IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alimentatia pisicilor
Fanny
post Dec 21 2007, 08:58 PM
Post #21


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



ce fel de mancare pentru pisici pitici ai gasit?

al meu a rontait royal canin pentru pisicute pana la 1 an. abia dupa ce l-am trecut la mancare de adult, am observat ca mai exista un tip de royal canin pentru pisicute mai mici de 3 luni.
Ma gandesc ca poate Maui a ta n-are inca coltisorii suficient de puternici cat sa manance crontanelele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 21 2007, 09:37 PM
Post #22





Musafir






Crontanelele sunt pentru pui, de la Purina, nu scrie de la cate sau pana la cate luni. Am incercat sa i le inmoi in lapte, pe alea nu le-a atins. Iar cand le mananca pe alea puse peste mancarea umeda o aud ca le crapa in gura cu usurinta.
Doctorita la care am fost cu Maui pentru vaccin nu e adepta mancarii uscate, a zis ca de cand cu inventia asta a scazut durata medie de viata la pisici de la 20 la 13-14 ani. Si se spune ca e doctorita foarte buna, vine lumea si de la 200 km la ea, iar eu am norocul s-o am in apropiere.
In orice caz voi cumpara mai incolo pui de gaina de-o zi, sa-i dau asa ceva macar o data pe saptamana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Dec 21 2007, 10:23 PM
Post #23





Musafir







Puisori de gaina de-o zi pentru pisici?? Saracutii (puisori)!!

Eu nu mi-as face probleme daca mananca anumite chestii iar altele nu, Kalua. Eu pe ai mei nu i-am invatat cu delicatesuri, pentru ca apoi se obisnuiesc cu ele si cand le dau mancare obisnuita se uita la mine cu o fatza!!
Le mai dau asa mai rar carne de pui si o mananca ca niste lupi. In rest...mancare de pisici Felix care nu e ceva special. Si au o blanita ca o matase, deasa si pufoasa, sunt ca niste ursuleti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 21 2007, 10:34 PM
Post #24





Musafir






FElixul e de la Purina. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Pe mine ma scoate din sarite ca in 80% (pe putin!) din mancarea umeda se pune zahar! Mai ales c-am citit ca pisicile nici nu simt gustul dulce.
Eu am mai tras o raita si prin forumurile nemtesti si foarte laudata este o conserva anume de la Aldi, care-i magazin low budget.
I-am cumparat azi si niste pestisori uscati, si-asa-i place pestele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Dec 21 2007, 11:07 PM
Post #25


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



pui de gaina de-o zi?? n-am mai auzit asa ceva!
ce-si mai complica unii existenta gandindu-se la asa ceva! au existat matze la tzara si fara mancare uscata, si fara royal canin si fara pliculet si n-au mai murit.
mie mi-ar fi mila sa omor puiul ala ca sa il dau la matza.

sau.. in sfarsit.. sa il cumpar special pentru asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 21 2007, 11:56 PM
Post #26





Musafir






Meg, matele alea de la tara cred c-au trait cel mai sanatos, prindeau un soarec la cateva zile, rodeau o iarba de la mama ei, mai bine de-atat nici ca se poate.
Nu stiu, pe mine m-ar durea sufletul s-o vad ca se-mbolnaveste si sa ma gandesc ca poate nu s-ar fi imbolnavit daca o hraneam altfel.
Si cine are de ales dintre multe, are anumite probleme. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 22 2007, 01:09 AM
Post #27





Musafir






motanoii mei sunt mari fani: (in ordine):
- whiskas - normal ca si mama-sa e fan junk food; am taiat de tot de pe lista junk food-ul motanilor de cand unui prieten i-a murit motanul in brate din cauza de blocaj renal
- purina sau biomill cu pui - si cam orice mancare de calitate superioara CU PUI
de departe preferata lor e carnea cruda de pui (cumpar oase pt catei, si au si motanii partea lor) si ocazional, ca "mita" primesc cate un plic (shhhhht!)

parerea mea despre mancarea uscata- e cu dus si intors. e extrem de comod, mai ales pt stapani, da' nush cat e de sanatos pt matze. ca totusi e mancare procesata industrial, si am citit tot felu' de povesti horror despre grasimea care e folosita in mancarea motanilor mei.
problemele principale la hrana non- inddustriala (sunt mai multe, eu le expun pe cele pe care le stiu):
- lipsa taurinei - care pt pisici e esentiala - in mancarea naturala nu exista; din ce am inteles lipsa taurinei duce la tot felul de efecte nasoale
- mizeria (pute, pateaza samd) -mancarea naturala e foarte usor perisabila
- nu e echilibrata (cica) sa contina toate chestiile de care au nevoie matzonii
- mai complicat de preparat

ai mei mananca combinat - au si crontanei, si carne de pui cruda (ambele in proportii egale) si ocazional lapte de vaca (crud, de la sursa) sau branza sau carne fiarta, ou etc. cu ciudateniile de rigoare- Bandi e mare fan porumb fiert, ar fi in stare sa se arunce in oala; la fel, e innebunit dupa varza... si bineinteles, PLICUL

EDIT: kalua, cica hrana umeda nu e tocmai sanatoasa, pe langa aportul caloric scazut, mai si ramane lipita de dintisori. chiar - voi i-ati schimbat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Dec 22 2007, 01:32 AM
Post #28





Musafir






Bine ca zici, forte, chiar vroiam sa va intreb ce sa-i dau sa roada, cred ca acum incepe procesul de schimbare al dintilor. (Maui implineste pe 28 abia 3 luni) I-am luat, la sfatul unei colege, papucei din aia din piele uscata de vita: (IMG:http://picture.yatego.com/images/41345f07c3b479.7/thumb_057715.jpg) , dar n-o intereseaza.

Eu ii pun crontanele pe mancare, din ce in ce mai multe.

Daca mancarea ramane pe dinti nu mi se pare chiar asa de fatal daca n-are zahar in ea.

Mi-a mai spus cineva ca mancarea pentru pui e plina de hormoni de crestere... (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Nu stiu cat e de adevarat, dar nu m-ar mira din cale-afara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 22 2007, 01:37 AM
Post #29





Musafir






la minou a fost horror cu schimbarea dintilor- RODEA tot ce prindea (inclusiv castile meleeeeeeee), febra noaptea, sange curs din gura, dureri (doamne, cate nopti am stat ca plangea cum plang copii mici!), dinti crescuti in paralel - avea la un moment dat toti caninii dublati, nu mai putea manca. a fost ingrozitor, 3 saptamani am zis ca mor eu (de mila lui si de oboseala) si el. atentie ca in perioada asta, daca e dificila, are o tendinta exagerata spre rasfat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
noi am trecut-o cu multa hrana la plic (nu putea manca altceva) care s-a transformat dupa in greva foamei (nu voia sa manance altceva). nu am cedat, desi intr-o saptamana daca a mancat 10 crontanici.
la restu' de motani a fost transparent totul, nu am avut probleme.

EDIT: mancarea uscata face si curatare mecanica, ca fiind mai dura curata si in plus, cica stimuleaza secretia de saliva care curata dintii. pune aici o poza cu dentitia divei ca sa vedem daca are dintii de bebe sau nu! aia de lapte sunt subtiri si ascutiti, ca niste ace
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Dec 22 2007, 10:31 AM
Post #30


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



al meu i-a luat katzenmilk (nush daca am scris bine) si matza nici macar nu se uita la el. sau se uita, dar ca la masini straine.
mm.. si lapte normal bea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:52 AM