IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Razboi deschis plagiatoarelor: Intrebare pentru Montignacele creative, Retetele si ideile voastre postate pe alte forumuri de membre eLady
Diana.
post Jun 2 2007, 08:19 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Hasulica, stai sa iti spun care e problema: in mai toate forumurile unde se posteaza retete exista un disclaimer ca tot ce se scrie acolo intra sub copyright-ul lor si ca pot s afaca ce vrea muschiul lor cu ele.Inclusiv sa le publice pe orice format Miine poimiine se scoate o carte, un cd cu retetele fetelor... si se scot bani pe munca lor. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Simplu.
(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Sa nu iti spun ca pe tratamenteslabire com sint postate retete integrale de ale Karinei si de ale fetelor... Io nu le-am pus pe site, ei da. 1-0 pentru ei.
reteta buna de cataif gasesti aici :Reteta de cataif
http://www.elady.ro/articole/Gastronomie/R...-de-cataif.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 2 2007, 08:23 PM
Post #12


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(Maàt @ Jun 2 2007, 02:16 PM) *
Hasulica, stai sa iti spun care e problema: in mai toate forumurile unde se posteaza retete exista un disclaimer ca tot ce se scrie acolo intra sub copyright-ul lor si ca pot s afaca ce vrea muschiul lor cu ele.Inclusiv sa le publice pe orice format Miine poimiine se scoate o carte, un cd cu retetele fetelor... si se scot bani pe munca lor. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Simplu.
(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Sa nu iti spun ca pe tratamenteslabire com sint postate retete integrale de ale Karinei si de ale fetelor... Io nu le-am pus pe site, ei da. 1-0 pentru ei.


asa-i draga mea

am avut si eu o faza asemanatoare la noi ...fiind micut forumul, ne cunoastem si live multi dintre noi...una din fete mi-a spus ca a printat absolut TOT ce-am scris si vrea sa faca o carte (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) ...sincer am ramas gura casca si mi-a cazut foarte rau. Iti dai seama ca e si pt mine o munca sa mentin forumul pe care-l moderez interesant si savuros si cand cineva vrea sa-si insuseasca munca mea de 1 an jumate imi pare foarte nelalocul lui. M-a intrebat ce parere am despre faptul ca a imprimat totul. Si am intrebat-o `cine o sa citeasca cartea asta' (scuzati cacofonia) ...ce crezi? mi-a mai raspuns?

Asta am spus si eu, retetele e ok sa le pui copy paste, strict la cantitati ma refer insa restul textului in nici un caz. Despre diete si restul de sfaturi montignace samd nici vorba sa-mi para cinstit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 2 2007, 08:26 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Hasulica, o poti da in judecata. Lejer. In alte state e chiar si mai stricta legislatia decit la noi; dar chiar si la noi, se poate ajunge la procese cu daune substantiale pentru drepturi de copyright incalcate.
Si daca tot se inspira macar sa vina cu ceva personal, muncit de ele, nu la moca cu copy/paste!
Sa nu ma intelegeti gresit. Nu-i condamn pe cei care spun ca drepturile de copyright (pe ce le intra in forumuri sau site) le apartin, pentru ca eu stiu pe propriul buzunat ce costuri implica intretinerea unui site/forum vizitat. Eu am ce am cu cei caare sterpelesc.

Adica macar daca tot iei munca altuia, spune a cui e si daca primesti laude, spune ca de fapt meritul e al alteia, nu te impauna cu ce nu e al tau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 2 2007, 08:40 PM
Post #14





Musafir






Eu am mai pus retete pe un forum elvetian. Si am fost intrebata prin pm de catre cineva care se pregatea sa faca un site daca-i permit sa foloseasca niste retete (mi le-a enumerat care) postate de mine.
Asta este forma legala si cinstita. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

