IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

42 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt o fata normala?
Kadenzza
post Jan 8 2008, 07:42 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 69
Joined: 8-January 08
Member No.: 2,971



Niciodata nu am avut un iubit...........Am avut numeroase ocazii,dar pur si simplu le-am refuzat,din diferite motive.Nu sunt o fata urata (daca la asta v-ati gandit),sunt normala,dar pur si simplu asa a fost sa fie.Cred ca nu mai este nimeni in situatia mea,mi-a fost foarte greu sa scriu ,stiind ca voi fi criticata sau luata in ras.
Copilaria si adolescenta mea au fost ingrozitoare,deoarece am trecut prin multe umilinte,greu de reprodus aici.Am fost jignita de multe persoane ,atat copii cat si oameni maturi.Eram foarte grasa,si nu puneam mare pret pe aspectul fizic.M-au ofensat,fara sa le pese de sentimentele mele,pur si simplu imi spuneau in fata ceea ce simt.
Am suportat multe,am plans mult,m-a durut.De ce oamenii pot fi uneori atat de rai????? De ce jignesc pe cineva fara mila,fara sa le pese ?
In fine,timpul a trecut,am realizat ca e necesara o schimbare,am tinut un regim (Atkins),am slabit mult de tot,ajunsesem la 47 kg,am inceput sa ma aranjez mai mult.
Acum arat ok,nu sunt Miss,dar nici ratusca cea urata.
Problema mea e ca nu ma mai intereseaza ceilalti.Am ajuns sa detest oamenii,mi-e frica de relatii noi,ma sperie lumea....Toata ziua stau in casa,sunt concentrata asupra facultatii mele ( anul acesta dau licenta),apoi vreau sa ma pregatesc de masterat,si chiar nu imi sta gandul la nicio relatie,la nicio iubire.Am ramas fara prieteni,prefer singuratatea.
Ceva sigur nu e in regula cu mine,caci stiu ca sunt diferita,nu sunt ca celelalte fete de varsta mea.
Eu nu am cunoscut prima iubire ,primul sarut,fluturasii din stomac...
Sunt deprimata,plang mereu, nu pot sa uit ce mi s-a intamplat ,zilnic imi aduc aminte de tot,si e oribil....Mi-e greu..........
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Morphy
post Jan 8 2008, 08:04 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 8-January 08
Member No.: 2,969



In primul rand tin sa te felicit pentru regimul respectiv, sunt mii de fete care incearca sa slabeasca si nimic! presupun ca esti o persoana ambitioasa, daca ai reusit sa slabesti si ti-ai impus un regim alimentar. Ambitia are mai multe fete, poti s-o folosesti in avantajul tau, sa iti impui sa-ti ridici nivelul social. Sa iti impui sa cauti companie printre persoane! Si eu am suferit multe umilinte la viata mea, am fost intotdeauna slaba, baietii in special ma luau la misto si fetele ma vorbeau pe la spate si uneori imi ziceau lucruri rautacioase in fata.Am plans si eu ingrozitor de mult. M-am inchis in mine , am ignorat persoanele care imi voiau binele si le-am incadrat pe toate in 'enemies'. Am inceput si eu , sa invat , sa citesc, sa fac lucruri pentru mine si m-am obisnuit asa. Sa am grija de mine , in felul meu. Insa la un moment dat ,am ajuns in faza in care esti tu acum. Fara prieteni si fara prieten. Ma simteam singura ba mai mult ma simteam urata si incepeam sa ma urasc. Asa ca m-am gandit cum as putea sa-mi rezolv situatia si am inceput sa devin mai sociabila sa incerc sa dau oamenilor o sansa , am reusit sa citesc multe persoane, sa vad cum sunt ele cu adevarat. Mi-am facut cateva prietene, care m-au ajutat enorm sa trec peste probleme, chiar prin simple cuvinte de genul ' frumoasa bluza' sau freza sau mai stiu eu ce. Lucrurile marunte de genul iti ridica foarte mult moralul, insa trebuie sa dai oamenilor o sansa sa iti vorbeasca, iar cei care te jignesc , trebuie ignorati. Nimic nu merita lacrimile tale, asa sa te gandesti.
Cat despre un prieten, am reusit , cu greu sa am incredere in baieti, insa pana la urma l-am gasit pe cel potrivit, iar acum totul mi se pare grozav si ma bucur ca le-am dat celor din jur o sansa, si mie o sansa !
sper ca te-am ajutat cat de putin. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
si succes la prieteni !

OH BTW , esti perfect normala! totul trece :* nu-ti fa griji. fericirea are multe fete!

