IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Feriti-va de Andreea, fetita care tot cere sa adopte pisici, Atentionare pentru donatorii de pisici
Serena
post Sep 16 2007, 04:30 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 16-September 07
Member No.: 2,237



NU dati acestei Andreea animale. Este o mare mincinoasa. Suntem niste proprietari indurerati, care am simtit pe pielea noastra consecintele implicarii cu acest copil iresponsabil si inconstient. Este o fata de 12 ani, locuieste in Cisnadie si se da drept mama ei pe net (refuzand sa dea orice alte informatii), dupa care isi bate joc de animale. Nici acum nu mi-e clar, in final, ce sa intamplat cu pisoiasii nostri. FERITI-VA CA DE FOC DE ANDREEA LAGHIU, DACA VRETI CA ANIMALELE DVS. SA NU AJUNGA PE DRUMURI. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 16 2007, 04:31 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Serena, nu stim cine este persona despre care vorbesti...

Later edit: am dat un search pe google si m-am ediificat.
Multumim frumos de instiintare! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serena
post Sep 16 2007, 11:25 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 16-September 07
Member No.: 2,237



QUOTE(Maàt @ Sep 16 2007, 05:31 PM) *
Serena, nu stim cine este persona despre care vorbesti...

Later edit: am dat un search pe google si m-am ediificat.
Multumim frumos de instiintare! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi! (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)


As vrea sa spun "cu placere"... :-( Poate picatura asta de informatie sa previna alte nenorociri, in viitor. Am vazut ca fata a intrat si aici si a cerut pisici, de aceea am postat avertismentul si aici.
Va multumesc de bun-venit; imi pare rau ca nu am sosit intr-un moment mai fericit. Suntem in cautari, acum, sa vedem daca putem sa dam de urma puiutilor nostri.
Doamne ajuta! Toate cele bune, dragi iubitori de pisici...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 17 2007, 12:10 AM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai fatuca asta a adunat cam multi pisici... Ce Doamne-iarta-ma, face colectie?! Am inteles ca mama ei parea jenata. Copilul acesta are o problema si parintii ar trebui sa ia masuri; nu te poti juca cu niste animalute, ca nu-s jucarii fara viata... Ptiu! Bine ca ne-ai spus!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serena
post Sep 17 2007, 07:50 PM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 16-September 07
Member No.: 2,237




Nu stiu, Doamne Dumnezeule, ce sa mai zic... Sunt elemente de adevar, altele minciuni, o intreaga tesatura in povestile ei. Am fost in Cisnadie in cartierul ei sambata (am aflat dand tel. la scolile din Sibiu) si am postat anunturi in zona unde sta, peste tot. De doua saptamani agonizez. Sper din tot sufletul sa ma ajute Cel de Sus, sa puna mana pe ei cineva si sa mi-i tina pana ma duc sa ii iau. Imi vreau puiutii inapoi, ca aerul. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Se pare ca au fost vazuti; am vorbit cu mai multe persoane (si adulti, si copii). Doamne, ajuta-ma, nu o sa imi iert treaba asta niciodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 17 2007, 08:29 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu vrei sa ne spui mai multe; ce exact s-a intimplat? Cum exact au ajuns puiutii de pisici la acest copil? Ca sa se edifice si fetele noastre...
Mult succes in recuperarea pisoilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Sep 17 2007, 08:51 PM
Post #7


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Maat, vorbea pe mess si se dadea "mamica". o metoda de intalnire era sa spuna persoanei cu animalul ca va "trimite fetita la locul intalnirii ca sa ia pisica, pentru ca ea nu poate ajunge din cauza serviciului". bineinteles ca fetele, care fusesera asigurate de "mama" ca pisica va fi iubita si ingrijita, se duceau si o dadeau fara grija.
am auzit si eu de fata asta. cu ce nick intra aici, Serena? ia sa vad..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 17 2007, 09:31 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da search si o gasesti.
Cel mai bine ar fi ca Serena sa ne dea o povestire pe scurt, despre cum s-a intimplat totul si cum si-a dat seama de ce se intimpla in realitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serena
post Sep 18 2007, 09:20 PM
Post #9


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 15
Joined: 16-September 07
Member No.: 2,237



Of, Doamne... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Am vorbit mult despre povestea mea pe animale.ro, la "urgente". Eu am de gand sa o public, oricum - in Formula AS, pe net, unde se mai poate. Poate ca am vorbit si avertizat deja prea mult - acum sunt in cautari; maine vreau sa dau si anunt cel putin intr-un ziar din Sibiu (ma ajuta cineva de la o asociatie de acolo).

Asa e, Meg. Nu stiu de unde ai aflat - exact asta a facut. A comunicat cu mine pe net - eu am avut tot timpul senzatia ca vorbesc cu mama ei. O sa ziceti ca am fost o idioata. Probabil. Insa viata e dificila si esti uneori gata sa mergi si pana la capatul pamantului, numai sa stii ca pisoii au ajuns la oameni intr-adevar interesati si care vor avea grija de ei. La gara a venit Andreea, exact cum imi spusese "mama" ei.

