IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dieta Max Planck
ioana2008
post Jun 3 2008, 03:27 PM
Post #21


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 3-June 08
Member No.: 3,997



Hello,

Legat de dieta Max Planck vreau sa spun ca la mine a functionat. Am 1.65m si aveam o greutate de 82kg. Am tinut o data cura si am ajuns la 76 de kg. A venit Pastele si evident am dat iama in mancare dar nu m-am ingrasat deloc.

Poate mesajul pare lung dar va rog aveti rabdare sa-l cititi.

Am decis sa imi spun si eu parerea pentru ca am citit si eu niste mesaje pe diverse pagini legate de cum nu functioneaza si cat de greu este de tinut. Adevarul este ca daca vrei sa slabesti si ti cura cu acest scop chiar are efect. Eu am un mare dezavantaj: imi place mancarea dar lucrul asta e si un avantaj: mananc orice. Parerea mea e ca oricat de imposibil pare de mancat spanacul fiert sau ouale fierte daca vrei sa slabesti poti.

Eu nu eram si nici acum nu sunt o adepta a regimurilor de slabit. Dar din cauza faptului ca imi era din ce in ce mai greu sa gasesc haine care sa-mi stea bine iar serviciul impune o tinuta mai serioasa am aplecat urechea la aceasta cura.Timp de sport nu am din cauza programului incarcat de la servici. Nu e o cura in care sa mori de foame mai ales ca mananci cat vrei - de aceea am ales sa tin cura. Eu acolo unde cura spune "cat vrei" am mancat cat cat am vrut, pana am simtit ca plesnesc sau pana cand nu am mai avut pofta. Daca e ceva in neregula organismul o spune si poti sa-ti dozezi cantitatile dupa aceea. Bine nici sa mananci pana dai afara. In cura spune ca duminica seara poti manca mancarea preferata - oricat. Eu am mers pe principiul ca mai bine mananc alimentele pe care de obicei le mananc decat sa-mi insel organismul cu o salata sau altceva mai usor. Am mancat pizza in prima duminica si friptura de porc cu cartofi prajiti in a doua.Cel mai greu pentru mine a fost in prima saptamana cand aveam impresia ca toata lumea mananca in jurul meu si aveam numai pofta de prajituri. Daca treci de prima saptamana e mai usor.

E adevarat ca e destul de greu sa iti pregatesti zilnic mancarea dar eu mergeam duminica la cumparaturi - luam tot pentru cura si in fiecare zi im pregateam mancarea de a doua zi. Asa am fost sigura am am mereu ceea ce imi trebuie pentru ziua urmatoare si m-am descurcat singura.

Ce mai conteaza e si parerea de sine. Am sesizat la mine ca aveam momente cand nu aveam chef de nimic si imi umblau numai prostii prin cap. In acele momente nu era deloc multumita de aspectul meu fizic si ajungeam sa fiu total nemultumita de mine - ca sunt urata, grasa ..... etc. Noi fetele tinem mult la cum aratam, chiar daca afirmam contrariul. Ca sa incepi cura, asta sau oricare alta trebuie sa ai o parere buna despre sine si sa vrei, sa ai un scop. Poate eu am reusit si din cauza faptului ca nu am realizat ca sunt "frumoasa" pentru unii si "urata" pentru altii. Parerea celorlalti despre mine nu se va schimba niciodata asa ca nu ma stresez de ce zic unii altii.

Nu la toata lumea cura are aceleasi efecte. Unii ajung sa slabeasca poate cele 9 kg altii doar 3, cert este ca eu am slabit 6 kg. Unii slabesc in prima saptamana, altii in a doua. Nu toti suntem la fel. In concluzie parerea mea este ca daca nu faci mofturi la mancare sau vrei cu adevarat sa slabest - se poate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona25
post Jul 10 2008, 11:21 AM
Post #22


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 10-July 08
Member No.: 4,218



(IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif) Buna fetelor, sunt noua pe site asa ca as incepe prin a va saluta pe toate (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Vreau sa va spun ca am inceput si eu dieta Max planck, asta e cea de a 4 -a zi si sunt mai mult decat multumita, ieri m-am cantarit si am dat 2 kg in doar 3 zile si vreau sa va mai spun ca ma abat putin de la dieta, cafeaua o beau cu lapte iar la salata verde mai adaug tot timpul rosii, castraveti, ardei, doua trei boabe de masline si chiar si un strop de ulei de masline, in rest pot sa zic ca respect regimul si dupa ora 6 nu mai mananc nimic, eventual daca nu mai pot de foame un fruct, lebenita sau un mar. Am citit mai sus ca sunt persoane la care nu a dat rezultat cea ce imi vine foarte greu sa cred, ba mi se pare chiar imposibil, daca eu am dat 2 kg in 3 zile si mam si abatut de la regim nu imi pot imagina ca cineva nu slabeste deloc daca il tine de la a la z, anul trecut lam tinut prima sapt si am dat 5 kg. Trebuie sa mentionez ca pe langa mai fac si aerobic, dar sapt asta am fost doar odata, de ieri am inceput si un tratament anticelulitic cu supliform, cica de rezultate garantat...Sa aveti o zi frumoasa fetelor si va rog din suflet fiti mai sincere, macar cu voi insiva..va pup
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Jul 10 2008, 12:09 PM
Post #23


