IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Uleiuri esentiale
Meg
post Aug 2 2006, 09:00 PM
Post #11


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



oana cuzino e mare si tare doctorita.. avea si o emisiune pe la tv mai demult. da un search cu google (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) stiu ca are si pagina ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubulina
post Aug 2 2006, 09:11 PM
Post #12





Musafir






Merci Meg, se pare ca apare la TV. Nu-i de mirare ca nu o cunosc. Cartea se numsteFrumusetea nu este o misiune imposibila - e colectia de buzunar, 168 de pag si costa 10 RON. Sunt curioasa ce scrie despre uleiuri esentiale...doctorii nu le prea vad cu ochi buni...zic ca au un efcet iritant (care chiar daca nu se vede pe moment se construieste in timp).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Aug 3 2006, 09:11 AM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



da, asta-i cartea! eu am frunzarit-o si in mare sunt chestii despre care s-a vb aici si pe vechiul "acneea", are ca principal subiect ingrijirea/intretinerea pielea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina
post Sep 4 2006, 11:22 PM
Post #14


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 267
Joined: 18-August 06
From: Baia Mare
Member No.: 491



Saluty fetelor!

Si eu is super interesata de uleiurile esentiale. Am incercat sa ma documentezi um picut inaine de a posta aici asa ca parca nu mai ii chineza ce scrie pe aici de uleiurile esentiale. Eu am un ten cu acnee si pete uitati cam la ce mam gandit eu
uleiuri esentiade de:
tea-tree + musetel + geraniu + patchouli + vetivert + lavanda + lamaie
iar ca baza ulei de jojoba

Ce ziceti ar merge?
Am citit ca se poate folosi ca baza orice tip de ulei vegetal virgin, presat la rece.

Super forumu sweet girl !!!

kisses
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Sep 5 2006, 06:42 AM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



stiu ca nu-i esential , dar tot ulei e: m-am dat ieri seara cu ulei de migdale si dimineata m-am trezit cu pielea f uscata... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/mad.gif) . is sub tratament cu brevoxyl, dar am respectat intervalul de aplicare, crema de dupa si tot... ce sa aplic?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 5 2006, 12:12 PM
Post #16


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



florina, sa ne spui ce incerci si ce rezultate ai..(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
17girl, poti sa te dai cu o crema hidratanta si repari problema..nu am folosit niciodata ulei de migdale, pentru ce este?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Sep 5 2006, 01:05 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



pt ridurile de la ochi il luasem... si face bine, n-am ce zice... dar nu inteleg de ce am tenul atat de uscat (eu de obicei folosesc matifiant, ori fdt matifiant ori normaderm) si acum... o fi de la argila bauta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina
post Sep 7 2006, 04:30 PM
Post #18


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 267
Joined: 18-August 06
From: Baia Mare
Member No.: 491



Saptamana viitoare cam spre sfarsit (nu cred ca o sa am timp mai rpd) ma duc sa imi iau uleiurile alea si o sa va zic dupa cateva folosiri cum merge treaba. pupik (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Oct 31 2006, 01:06 PM
Post #19


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



M-am apucat si eu de colectionat uleiuri. Deocamdata am de lavanda si de cedru, plus de samburi de struguri, de migdale si de catina (astea ar veni ca baze). Pot sa le combin cate doua sau chiar pe toate?
Acum am ulei de lavanda cu migdale si ulei de cedru cu migdale. Dupa ce am facut amestecurile am citit ca cel de lavanda mergea si singur.
Mai vreau sa iau de alune, de musetel, de galbenele si de tea-tree.
Angelito, parca ai pus undeva adresa unui site unde scria care la ce foloseste...am mai gasit eu altele de atunci, dar parca acela era mai bun...dar nu mai stiu adresa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Oct 31 2006, 04:48 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Ioana, poti sa combini toate uleiurile pe care le ai, deocamdata. Din cate imi aduc aminte, combinatia cu nr. maxim de uleiuri era 3 (uleiuri vegetale) + 5 (uleiuri esentiale). Ai grija ca uleiul de migdale poate fi foarte comedogen pentru unele tenuri.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 6th June 2024 - 12:50 AM