This post has been edited by Morphy: Jan 8 2008, 08:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 8 2008, 08:25 PM
Post #3





Musafir






Inclin sa cred ca problema de fond e ca desi acum ai slabit si arati ok, in sinea ta te vezi tot acea fata grasuta pe care lumea o ia la misto. E drept ca oamenii sunt rautaciosi si copiii in special dar doar in masura in care le permiti. Cunosc fete plinute sau chiar urate pe care nu indrazneste nimeni sa le ia la misto si asta nu pentru ca ar avea un pistol la cingatoare ci pentru ca se simt foarte bine in pielea lor si au o atitudine grozava fata de ele si restul lumii.
Inteleg ca ti-ai format un reflex de aparare si ca de teama sa nu fii ranita preferi sa te retragi in lumea ta si sa nu socializezi dar nu e deloc ok ce se intampla. Iti sabotezi singura sansa la fericire si la o viata implinita in felul asta.
Daca tu esti mereu morocanoasa si primul instinct este sa respingi orice incercare a cuiva de a se apropia de tine e firesc ca oamenii iti vor raspunde cu aceeasi moneda. Sa nu iti faci iluzii ca cineva va intui ca sub aceasta duritate si acreala se ascunde defapt o fiinta minunata si sunt convinsa ce defapt asa sta treaba.
Stiu ca iti trebuie mult curaj sa iesi din carapace dar gandeste ca per ansamblu vei avea de castigat din treaba asta. DAca te ajuta cu ceva...incearca sa te gandesti ca oamenii aia rautaciosi de care ti-e atata teama sunt in realitate niste oameni cu complexe si lipsuri poate mai mari ca ale tale si incearca sa accentuze ce nu ai tu pentru a distrage atentia de la ce le lipseste lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 8 2008, 10:00 PM
Post #4


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Kadenza, notiunea de "normalitate" e relativa, nu exista decat raportata la ceilalti, iar ceilalti nu sunt intotdeauna si un exemplu pozitiv, un model.
Angeldust are multa dreptate in ce spus..
Te-ai refugiat in tine insati, pentru a te ascunde, a te feri de potentialele dezamagiri pe care le-ai suferit si in trecut si care probabil te-au marcat foarte mult. E mai sigur asa pentru tine, pt ca nu iti ofera incertitudini, dezamagiri, nu trebuie sa te aventurezi intr-o situatie noua, necunoscuta, te complaci intr-o siguranta comfortabila, desi este clar ca nici asa nu iti este bine. Probabil esti o persoana sensibila, care pune foarte mult la suflet..stiu cum este. Dar daca fizic ai facut o schimbare si inca una foarte vizibila, poate este cazul sa faci o schimbare si in rest. Incearca sa te distantezi de tot ce s-a intamplat, in fond ele au ramas in trecut, nu trebuie sa iti afecteze si viitorul. Stiu ca poate parea usor sa zici ceva de genul, dar iti spun din experienta. Am invatat ca daca sufar sau nu, situatia tot aia este, ce a fost a fost, de ce trebuie sa imi fac rau si mie insami?! Am suferit si eu dezamagiri, chiar de la prieteni apropiati si culmea e ca ei nici macar nu isi dadeau seama, uneori oamenii sunt mult prea egoisti ca sa constientizeze si altceva decat propria persoana si propriul beneficiu. Probabil in cauza ta a fost si acel teribilism caracteristic adolescenilor, dornici si ei sa se remarce, sa epateze, sau poate doar prostia lor. Am devenit putin mai circumspecta, nu mai am aceeasi incredere in oameni, am invatat sa fiu eu altfel..Cred ca am inceput sa divaghez. Ideea e ca trebuie sa lasi trecutul sa fie trecut, sa iei din el doar ce a fost constructiv si sa mergi mai departe. Nu te gandi daca esti normala sau nu, gandeste-te doar ca esti tanara si nu merita sa iti irosesti acesti ani, altfel cu siguranta ii vei regreta mai tarziu. Incearca sa incepi o noua viata, sa iti gasesti noi prieteni, sa iesi mai mult in oras, sa relationezi mai mult, lucrurile vor veni in rest de la sine..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 8 2008, 11:21 PM
Post #5