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Eu de cand am tinut dieta asta nu mai suport spanacul si sunca de Praga (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 10 2008, 12:16 PM
Post #24





Musafir






ramona, asta-i dieta ta anuala? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Adica o tii, slabesti, apoi iar te-ngrasi, air o tii si tot asa? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramona25
post Jul 11 2008, 12:31 PM
Post #25


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 10-July 08
Member No.: 4,218



QUOTE(kalua @ Jul 10 2008, 01:16 PM) *
ramona, asta-i dieta ta anuala? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Adica o tii, slabesti, apoi iar te-ngrasi, air o tii si tot asa? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

Buna kalua, referitor la ce m-ai intrebat.....nu este dieta mea anuala doar ca este printre singurele de care pot sa ma tin si da si rezultate...in schimb am probleme cu glanda tiroida si astfel sunt perioade in viata mea in care ma ingras chiar si pana la 10 kg in cateva sapt, chiar daca am exclus complet cateva alimente din viata mea....cam asta e motivul pentru care apelez uneori la dieta drastica, daca slabesc si ma mentin...sport si alimentatie fara excese ma mentin o vreme dupa care urmeaza ingrasarea indiferent de ce fac...e cam trist (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) dar daca nu as face regim as fi cat o casa si plus ca kg in plus pot duce si la sufocare in cazul meu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bemby
post Jan 21 2009, 12:33 AM
Post #26


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 21-January 09
Member No.: 5,702



Buna. Sunt noua si vreau sa va zic ca tocmai am inceput si eu dieta de azi . (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) ) si deja am dat-o in bara. Adica nu chiar asta dar am mancat 2 biscuiti . Totul mergea bine pana seara cand nu am putut sa ma abtin . Nu imi era foame nu nimic . Imi era doar foarte sete si simteam nevoia sa mananc ceva dulce. Eu pe langa mai fac si sport in fiecare seara cel putin jumatate de ora. Sper sa ajute. Sper sa dau jos kg dorite. Am 15 ani credeti ca sunt prea mica?:| am 1.58 si 56 de kg. As vrea sa dau jos macar 6 kg . Sa arat mai bne . Sa nu-mi mai iasa burta sa nu pot sa port si eu o fusta . In fine. Sper sa functioneze. Dar am citit intr-o dieta asemanatoare ca daca as manca un biscuite, o guma , etc. dieta numai are efect . Asa este si la Max Plank ? Sper k nu ... nu o sa se mai intample . O sa incerc sa ma abtin .

This post has been edited by bemby: Jan 21 2009, 12:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 21 2009, 12:34 AM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Bmb r sri ROMĀNEŞTE, or n dptm rnt!
(IMG:style_emoticons/default/ban.gif)
Aici nu sintem pe MIRC si nici pe mess!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
malina
post Nov 11 2009, 10:01 AM
Post #28


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 10-November 09
Member No.: 7,441



Buna
Sunt nou si am inceput de 2 zile aceasta dieta.
Ieri de exemplu chiar mi-a fost foame intre cele 2 mese, prinz si cina , dar am rabdat si azi e o noua zi.
M-am speriat putin citind cele scrise de voi, eu chiar imi pusesem mari sperante in faptul ca as putea slabi cu aceasta dieta.
Si eu beau cafeaua cu lapte, nu pot altfel , iar miscare nu am timp sa fac.
Sper sa dea rezultate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 11 2009, 03:07 PM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mult succes, Malina. Poate, pe termen lung, te gindesti la dieta Montignac. Cu Monti nu suferi de foame, nu iti dezechilibrezi alimenatia, nu te privezi de elemente nutritive si iti jur ca se slabeste fain. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) E doar o idee, poate iti va suride. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
octom
post Nov 28 2009, 09:41 PM
Post #30


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 28-November 09
Member No.: 7,549



QUOTE(Fides @ Nov 11 2009, 03:07 PM) *
Mult succes, Malina. Poate, pe termen lung, te gindesti la dieta Montignac. Cu Monti nu suferi de foame, nu iti dezechilibrezi alimenatia, nu te privezi de elemente nutritive si iti jur ca se slabeste fain. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) E doar o idee, poate iti va suride. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


pentru inceput salut tuturor...de citeva zile tin si eu dieta asta Max Plank, nu am mai tinut pina acum, asa ca nu shtiu ce-o sa iasa...dar cred ca mi s-a stricat cintarul ca atunci cind am inceput dieta arata 66kg dar acuma arata 61...mi se pare imposibil pentu o saptamina...cred ca o sa mai incerc si la alt cintar... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
dupa ce termin va spun care sunt rezultatele finale...
mult succes fetelor
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:28 AM