Imi spusese de la primul email ca telefonul este defect, ca acasa la ei nu pot veni pentru ca sunt "putin in santier". Tonul putea fi foarte bine al unei femei care vrea sa pastreze distanta/discretia, dintr-un motiv sau altul. Nu pot sa spun ca mi-a placut foarte mult lucrul asta, dar am acceptat si am mers inainte. Prostia mea.

Dupa ce m-a tinut in tensiune de pe 4 pana pe 10 - pe 10 m-a sunat mama ei, jenata si plina de scuze si de revolta. Deja la ora aceea ma mai plansesem si la altii, pe net si imi picase finalmente "caramida" ca nu vorbisem decat cu o pustoaica abila.

Mama mi-a spus ca fie ii poate plasa ea, fie mi-i da inapoi. Pe scurt, i-am vrut inapoi si a zis ok. Abia ne revenisera inimile la loc, ca la o 1/2 h - 1 h ne suna bunica, iritata (gasise nr meu de tel "pe masuta"), sa le "lasam in pace". Ca fiica ei e foarte sensibila si ii fusese mila de noi si mintise. Pisoii fusesera tinuti in beci (asta stiam) de Andreea insa fugisera sambata (pe 8), in urma unei furtuni. Deci pisoii nu mai sunt!

De aici incepe a doua parte a povestii. Nici mama, nici fiica nu prea mai sunt incantate sa discute problema si dupa vreo 2 incercari, nici eu nu mai am inima sa incerc. Am aflat cautand prin cartea de telefon scolile din Sibiu si am dat de Andreea. Asa am aflat unde sta. Problema e ca ea spune peste tot pe net ca are 2 apartamente. Tot ce am putut sa fac a fost sa merg vinerea trecuta (nu am putut mai devreme, am fost prinsa cu munca) la adresa data de scoala si am lipit anunturi peste tot. Andreea Laghiu e total necunoscuta pentru toata lumea, beci nu exista (!), insa se pare ca doi pisoiasi ca in anunt au fost vazuti de mai multe persoane. Este singurul element care m-a "tinut" in zona.

Pacat ca nr lor de tel. este pe rds, altfel as fi putut sa le gasesc, poate, pe fix. Insa la ora actuala nici nu cred ca mai are vreun sens sa le vad. Tot ce as fi vrut, eventual, ar fi fost o confirmare ca acolo au fost intr-adevar lasati pisoii.

Ultimele vesti pe care le am - si pe care le-am aflat deja sambata seara, cand ma pregateam sa plec spre casa iarasi (eu ma tot misc intre Bucuresti si Ploiesti) - eram in tren deja (!) - a fost ca pisoii s-au aciuiat in depozitul unui complex care se afla exact langa blocul 27 (al Andreei). Problema e acum sa-i prindem...

Doamne ajuta!... :-(


Am uitat sa spun:

Eram in tren la 19:00 si ceva, asteptand sa plec spre Ploiesti, cand m-au sunat niste fetite sa imi spuna ca doi pisoiasi (descrierea alor mei) erau in depozitul respectiv dar ca nu ii pot face sa iasa afara (e o distanta de o palma intre usile depozitului si sol). Am lasat si tren si tot si am luat un taxi spre Cisnadie (ea e de acolo, mi-au spus la scoala, nu din Sibiu). Am stat in zona pana pe la 10, insa nu au mai iesit. Depozitul era inchis, fiind sambata seara.

Dupa, m-am gandit ca am facut rau sa le spun copiilor sa puna niste bucatele de salam, ca sa ii faca sa iasa. Pentru ca pisoii au iesit, intr-adevar, dar numai atat cat sa manance si au intrat la loc, binenteles. Insa in tot stresul ala nu mai stii ce faci. In fine... am stat acolo pana pe la 10, cum am spus, apoi a trebuit sa plec. Am luat trenul de 11:23... am ajuns inapoi acasa pe la 5 dimineata.

Mi-e dor de ei de nu mai pot si n-am s-am iert chestia asta niciodata. Am facut o mare prostie. Fine. Insa minciuna monstruoasa a Andreei ramane. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Pisoii iesisera pana sa revin eu cu taxiul in Cisnadie. Nu ma bazez decat pe ceea ce au vazut fetitele (inca mi-au spus ca i-au vazut de mai multe ori de cand stiam ca disparusera), PLUS cativa adulti, care au vazut fie unul dintre ei, fie ambii.

Inca un element care se confirma este o doamna care este in blocul 27 si care e mare iubitoare de pisici. Lucrul asta e mentionat si de Andreea pe net, si ni l-a spus si mama ei cand ne-a sunat.

...Adica iesisera un pic sa manance bucatelele de salam si au intrat repede la loc. Eu n-am putut sa ii vad.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Sep 18 2007, 09:20 PM
Post #10





Musafir






exista carte de telefon RDS, poate ai vreo sansa sa dai de ea pe acolo.
daca ai comunicat cu ea pe vreun forum, poti cere adminilor sa-ti dea adresa de IP sa afli mai multe detalii unde este de fapt.
mi se pare foarte clar ca e vorba de niste oameni cu probleme psihice... nu stiu ce sa zic - ai incercat sa anunti la politie macar sa-ti dea vreun sfat?
ca de la asta pana la a insela cu altceva (bani, etc) e un pas foarte mic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:47 PM