IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Uleiuri esentiale
ioannaraluka
post Oct 31 2006, 05:11 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) O sa le combin, atunci. Din fericire nu am probleme cu uleiul de migdale.
Site-ul era cu un tabel cu diferite tipuri de uleiuri si combinatii (parca), atat imi amintesc (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wacko.gif) . Cel de mai sus e de asemenea fain, m-am uitat ieri pe el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Jun 22 2008, 10:39 PM
Post #22


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



Am citit undeva recent ca uleiurile esentiale nu ar trebui puse pe ten? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) A mai citit cineva ceva asemanator?

Eu imi faceam masaj facial cu ulei de migdale...Aveam tenul frumos dupa, dar nu-mi dau seama ca de la masaj sau de la ulei (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Jun 23 2008, 10:54 AM
Post #23





Musafir






si eu am folosit ulei de migdale, am inceput sa l folosesc in jurul ochilor mi a placut, cand am inceput sa l folosesc si pe frunte dupa cateva sapt mi s a ingrasat tenul de la el, mi s au facut cosuri deci nu l recomand decat in zonele uscate pt ca are tendinta sa ingrase tenul.

janis eu recomand ulei de masline+ulei catina mi se pare multttt mai eficient
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jun 23 2008, 11:50 AM
Post #24





Musafir






Dupa cate stiu eu, uleiurile esentiale sunt uleiurile 'mirositoare' ca sa zic asa, precum: levantica, menta,. eucalipt, lamaie, etc, care bineinteles ca nu trebuie puse pe ten nediluate. Daca ai un preparat pentru fata sau corp, dintr-un ulei de migdale de exemplu in care s-au adaugat o picatura-doua de ulei esential asa, pentru aroma, atunci nu ar trebui sa irite tenul. Insa depinde de la ten la ten, unele tolereaza combinatii mai puternice de uleiuri.
Deci, uleiurile de migdale, germeni de grau, masline, sunt uleiuri care se folosesc ca baza, in care se pot adauga sau nu cateva picaturi de ulei esential.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janis
post Jun 23 2008, 12:30 PM
Post #25


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 425
Joined: 7-June 08
From: In nori...
Member No.: 4,029



QUOTE(happyCat @ Jun 23 2008, 12:50 PM) *
Dupa cate stiu eu, uleiurile esentiale sunt uleiurile 'mirositoare' ca sa zic asa, precum: levantica, menta,. eucalipt, lamaie, etc, care bineinteles ca nu trebuie puse pe ten nediluate. Daca ai un preparat pentru fata sau corp, dintr-un ulei de migdale de exemplu in care s-au adaugat o picatura-doua de ulei esential asa, pentru aroma, atunci nu ar trebui sa irite tenul. Insa depinde de la ten la ten, unele tolereaza combinatii mai puternice de uleiuri.
Deci, uleiurile de migdale, germeni de grau, masline, sunt uleiuri care se folosesc ca baza, in care se pot adauga sau nu cateva picaturi de ulei esential.


In articol scria ca si uleiul de migdale este un ulei esential. Caut mai multe informatii pe net, si le postez si aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jun 23 2008, 04:27 PM
Post #26


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu imi fac mascute de par cu ulei de masline si uleiuri esentiale. Si mascute de fata se fac. Sunt foarte bune. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Iar pentru aromoterapie... o nebunie. Ah, si imi pun ulei de trandafir in crema de corp. Imi place de mor! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jun 24 2008, 12:26 AM
Post #27


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Pink, foarte interesant ce spui tu acolo! Detaliaza-ne mai mult! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MilenaM
post Aug 1 2008, 10:39 AM
Post #28


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 28
Joined: 10-July 08
Member No.: 4,219



Fetele, uitati un sfat care il dadea intr-o revista, si care eu l-am salvat sa vi-l impartasesc si voua:

Cat mai des, aplicati pe fata comprese fierbinti cu uleiuri aromate (intind pielea si o ajuta sa primeasca mai bine produsele de intretinere). Umpleti chiuveta cu apa fierbinte, picurati un ulei eteric la alegere (de portocal, lamai, rozmarin etc.). Inmuiati un prosopel in apa, stoarceti-l si tineti-l pe fata un minut. Repetati procedeul de 2-3 ori.

Va pup!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ereshkigal
post Sep 3 2009, 02:13 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 25
Joined: 3-June 09
Member No.: 6,622



Eu am avut ulei esential de lavanda si de busuioc. Imi faceam o solutie de apa distilata fiarta si 15 picaturi lavanda/busuioc dupa preferinta. Era buna. O tineam la frigider si o aplicam sera dupa ce ma spalam pe fata, gat si decolteu. Eu nu am probleme cu mirosurile pregnante asa ca imi placea, in special fiindca dupa ceva timp se simtea doar o usor lavanda.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Sep 3 2009, 02:21 PM
Post #30


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Si a fost eficient?
Imi place ideea de a folosi uleiuri esentiale si a prepara eu tot felul de chestii insa problema este ca nu stiu cat de ok sunt uleiurile esentiale de la noi, unele au si multe chimicale si mai rau faci folosindu-le. Tu de care ai avut?

Am citit acum ceva timp despre uleiul esential de trandafir si as vrea sa imi cumpar pentru casa. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) Sper sa gasesc ceva care sa ma satisfaca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 26th May 2024 - 07:54 AM