IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rostul si rolul casatoriei in vremurile noastre, , este casatoria o institutie invechita?
Motive pentru care m-as casatori/m-am casatorit
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 34
Guests cannot vote 
angeldust
post Jan 3 2009, 01:08 PM
Post #1





Musafir






Stiu ca am mai discutat eu despre acest subiect si reprezinta o mica obsesie personala, dar vreau sa aud in detaliu parerea voastra despre acest subiect.
Stiu ca avem pe forum femei casatorite si fericite, femei care au divortat, femei necasatorite, femei necasatorite dar cu relatii de foarte lunga durata si chiar copii, etc etc, deci totul e suficient de variat incat parerile sa fie probabil impartite.

Prima mea intrebare este:
Ce rol credeti ca mai are casatoria, ca insitutie, in vremurile in care traim? Ca sa nu fiu inteleasca gresit, precizez ca nu contest sub nici o forma rolul relatiilor de lunga durata, rolul familiei, ci vorbesc doar despre acel act in sine, documentul care atesta ca "da domle, esti nevasta lu Cutarescu de acu"

Sunt curioasa daca sunteti deja casatorite, care a fost motivul principal pentru care ati facut acest pas? Pentru a proteja legal copiii, averea? Va simteati mai in siguranta odata facut acest pas? Asa vi se parea normal si firesc datorita educatiei primite? Sau ma rog, as fi curioasa sa stiu propriile voastre motive originale (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

In cazul in care ati divortat as fi curioasa daca stiind ce stiti acum v-ati mai fi casatorit in the first place? Sau daca aveti de gand sa va recasatoriti?

In cazul in care aveti o relatie de lunga durata insa ati ales de buna voie sa nu va casatoriti (si stiu sigur ca avem cel putin un caz (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) sunt curioasa de ce ati ales asa si mai ales daca ati intampinat ceva probleme din acest motiv.

Daca sunteti solo si nu aveti nimic stabil momentan, sunt curioasa totusi de ce ati vrea sau de ce nu ati vrea sa va casatoriti?

Acum, sunt convinsa ca multe din voi nu vor putea vorbi deschis si sincer despre acest subiect, asa ca v-as ruga sa raspundeti doar daca puteti si simtiti sa spuneti exact ce simtiti si credeti, nu ce ar trebui sa simtiti sau credeti. Sunt convinsa ca subiectul este de interes pentru foarte multa lume (me included) si nu as vrea sa le servim o doza in plus de fantasmagorii ca exista destule in prezent tocmai legate de acest aspect, motiv pentru care foarte multi sunt total dezamagiti de casatorie dupa ce o probeaza pe cont propriu, pentru ca ei auzisera si crezusera ca este cu totul altceva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 3 2009, 01:39 PM
Post #2





Musafir






QUOTE(angeldust @ Jan 3 2009, 12:08 PM) *
In cazul in care aveti o relatie de lunga durata insa ati ales de buna voie sa nu va casatoriti (si stiu sigur ca avem cel putin un caz (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) sunt curioasa de ce ati ales asa si mai ales daca ati intampinat ceva probleme din acest motiv.


Eu sunt asa una, cu copil de 12 ani jumate si necasatorita, dar impreuna cu tatal lui. Pai in primul rand asa am stabilit de la bun inceput, sa ramanem impreuna numai cat simtim ca vrem asta. Suntem amandoi de parerea ca in ziua de azi nu mai poti spune ca "te legi la cap" cu cineva pentru o viata, chiar daca asa simti in momentul casatoriei, exista prea multe eventuale motive care pot duce la destramarea ei: indivizii se dezvolta in parti opuse, poate unul vrea sa se mute intr-o alta tara/oras si celalalt nu, ca sa nu mai vorbim de-o indragosteala de altcineva (mai stii?), etc.
N-am avut deloc probleme pentru ca nu sutem casatoriti, dar am avut grija sa facem imputerniciri pentru anumite chestii.
Cam asta-i in mare.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jan 3 2009, 02:15 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



