IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Declin Spiritual Sau "Pierdere" In Cotidian
Diana.
post Feb 11 2006, 04:19 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am mai deschis acest subiect pe un alt forum.
Ideea este urmatoarea:

Traim intr-o perioada in care romanul obisnuit, omul pe care il vedem pe strada, are din ce in ce mai putin timp si bani pentru el insusi.
In lupta uneori acerba pentru o bucata de piine am inceput cu totii sa fim mai pragmatici.
Viata spirituala- si aici ma refer la viata culturala, nu la cea religioasa- pare sa fie in impas.
Sa fie oamenii prea "prinsi" intr-un cotidian mizer si cenusiu, raportat vesnic la cistigul zilnic?
Sa nu ne mai intereseze pe noi, romanii, cultura, evolutia noastra pe plan spiritual?
Sa fim cu totii "victimele" unei societati de consum, ale pragmatismului , ale unei societati de tip filistin in care valoarea tuturor lucrurilor se raporteaza la ban?
Eu,una, inclin sa cred ca ne aflam pe "dulcea" panta a delasarii si a nepasarii vis-a-vis de valorilor culturale si morale.

Voi ce parere aveti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Feb 11 2006, 10:56 AM
Post #2





Musafir






Potrivit titlului este mai degraba, mult dorita ( "da-le ceva sa faca" sa nu-i mai intereseze de noi), a "alesilor " nostrii .
Normal ca saracul om nu mai are chef dar nici posibilitatea materiala sa-si mai "unga" si sufletul prin cumpararea de carti sau participarea la vreun spectacol, in conditiile in care salariul mediu, in provincie este dezastruos, ca sa nu mai spun ca sunt foarte multe zone unde situatia economica este la pamant !!! :o
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 11 2006, 10:08 PM
Post #3


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Eu ca spectator uimit al acestui declin spiritual (caci asta e definita a ceea ce se intampla acum dupa parerea mea) stau si ma intreb daca mai putem face ceva?  :o
Ma uit la colegii mei mai tineri care nu au pus mana pe o carte in ultimii doi ani...pentru care teatrul nu mai inseamna nimic... :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 12 2006, 12:41 AM
Post #4





Musafir






Eu m-am gandit la piramida lui Maslow, piramida necesitatilor, citind aici. La baza sta hrana, somn, caldura, urmeaza securitatea, apoi contactele (societate), pe urma prestigiul, succesul si-n varf se afla realizarea de sine.
Unui om care pana acum n-a avut norocul sa mearga la teatru, opera, expozitii, muzee, nici nu-i va trece prin cap sa faca asa ceva atat timp cat el se lupta sa puna familiei o bucata de paine zilnic pe masa si sa-si plateasca toate datoriile lunare.
Dar la fel sunt sigura ca inca mai exista oameni care-si rup de la gura ca sa-si poata cumpara o carte, sa mearga la un spectacol.
Iar la oamenii care nu au probleme financiare, am observat ca femeia trebuie sa preia partea activa si sa-si ia barbatul la tot felul de activitati culturale.
Eu una incerc sa-i inspir fiicei mele dragostea pentru frumosul din toate domeniile, respect pentru oamenii de pe o scena, indiferent ca-s actori, balerini sau muzicieni. Si cred ca asta e ce pot face eu  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Feb 12 2006, 10:17 PM
Post #5


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



eu am sa iau cazul meu si al generatiei mele ....

inainte de revolutie am citit enorm, uneori chiar carti pt care mai aveam de "crescut" pt a le savura, cel putin de 2 ori pe luna venea in oras cate un spectacol de teatru de la Bulandra, National etc ...salile erau arhipline .... apoi cenaclul Flacara, concertele  de muzica rock, festivalul zapezii (sau iernii) de la Izvorul Muresului .... si multe multe alte exemple de hrana spirituala si psihica daca vreti, erau alte vremuri strict pt cele enumerate mai sus ... dupa revolutie a aparut televizunea cu toate kitch-urile oferite,  deschiderea spre occident cu toate tentatiile pe care le ofera, tentatii care deveneau dureros de arzatoare cu atat mai mult cu cat majoritatea dintre noi nu-si permiteau mai nimic din ce oferea occidentul ...

