IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Dermatita atopica
elle_ni
post Jan 18 2006, 11:09 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



angelito, am gasit un site care mie personal mi s-a parut ca ofera cateva info necunoscute mie (dar e posibil ca tu sa le stii deja :P...)...ca sa beneficiezi de toata informatia, tre' sa te inregistezi, apoi in formularul de cautare scrii "dermatita atopica'.

eu iti dau mai jos linkul, dr e posibil sa nu mearga pana nu te autentifici.
te pupic si sper ca-ti e de folos...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
aalinaa
post Dec 13 2013, 10:58 PM
Post #22


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 13-December 13
Member No.: 12,251



Buna! As vrea sa zic cate ceva despre experienta mea legata de dermatita atopica. Poate ca cineva se regaseste in ceea ce voi spune si il poate ajuta. Am eczema de cand m-a facut mama, din primele luni de viata. La 9 ani am facut si prima criza de astm, in adolescenta am facut rinita alergica. Sunt din Galati, aici toti medicii dermatologi ma tratau cu flocinolon sau elocom. Mama era disperata, efectiv. La un moment dat un dermatolog a facut "pre-minunea" din viata mea si mi-a dat trimitere la Bucuresti la DR. TRIFU RODICA (o gasiti la clinicile Heximed, Anima la policlinica sf maria si la spitalul Victor Babes". Aveam 16 ani.M-a internat de urgenta. Eram in ultimul hal (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) . Pielea nu mai era piele, eram o rana toata. Hainele cearsafurile se lipeau de rani. Doua saptamini am stat internata. Am plecat acasa ca un om normal, sanatos. Reteta pe care mi-a dat-o atunci era f. simpla : 4 tucuri de nidoflor amestecate cu un tub de reviken (aplicam pe rana), neopreol un tub (aplicam cand nu mai era zona rosie dar era uscata, crapata), calciu lactic, vit. a si e si pastile Peritol (2 pe zi). Imi venea sa o iau pe d-na dr. in brate de fericire. E un dr. nemaipomenit, rabdatoare, atent studiaza pielea, intreaba. Era primul loc in care doctorii nu se uitau si agatau hainele de pe mine cu unghiile (unii mi-au dat tratament cu sulf, diagnostic scabie, mai popular raie). Timp de 10 ani nu mi-au mai aprut mai deloc. Doar iarna dar suportabil. Imi fac foarte bine razele solare cu apa de mare. Anul asta imediat dupa ce a venit frigul mi s-a "inflorit" toata pielea, peste tot. Eram disperata pt. ca tratamentul mai sus mentionat nu mai dadea niciun rezultat. Am ajuns acum 3 zile la Dna dr Trifu Rodica. Acelasi dr. minunat. Mi-a dat de data asta un antibiotic Tavanic 500mg (2\zi), Singulair (1\zi), Diprosalic unguent (pe zonele cu lichenificare, adica ingrosate), Doxopen (1\seara-e pt somn, neliniste), Tandra, Xerial, Eucerin, Tractopon, toate cu 5 sau 10% uree (sa fol cate una sau sa le alternez), Comprese cu Acid boric (20 gr la 1 l de apa). Acum eu folosesc si balsamul de la bioderma-AtodermPP. Mi-a dat si un regim alimentar: Nimic prajit, doar fiert sau copt, nu preparate (mezeluri, conserve), nu dulciuri din comert, nu smantana sau branzeturi fermentate, nu muraturi, nuci, alune nu. Dupa 2 zile de tratament ma simt excelent, nu mai am nimic, nimic. Mi-a zis ca poate dupa Sarbatori sa ajung la Sp. Victor Babes pt internare. Asa imi face analize. Aaaa, mi-a recomandta sa fac sedinte de raza uva. PUVA- RAZE UV de tip A, cele de la solar sunt UV de tip B. Indicate sunt cele de tip A.
Sper sa ajute pe cineva experienta mea. Va doresc sanatate!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 6th June 2024 - 12:13 AM