Dupa cum stiti, sunt divortata, dar am fost si...casatorita (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Da, am facut pasul asta (cu casatoria) pentru ca asta am simtit atunci din tot sufletul ca trebuie sa fac, n-aveam nici un dubiu (silly me) ca-mi voi petrece cu el tot restul vietii...atat de mult il iubeam, si cred ca m-a iubit si el. N-am fost niciodata una dintr-alea care s-alerge dupa un act si un anumit statut social. Nu a fost telul meu in viata sa ma casatoresc atat de tanara, dar pe vremurile alea era conditia de a putea sta impreuna cu el, si de a ne lasa ceilalti, inclusiv parintii, sa ne traim dragostea.
Daca m-as mai fi casatorit stiind ce stiu acum ? Probabil ca da, eram tanata si foarte indragostita si as fi spus ca mie nu mi se poate intampla asa ceva. Plus ca ma trag dintr-o familie cu o casnicie reusita, chiar fericita as putea spune. Deci aveam un exemplu ca se poate chiar la mine in casa. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Daca ma voi recasatori ? CU ACTE ?!!! Ha. Nu prea curand, poate niciodata, si numai atunci cand absolut toate chestiunile patrimoniale vor fi ok din punctul meu de vedere, otherwise ...no way. Nici n-aveti idee cate complicatii apar la partaj , cand tre' sa le mai faci fata si astora, tu fiind deja zdrobita, nu vreau sa-mi amintesc acum, ci doar atunci cand o sa trebuiasca .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Jan 3 2009, 02:33 PM
Post #4





Musafir






Eu daca ar fi sa am o situatie materiala buna, nu stiu daca as face actul. Poate doar o cununie la Biserica (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Frica mea legata de casatorie e, ca nu cumva dupa ani,sa ramanem impreuna doar pt a ne scuti de toata agitatia cu divortul si partajul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 3 2009, 02:49 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Mie mi-ar placea sa ma casatoresc, asa cum spune traditia, cu cununie religioasa. Nu e din cauza actului in sine, cred ca ar reprezenta o consolidare si recunoastere a uniunii dintre noi. Pe plan legal, spiritual, religios.
Pe de alta parte, eu as face pasul asta doar cand as fi foarte sigura ca este barbatul cu care as vrea sa imi petrec restul vietii. Si cum eu sunt pragmatica si nu imi ascult neaparat impulsurile si toti mi se par dupa un timp nepotriviti, ma resemnez inca de pe acum ca s-ar putea sa nu fac pasul asta niciodata! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Sylvia, la ce varsta te-ai casatorit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sylvia_31
post Jan 3 2009, 02:59 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,405
Joined: 20-December 06
Member No.: 868



La 20, Sweet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 3 2009, 03:24 PM
Post #7





Musafir






Kalua, a fost vreodata copilul afectat in vreun fel de decizia asta a voastra? Ca am auzit multa lume spunand ca institutia casatoriei protejeaza in primul rand copilul, ca e mai sanatos psihic pentru copil sa fie parintii casatoriti, etc etc. Sunt curioasa cat adevar sta in spatele acestor idei. Si ma mai intereseaza un aspect legal. Ce se intampla in cazul in care doamne fereste si pazeste barbatul pateste ceva. Mostenesti tu sau copilul ceva din ce e al lui, by default, sau trebuie luate masuri legale suplimentare ca sa se intample asta?

Sylvy, la tine sunt curioasa daca ai avut copilul sau tu ceva de castigat de pe urma faptului ca ai fost casatorita cu acte, adica vreau sa zic: daca nu erai casatorita cu acte, ar fi fost in vreun fel diferit pt copil sau pentru tine? Te-a protejat actul ala legal de ceva anume in momentul separarii? Ca inteleg ca ti-a adus numai deservicii si batai de cap in plus. Si mai sunt curioasa cum priveste copilul institutia casatoriei, avand in vedere prin ce a trecut. Are incredere in ea, o considera o optiune pentru el? Tu ce il sfatuiesti din punctul asta de vedere?