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Kadenzza, bine ai venit pe eLady. Sa stii ca inteleg perfect ce simti. Si eu am trecut prin ce treci tu, de fapt chiar trec. In ultima perioada nu ma mai pot lauda ca sunt acea skinny girl cu un trup perfect cum eram odata: m-am ingrasat cateva kilograme, vreo 10-12. De la 48-50 de kg in 2 ani am ajuns la 62. Mie personal nu mi se pare ca arat atat de rau asa, am 1.72 inaltime dar prietenii mei, daca se pot numi asa, au grija sa ma faca sa ma simt oribil in pielea mea repetadnu-mi obsesiv ca sunt grasa, ca sunt grasa, ca sunt grasa, ca am celulita in mod sigur, ca o sa ajung la 25 de ani fara sa se mai uite nici dracu la mine si ca ei nu stiu cum pot eu trai asa.
Chiar intr-o discutie despre tinerelele astea ce se dau in barci cu barbati mult mai in varsta cand mi-am spus parerea (si anume ca n-am nimic cu ele, daca arata bine si se simt bine din punct de vedere moral, de ce nu?) mi-au aruncat o replica de genul: daca nu erai grasa si urata puteai si tu sa fi ca ele.... Asta s-a intamplat dupa Craciun imediat, trebuia sa planificam revelionul si cred ca e de inteles ca nu am mai pasit toti la aceeasi petrecere... E groaznic cand cei din jur te critica fara niciun resentiment si au impresia ca pot spune orice despre tine daca oricum nu te (mai) incadrezi in standardele lor.
De atunci am luat decizia ca nu are rost sa ma infometez pentru nimeni si ca prietenii sunt aceia care te sustin nu aceia ce te fac sa te simti rau in pielea ta. Poate doar pentru mine, daca eu consider necesar si pentru sanatatea mea si ca trebuie sa ma iubesc mai mult si sa cer maii mult de la cei din jurul meu. Mi-am dat seama ca am si calitati: am o piele frumoasa, am par dragut, ma machiez bine... faptul ca nu mai sunt atat de slaba nu inseamna ca n-ar trebui sa mai am viata personala.
Tu ar trebui sa iesi in lume, sa gusti cate putin din tot ce e frumos: sa iesi la film, in parc, sa te joci cu zapada impreuna cu copii mai mici, sa-ti iei un animal de compania care te iubeste neconditionat, orice te face sa te simti bine. Nu e nevoie sa ai deja prieteni. Daca iesi singura la un film, spre exemplu, incearca sa intrii in vorba cu cineva si sa te imprietenesti. Eu mereu fac asta cand sunt in autobuz, la piata, la scoala, la cumparaturi, etc., si ma face sa ma simt mai bine...
Te pup si sper ca viata ta sa devina mai frumoasa cat de curand... (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 8 2008, 11:32 PM
Post #6





Musafir






pink...eu tind sa cred ca prietenii(sau cum vrei tu sa-i numesti) iti spun asa "la misto"..probabil pt ca ai mentionat tu de mai multe ori ca te-ai ingrasat....si ei fac asta vrand de fapt sa demonstreze contrariul.stiu ca mai aveam si eu colege...care tineau cure fara sa fie grase..si cand aduceau vorba despre asta...ca s-au ingrasat (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) si ca sunt disperate....le luam peste picior...zicandu-le chestii de gen.."da...deja esti exagerata...etc"...deci cam cum fac si amicii tai.acum nush..eu zic ca asa o fi...altfel nu inteleg cu cineva ar putea spune altcuiva asemenea vorbe (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 8 2008, 11:37 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Dap, si mie mi se pare cam exagerat..Depinde si ce anturaj are Pink Lemonade.. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 8 2008, 11:43 PM
Post #8


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Nu, Rozy, nu sunt vorbe spuse la misto. Eu la ei chiar nu m-am plans... Plus ca au aruncat vorbe si despre o alta amica la care cresterea in greutate a fost super rapida. De fapt, ei comenteaza si arunca cu venin in general, dar pana sa ma loveasca si pe mine nu am luat chiar asa de mult in serios aceasta latura a lor. O singura data am luat apararea unei amice pe care o tot blamau, ea nefiind de fata. Am aflat si eu, finally, cat sunt de barfitori si de superficiali. Dar na, este usor sa arunci cu pietre. Le-am spus ca nu-i consider in masura sa-si dea cu parerea atata vreme cat ei nu-s nici pe departe intruchiparea perfectiunii si au spus ca nu conteaza cum sunt ei ca ei nu se considera perfecti insa asta nu schimba cu nimic faptul ca eu arat asa cum arat. Parerea mea e ca acestia sunt oameni fara preocupare care-si inghesuie frustrarile in vorbe urate aruncate celor din jur.

Mama mea m-a invatat un lucru: Daca nu ai nimic frumos de spus despre cineva, taci din gura. Nimeni nu vrea sa auda insulte. Invata sa pretuiesti oamenii dupa calitatile lor, pentru ca tocmai aceste calitati ii fac atat de minunati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 8 2008, 11:49 PM
Post #9





Musafir






ppff....incerc sa-mi imaginez ce fel de persoane sunt acelea...si cu ce scop vor ele sa te demoralizeze..cert e ca in nici un caz nu-ti sunt prieteni (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) cel mai bun lucru ar fi sa te indepartezi de ei...si nicidecum sa le permiti sa-ti "submineze" increderea in tine (IMG:style_emoticons/default/mwah1.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 8 2008, 11:52 PM
Post #10


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



QUOTE(rozy @ Jan 8 2008, 11:49 PM) *
ppff....incerc sa-mi imaginez ce fel de persoane sunt acelea...si cu ce scop vor ele sa te demoralizeze..cert e ca in nici un caz nu-ti sunt prieteni (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) cel mai bun lucru ar fi sa te indepartezi de ei...si nicidecum sa le permiti sa-ti "submineze" increderea in tine (IMG:style_emoticons/default/mwah1.gif)


Chiar asta am facut. Nu mai permit nimanui sa ma faca sa ma simt prost. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Am postat pentru ca am vrut sa fie un exemplu pentru toate cele ce varsa lacrimi pentru persoane ce nu merita... am plans si eu mult pana m-am saturat, poate am luat cam tarziu aceasta decizie dar mai bine mai tarziu decat niciodata! (IMG:style_emoticons/default/rusinosul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

42 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:32 AM