In Germania se poate ajunge si la puscarie din cauza asta. O amenda serioasa e cea mai mica pedeapsa. (IMG:style_emoticons/default/pistolar.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 2 2007, 08:45 PM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pai da, da` la noi oamenii iau tot ce intilnesc in cale fara sa le pese de lege, ca daca e pe un forum/site public ce mama ma-sii... Apropos, noi avem in tottal 4 siteuri care merg. Doua sint de prestari servicii. Cel princpial a fost copiat de nu stiu cite ori si nu numai de alde neica-nimeni ci si de nume mari ale netului romanesc. Am la poze cu plagiatori intr-o arhiva,mama mamaaa...
Dar cel princpial a fost furat tot, imagine cu imagine, oferta cu oferta, litera cu litera, numai la modalitatile de plata si-a trecut nenea plagiatorul banca si numarul de cont personal... iar la banca aia eu nu am contul publicat pe site si nici nu e la sucursala de care scria plagiatorul... si ala se prezenta drept firma noastra!
Pentru asta se fae puscarie si daca il dam in judecata pentru daune de imagine si inselatorie in dauna avutului privat, il lasam si fara izmene pe el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 2 2007, 08:59 PM
Post #16





Musafir






Pai nu merita? Ca asa ceva sigur nu se face din greseala.

In plus neamtul are o vorba: "nestiutul anumitul lucruri nu te scutesc de pedeapsa" si absolut nimanui nu-i e mila de cineva care faptuieste ceva pentru ca n-a stiut ca nu-i voie si-i bun de plata. Au fost amendate cu cateva mii de euro niste copilite de 16-17 ani pentru ca au folosit cuvantul "Princess" la niste cercei facuti de ele pe care-i vindeau in ebay (ai zis ca-s in stilul "Princess") si au sarit imediat avocatii firmei care a patentat si apara acest cuvant. S-a procesat si fetele au platit (parintii lor, de unde-au avut, de unde nu).

Asa ca aviz amatoarelor! Tace lumea si nu zice nimic pana se-nfurie bine si-atunci rock and roll! (IMG:style_emoticons/default/pistolar.gif)
M-oi duce si eu la un avocat sa-l intreb cum sta treaba de aici, din Germania, spre Romania. Daca tot am asigurare pentru avocat si n-am folosit-o in viata mea. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 2 2007, 09:05 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Iti spui io, inainte sa iti intrebi avocatul: atita timp cit ai publicat prima o chestie si ai cum sa o devedesti, ai copyright si ala de copie fara sa te intrebe de sanatate, ii tocmai bun de plata. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Adaugare ulterioara: pentru cine se gindeste ca se intimpla asa ceva din lipsa de cunoastere: de ce oare nu isi permite nimeni sa copieze vreo carte de-a lui Goethe, par egzamplu, si sa o semneze cu nume propriu? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Jun 2 2007, 10:07 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



di, ai mare dreptate in tot ce zici

(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) dar pe mine ma distreaza ce a inteles doamna respectiva prin faptul ca regulamentul interzice postari catre siteuri romanesti..... saraca de ea.... a inteles ca n-ai voie sa postezi linkuri in limba romana.... hahaha
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 2 2007, 10:16 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pisoi, io nu pun link catre sitteurile noastre sa le fac reclama... catre altele o sa lasam?
Numa sa ne spuna Forte, ca e programator, ce se intimpla daca face ea un programel, jumatate de ora sa lucrezxe numai la el, si se apuca unu sa il copie si sa zica ca e al lui... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 2 2007, 10:28 PM
Post #20





Musafir






fac moarte de om mai exact.

p.s: in informatica e considerata copiere si faptul ca la nivel conceptual o aplicatie X seamana cu aplicatia Y intr-un anumit procentaj. adica, workflow-uri, scenarii, gestiunea drepturilor, bucti de cod... chiar daca interfetele arata altfel. e drept ca reglementari legale nu exista... nu in legislatia din Ro, care sufera rrrraauuuu la partea de legislatie informatoca. sunt analist de sistem [printre altele], rolul meu e de a fi "capul limpede" in multe aplicatii. desi "desenez" aplicatii pentru multi clienti, incerc sa fac abstractie de ce am facut pentru clientul X cand lucrez pentru clientul Y tocmai pentru a evita situatiile potential conflictuale. e drept, tenta personala este aceeasi in tot ceea ce fac dar le separ suficient de bine incat sa nu existe suspiciuni ca X s-a inspirat de la Y si invers. pentru mine o aplicatie (de la ce mai simpla la cea mai complexa) nu e o insiruire de linii de cod, e ceva mult mai profund decat asta - sunt nervi, timp, efort care nu poate fi cuantificat.
e destul de complexa problema.... inspiratia pana la un punct este OK dupa care devine FOARTE deranjanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:40 PM