IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Solutii pentru pisicute ...in calduri
arinela
post Jan 31 2008, 10:45 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 172
Joined: 21-October 07
From: Alba Iulia
Member No.: 2,462



As avea si eu o intrebare.... stiu ca voi gasi raspuns la una dintre voi, caci am vazut ca sunteti mari iubitoare de animalutze (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
E posibil ca pisicutza mea chiar daca nu are inca un anisor sa fie in calduri? (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Miauna si maraie asa jalnic... aparent fara motiv... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Daca intr-adevar asa e si e in calduri am o solutie medicamentoasa ptr asta? Hai, ca nu sunt egoista, dar e prea tanara...prea crudutza.. (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Va pup si va multumesc pentru atentia acordata. (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Feb 1 2008, 10:40 AM
Post #2





Musafir






Pisica intra in calduri la 6/8 luni, sunt insa pisici care intra in calduri si la 4 luni...
Eu stiu de la doctorita printesei mele ca cel mai bine inainte sa fie sterilizata, pisica, trebuie mai intai sa faca pui...este mai indicat pentru sanatatea sa...
Daca vei merge la o famacie veterinara iti vor da niste pastilute care o vor calma (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Imi permit un sfat: este indicat sa o duci la un medic veterinar pentru vaccin, deparazitare interna si sfaturi competente...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Feb 1 2008, 10:45 AM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



subscriu!
asa stiam si eu despre sterilizare. ca tre sa fac un rand de pui mai intai.
eu am caine dar e cam acelasi lucru la sterilizare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 1 2008, 10:50 AM
Post #4





Musafir






Pisica mea are de-abia patru luni si o voi steriliza fara a face pui. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Ca nu ma lasa inima s-o las sa-i faca si apoi sa-i dau la "casa copilului" de animale. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Pisica vecinii de jos dace acusi un an si-i mamica de cateva luni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FluturasCuReacti...
post Feb 1 2008, 10:51 AM
Post #5


Mamuca crocodililor
*****

Group: Obsedat
Posts: 945
Joined: 4-May 07
From: Din floare in floare :)
Member No.: 1,584



arinela, este posibil. mai poate sa faca urat din cauza ca e foarte alintata. dragonul meu miauna si face urat, fiindca e alintat. indiferent ca e bagat in seama sau nu. cate luni are blanoasa ta? (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Feb 1 2008, 11:19 AM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



QUOTE(albinuza @ Feb 1 2008, 10:45 AM) *
subscriu!
asa stiam si eu despre sterilizare. ca tre sa fac un rand de pui mai intai.


Este total eronat.
Pisica nu trebuie sa faca pui inainte de sterilizare. O sarcina pt o pisica este la fel ca si pt un om. Nu este deloc usor pt ea! Nu ii dauneaza deloc sanatatii dc este sterilizata inca de la varsta de 7-8 luni, de preferabil inainte de primul ciclu de calduri. Daca pisica este in calduri, trebuie sa stepti sa ii treaca, si apoi dusa la sterilizat. Este o operatie foarte simpla si nu aveti de ce sa va temeti.

Pastilutele si injectiile contra caldurilor sunt foarte periculoase pt viata pisicii...de la ele exista riscul sa faca piometru (infectie in uter) sau sa ii apara tumori!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 1 2008, 12:27 PM
Post #7





Musafir






jolie (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) , mi-ai luat juma de piatra de pe inima! E-adevarat ca asa a zis si doctorita, sa venim cu ea pe la 7 luni la sterilizat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Feb 1 2008, 03:22 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



eu v-am spus c emis-a zis!!
si sa stiti ca nu-i pare rau ca am lasat-o sa fete o data!!

is prea tari puii cand is mici (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)

is prea tari puii si atat!
puii sunt mici (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

This post has been edited by albinuza: Feb 1 2008, 03:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arinela
post Feb 10 2008, 02:15 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 172
Joined: 21-October 07
From: Alba Iulia
Member No.: 2,462



Multumesc ptr. raspunsuri tuturor (IMG:style_emoticons/default/iloveelady.gif)
Da, e si foarte alintata pisica mea...ca doar asupra ei imi revars (IMG:style_emoticons/default/hug.gif)
I-am facut toate vaccinurile si deparazitarile la zi, dar daca imi spuneti ca pastilele sunt contraindicate iar sterilizarea nu e prea groaznica pentru ea, o sa o fac. De altfel, am sa intreb de acest lucru luna viitoare, cand ii fac urmatoarea deparazitare.
Sper sa nu o apuce dorul de (IMG:style_emoticons/default/sex.gif) pana atunci...ca daca o apuca... (IMG:style_emoticons/default/rusinosul.gif) eu nu pot sa ii fac nimic... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chouette
post Sep 20 2008, 09:06 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 20-September 08
Member No.: 4,767



Cea mai buna solutie pentru pisicutele in calduri este sterilizarea. Asa cum bine au remarcat fetele, chestia cu facutul unui rand de pui inainte de sterilizare este doar un mit urban, din punct de vedere medical nu se justifica prin nimic. Iar pastilele sunt cancerigene.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:11 PM