televiziunea, Internetul etcetc au anihilat curiozitatea de a mai deschide o carte de a mai merge la un spectacol .... apoi mai intervine si aspectul material .... am facut facultatea in Bucuresti si am fost la teatru de vreo 2-3 ori pt ca nu-mi permiteam .... aveam alte necesitati ....  si-mi spuneam "ei lasa! altadata ...."


asa ca da! din pacate, cotidianul ne-a acaparat si doar cate o intamplare nefericita sau o iesire din cotidian si rutinå iti subliniaza ce e de fapt important in viata asta ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Feb 14 2006, 05:54 PM
Post #6


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Ai dreptate, Diana - generatia curenta nu se prea omoara sa afle cum se defineste viata, ci care este definitia buzunarului plin. De aceea, nu e de mirare ca cei care ating un oarecare nivel financiar, nu se indreapta spre teatru, opera, targ de carte sau librarie, ci spre...depasirea nivelului financiar atins.
Mai mult, cand intamplator te aude careva ca ai fost la opera, de exemplu, unde biletele nu sunt scumpe deloc, isi rotunjeste frumusel ochisorii si zice : "Ceee?! Mai bine te duceai la Mall, sa vezi X (=film comercial, fara cap si fara coada)!"

Generatia curenta nu vrea la teatru, vrea la club. Fenomenul internet+clubbing a distrus si asa fragilul biblioteca+ceaiul de dupa-amiaza.
Trist :(...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Feb 15 2006, 09:39 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



da Diana
aici ai dreptate, din pacate.

in timpul primei facultati am avut si un job la un teatru (Bulandra). plecam dimineata la 6 de acasa si ma intorceam dupa 11...dar nu exista spectacol de teatru pe care sa nu-l vad de cel putin 3-4 ori. asa am avut ocazia sa vad si repetitiile la spectacole, punerea in scena, etc. si sa cunosc oameni din lumea teatrului romanesc. dar dupa terminarea facultatii am incetat usor usor sa mai merg la teatru. din lipsa de timp. sau de multe ori sunt prea obosita sa onorez invitatiile pe care le primesc la diferite spectacole de teatru. :(
la fel si cu cartile. ma uit pe noptiera cum creste teancul de carti pe care imi doresc sa la citesc si nu mai reusesc. cu exceptia cartilor si a documentatiilor de specialitate.
asta este. din pacate.  :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 18 2006, 01:02 PM
Post #8


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Hmmmm...ella esti o norocoasa asta vis-a vis de teatru...asta in conditiile in care un bilet la un spectacol are un pret destul de piperat si sa nu maidiscutam despre  ce fain trebuie sa fie in Bucuresti pentru ca ai posibilitatea de a alege piese de teatru care sa iti vina c ao manusa pe o anumita stare sufleteasca.
Eu imi doresc tare mult sa il revad intr-o piesa pe Stefan Iordache.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Feb 18 2006, 01:17 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



pe Stefan Iordache il gasesti la Teatru Mic (atunci cand vii in B)-si mie imi place.
Acum joaca in "Alex (el) si Morris (Mitica Popescu)" si in "Lolita".

in avion cand ma intorceam in tara am citit despre aniversarea lui si despre faptul ca se pregateste sa lucreze cu un mare regizor dar...ma chinui si nu reusesc sa-mi amintesc numele regizorului. :'( daca reusesc...completez aici cu mai multe detalii  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 18 2006, 10:31 PM
Post #10


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Am vazut "Alez si Morris"...senzational...bine ,adevarul e ca pe mine ma fascineaza Stefran Iordache.Am avut prilejul sa povestesc putin cu el (acum vreo 8 ani)cand l-am prins si i-am furat un autograf si o poza si mi-a placut omul de dincolo de personaj :
carismatic,boem,politicos.
Si imi doresc f tare sa il vad si in "Lolita".
Acuze pt offtopic. :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:32 PM