Rozy, cum ar fi diferit daca ai avea o situatie materiala buna? Ca nu-s sigura ca am inteles ideea. Adica avand o situatie materiala buna, nu ai face actul de teama sa ramai fara o parte din ea? Sau viceversa daca ai avea o situatie materiala mai proasta initial, ai fi mai inclinata sa faci pasul? Dar daca te-ai imbogati pe parcurs? (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Atunci sigur ar trebui sa imparti cu el.

Sweet nu pot sa zic decat ca sunt surprinsa. Sa nu ma intelegi gresit, dar nu mi se parea deloc ca esti o persoana religioasa. Uite ca eu pagana nici nu am luat in considerare acest motiv pentru casatorie, aspectul religios. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 3 2009, 03:25 PM
Post #8


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



wow!! Deci erai mai mica decat mine cu un an, acum.. Ma ia cu fiori! (IMG:style_emoticons/default/germare.gif)
Scuze de reactie..dar nu am putut sa ma abtin sa nu ma pun in locul tau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 3 2009, 03:34 PM
Post #9





Musafir






Copilul nu a avut de suferit absolut deloc, el l-a recunoscut, deci e la fel ca si cum am fi casatoriti. Si ce-l intereseaza pe copil daca suntem casatoriti ori ba? Are parte si de mama si de tata, asta-i important.
Mr. kalua n-are nici avere, nici datorii de mostenit, asa ca-i indiferent si aici daca suntem luati ori ba. Avem facute asigurari pe viata unul pe altul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jan 3 2009, 04:14 PM
Post #10





Musafir






F interesanta ideea topicului Angelu' (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .

Eu sunt in categoria casatorita, fericita si in curand cu copil (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) . De mica, am primit o educatie destul de stricta, dar pe masura trecerii timpului au acceptat si parintii ca ma pot muta cu prietenul inainte de casatorie, ca nu mai poti intra 'fecioara' in biserica etc. La 18 ani am avut primul prieten si de atunci tot felul de experiente, din care am avut doar de invatat (unele fericite, altele mai putin), dar niciodata nu mi-a parut rau ca le-am trait. La 25 de ani l-am cunoscut pe actualul meu sot si la 27 ne-am casatorit. Daca ma iau dupa experienta mea, le-as sfatui pe fete sa testeze cat mai mult inainte de a face pasul asta. Nu-s de parere ca prima dragoste este cea care trece de bariera timpului.
Chiar de suntem casatoriti, asta nu inseamna ca la prima abatere a unuia dintre noi, vom continua aceasta institutie. Adica nu ma voi amagi intr-o relatie doar de dragul actului sau chiar de dragul copilului. Am anumite fixuri, peste care nu prea pot sa trec: n-as putea sa-l vad pe barbata-miu beat. Despre inselat, am mai discutat noi la alt topic. Cand dragostea s-a terminat intre cei 2, frumos si civilizat este sa-ti anunti partenerul, nu sa te arunci intr-o legatura extra-conjugala.
Cred in continuare in casniciile fericite. Ii am ca exemplu pe parintii mei. Cu timpul, am invatat si eu sa mai ma cizelez, sa nu mai spun chiar tot ce gandesc pentru ca-i f usor sa-l jignesti pe celalalt.

Bunurile dobandite inainte de casatorie, din cate stiu eu, nu-s in pericol in caz de partaj.

Concluzia: m-am casatorit pentru ca asa erau de parere ai mei parinti ca trebuie sa faca o fata; m-am casatorit pentru ca al meu sot era f decis ca si-a gasit perechea; chiar am fost surprinsa ca el a deschis primul subiectul dintre noi si se intampla la putine luni de relatie. De regula, barbatii fug de casatorie. Chiar imi vine sa zambesc cand imi amintesc cum insista el sa ne vedem zilnic, de la inceputul relatiei si eu incercam sa-i spun ca exista riscul sa ne plictisim (in sinea mea eram chiar convinsa ca asa o sa se intample), dar uite ca mi-a dat peste nas (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) . Am sentimente f puternice pentru el si-acum si sper sa nu-si piarda intensitatea in timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:36 PM