IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Banii de buzunar ai copiilor
kalua
post Feb 4 2007, 07:12 PM
Post #1





Musafir






Dati copiilor vostri o suma fixa pe saptamana sau pe luna? Pe ce-i cheltuie copiii?

La noi e asa: fiica-mea are 10 ani jumate si primeste 2,50 euro pe saptamana (daca nu uitam si nu uita nici ea, ceea ce se intampla (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ). Pe care de obicei ii strange si-i depune la banca cand se face o suma mai serioasa. Ca deh, haine, mancare, inclusiv dulciuri, carti, etc. ii cumparam noi. Rar isi mai cumpara cate o revista (are doua abonate de noi) pe care noi n-o consideram cu vreun sens.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 4 2007, 10:37 PM
Post #2


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



M-ai socat un pic! Suma mi se pare extrem de mica. In Romania cred ca se practica undeva la 2-3 euro/zi.
Asta nu inseamna ca nu apreciez! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 5 2007, 10:30 AM
Post #3


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



2-3 euro pe zi? (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
eu cand eram in liceu aveam cam 15-20 de mii pe zi. imi ajungeau de un corn-doua. si nu m-am plans niciodata ca a fost putin.. si uneori plecam si fara (de la parinti), dar aveam intotdeauna bani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 5 2007, 11:01 AM
Post #4


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



In provincie suma scade. Si cred ca variaza mult si in functie de varsta. Si cum "pachetelul" nu se mai practica de la clasa a 5-a in sus... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) suma asta e absolut normala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 5 2007, 11:20 AM
Post #5





Musafir






Noi cred ca avem si noroc ca stam la tara, toti copiii vin cu pachetul dupa ei, fiica-mea nu trece pe langa nu stiu cate magazine in drumul spre scoala si inapoi, dupa cum spuneam, nici banii pe care-i primeste nu-i cheltuie.
La scoala pot sa-si ia copiii bon pentru masa de pranz, ei nu-i trebuie acum pentru ca are doar o data la doua saptamani 2 ore dupa pranz si prefera sa-si ia tot ceva de-acasa. Dar daca de la anul va avea mai multe ore dupa-amiaza si va trebui sa manance la scoala, banii de mancare desigur ca nu vor intra la categoria bani de buzunar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Feb 5 2007, 11:26 AM
Post #6


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



pai e bine daca nu intra in banii de buzunar. la mine banii de la scoala..adica cei 20-30 de mii trebuiau sa-mi ajunga si pt. weekend.
si in momentul in care am inceput sa iau bursa nu am mai vazut bani de la mama.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Feb 5 2007, 11:28 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Nici mie nu mi se pare putin suma zilnic alocata diverselor chestii pe care ei sa si le cumpere.Al meu este in clasa a XI a si ii pun in fiecare zi pachetel (2- 3, sandwich-uri) pentru ca asa s-a obisnuit si imi cere.Doamne fereste sa uit, sau sa fiu ocupata ca este o tragedie (zice ca nu se satura cu covrigi, snacks-uri si alte alea).Bani de buzunar nu-mi cere numai la sfarsit de saptamana cand iese cu prietenii la pub-uri si atunci suma este rezonabila.Este foarte bine sa nu fie obisnuiti cu sume mari si sa stie sa economiseasca...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 5 2007, 01:11 PM
Post #8


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



pai.. nu stiu daca mai conteaza asa mult ca e sau nu provincie. peste tot sunt magazine si cluburi si alte alea.. unde mai pui ca eu mergeam cam 40 de minute pe jos pana la liceu.. deci vedeam muuulte in drum (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
dar nu prea mi-a placut sa cer bani.. asa ca mai strangeam si eu.. mai mergeam pe la cineva si faceam meditatii (da, da, eu (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ) .. ma ocupam cu avoane.. prostii d'astea.. si ma descurcam. bune vremuri (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
acum mai am bursa pe langa banii de acasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ennoemi
post Feb 5 2007, 03:23 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 11
Joined: 28-January 07
From: cluj napoca
Member No.: 1,105



in liceu primeam cam 50mii pe zii pe care il cheltuiam la o cafea sau la un suc cu colegii dupa ore. intotdeauna imi punea tata pachetel la scoala, si acuma in facultate (locuiesc la 200km de ei mei) m-am obisnuim sa-mi pun sandvich cald (am si cate 10ore pe zii) si mai mananc si la cantina. insa nu e bine sa dati copilului mai multi banuti decat strictul necesar. mie chestia asta mi-a "intretintut" placerea pentru fumat. probabil daca nu aveam atatia bani nu-mi permiteam pachetul la doua zile si acuma nu fumam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Feb 5 2007, 07:03 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



hm..pai eu in clasa a XII consum cam 20-25000 pe zi la scoala.
intr adevar cand ies in oras sunt nevoita sa cer bani de la parinti si chiar daca imi dau ceva mai multi,mereu imi pastrez pt ca imi mai trebuie si mie una alta,si parca nu mi vine sa ma duc mereu cu miloaga vreau si eu bani pt o crema,pt soseste,pt o punge de chipsu uri sau mai stiu eu ce...
m am ocupat si eu cu avoane,dar am renuntat pt ca anul asta am treburi mai importante si timpul nu imi mai permite. (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
sincer nici nu as vrea bani mai multi,pentru ca stiu ca daca ai mereu bani in buzunar esti tentat sa i cheltui si dupa cum zicea cineva tinzi sa te apuci de fumat...de una de alta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:25 AM