, chirurgia prin laparoscopie sau histerectomia etc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ameriemerie
post Oct 22 2007, 02:33 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 22-October 07
Member No.: 2,471



Buna...as vrea sa vorbesc cu cineva care a trecut deja,din pacate,printr-o astfel de experienta neplacuta (cu cancerul de col uterin).... Lasati-mi un msg...astept un raspuns cat mai urgent... Multumesc mult.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown
post Oct 25 2007, 08:19 PM
Post #19


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 25-October 07
Member No.: 2,503



Buna seara ! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Cine stie mai multe detalii despre noul vaccin impotriva cancerului de col uterin?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Oct 25 2007, 10:08 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Eu am auzit lucruri bune despre acest vaccin..stiu ca poate fi facut atata timp cat esti activa sexual, si gradul cel mai inalt de eficienta il atinge dc vaccinarea este facuta inaintea inceperii vietii sexualte. Este primul vaccin care trateaza/previne o forma de cancer, in conditiile in care cancerul de col uterin este a doua cauza de mortalitate la femei, dupa cel de san. Din pacate pretul am inteles ca este destul de mare...in jur de 1200ron.

Stiu toate aceste lucruri de la o emisiune televizata.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:28 PM