IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum putem economisi bani, fara a ne priva de ceva
chintesenta_raul...
post Sep 21 2008, 06:25 PM
Post #21


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



ce mi-ar fi de folos si mie niste sfaturi de a economisi. desi pe unele le pun in practica, tot mi se pare ca nu e suficient.
- imi iau destul de des pachetel la munca pt ca in zona in care muncesc nu sunt decat doua chioscuri de doi lei si nu prea im arde sa stau o zi numai pe covrigi (nici nu-mi plac) sau chipsuri. si nici sa dau comanda de haleala zilnic nu imi convine pentru ca nu mereu isi comanda si colegii si nu pot sa imi iau eu de 40 de roni doar pt ca asta e valoarea minima a comenzii.
- nu prea stau cu becurile aprinse aiurea, dar nu ca m-as gandi la economisit ci pentru ca imi place mai mult sa stau pe intuneric. de cand eram mai mica fac chestia asta si am observat ca si atunci cand ma duc la prieten ma apuc si sting toate becurile aprinse si care nu-si au rostul.
- nu dau banii aiurea pe mancaruri semipreparate pentru ca am ajuns sa fiu dependenta de mancarea gatita si nu-mi vine sa mai bag toate prostiile in mine.
- am renuntat la sucuri pentru ca m-am hotarat sa am mai multa grija de mine. abia acum imi dau seama cati bani dadeam pe gramada de sticle cumparate zilnic si cat de bine ma simt acum fata de cum eram inainte cand principala sursa de lichide era pepsi (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
cam astea ar fi singurele chestii pe care le fac si care imbunatatesc situatia bugetului lunar. partea funny e ca nici una nu e facuta cu acest scop. partea nasoala e ca nu stiu cum sa scap de anumite obiceiuri proaste cum ar fi:
- imi cumpar toate prostiile de ziare si reviste lunar. la un moment dat ramasesc numai cu doua cumparate lunar, acum iar le cumpar pe toate. nici nu le citesc in intregime, dar nu ma pot abtine cand le vad colorate si lucioase pe raft. am stat o data si am facut un calcul si daca as renunta la chestia asta as spori lunar numarul tricourilor din dulap.
- sunt mereu in criza de timp cand plec la serviciu pentru ca am probleme cu trezitul dimineatza si sunt nevoita sa iau taxi-ul foarte des pentru ca mi-e rusine sa intarzii prea mult (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
- de lene sa ma duc la magazinul de pe strada vecina, imi iau zilnic paine din gima si dau 4 roni pe ea in loc de 1 ron cat as fi dat daca imi luam de la magazinul respectiv (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
- de fiecare data cand plec pe jos de la munca daca am chef sa ma plimb intru in toate buticurile posibile si imi iau numai tampenii. nu mai zic de gramada de sapunuri de la plafar pe care nu ma pot abtine sa mi le cumpar si pe care nici nu le folosesc ca nu suport sapunul pe piele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post Sep 21 2008, 08:03 PM
Post #22





Musafir






Ce mai pot adauga eu:
- te lasi de fumat (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (la mine nu ii cazul (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) , dar nu pot intelege cum unii care se plang de bani prea putini dau o gramada pe tigari). 1 pachet pe zi inseamna cam 5 lei/zi ... 35 lei/saptamana ... 150 lei/ luna
- renunti la cumparatul de reviste gen 'cosmopolitan' ' irina' 'ioana' 'ana maria gonzales guadalupe' 'povesti adevarate' sau alte tampenii din astea din care citesti 3 articole banale pe care le poti gasi si pe net si apoi le arunci. Risipa de bani si hartie
- refolosesti pungile pe care le primesti gratuit cand cumperi produse. Eu am ajuns ca refuz uneori cand mi se ofera pungi la cumpararea unor produse, dar asta pentru ca sa reduc plasticul folosit si aruncat.
- cumperi carti de la anticariat. sunt mai ieftine si unele din ele chiar mult mai de calitate (nu se rup sau desprind pagini in timp ce le citesti)
- in loc sa-mi cumpar 10 perechi de papuci de guma 'la moda' care abia daca ma tin un an pentru ca desi aratosi se crapa, se desprind, incep sa miroase sau se uratesc, mai bine imi cumpar 3 perechi de papuci de piele clasici care nu se demodeaza ever si ma tin cativa ani buni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chintesenta_raul...
post Sep 21 2008, 09:55 PM
Post #23


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,669
Joined: 8-February 08
From: buricul pamantului
Member No.: 3,252



eu nu fumez, deci nu am ce bani sa mai economisesc la acest capitol (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
pungi de plastic mai refuz si eu la magazine daca pot sa car cumparaturile si fara ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Sep 23 2008, 03:08 PM
Post #24


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Si eu-s in spiritu` economisitului...:
- nu las becuri sa arda aiurea
- discurile demachiante le dau pe jumate (iau d-alea mai groase)
- revistele si ziarele le citest pe net...ca-i gratis (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
- paine nu cumpar, nici sucuri (mai cumpar din cand in cand Wasa)
- pe la mall-uri fug rapid inspre oferte...zici ca am GPS de localizare a lor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
- folosesc becuri economice (adica tata a pus in toata casa)
- nu cumpar mezeluri, deci fac economie mare cu ocazia asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
- fac piata, nu cumpar legume si fructe din magazine- si la piata te si poti tocmi (si aici iesi in castig - mai ieftine, mai sanatoase)

In schimb am si mici defecte: cu hartia igienica si cu servetelele de bucatarie...folosesc metri intregi...imediat se termina..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lexie
post Sep 23 2008, 05:07 PM
Post #25





Musafir






Empty, aproape tot ce ai pus tu fac si eu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Exceptand partea cu discurile demachiante si becurile economice (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Sep 23 2008, 05:49 PM
Post #26


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Lexie, as mai face si altele...poate te mai gandesti tu si`mi vinzi pontu` si mie...sau cine mai are idei de economisiri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 5 2008, 09:28 PM
Post #27


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



QUOTE(EmptyG @ Sep 23 2008, 04:08 PM) *
Si eu-s in spiritu` economisitului...:
- nu las becuri sa arda aiurea
- discurile demachiante le dau pe jumate (iau d-alea mai groase)
- revistele si ziarele le citest pe net...ca-i gratis (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
- paine nu cumpar, nici sucuri (mai cumpar din cand in cand Wasa)
- pe la mall-uri fug rapid inspre oferte...zici ca am GPS de localizare a lor (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
- folosesc becuri economice (adica tata a pus in toata casa)
- nu cumpar mezeluri, deci fac economie mare cu ocazia asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
- fac piata, nu cumpar legume si fructe din magazine- si la piata te si poti tocmi (si aici iesi in castig - mai ieftine, mai sanatoase)

In schimb am si mici defecte: cu hartia igienica si cu servetelele de bucatarie...folosesc metri intregi...imediat se termina..

of, Empty.. mie mi-e asa de urat de tiganii din piata, care au uneori numai ei anumite produse, incat prefer sa merg la supermarket. de la piata iau doar de la cei care mi se par mai ok.. uite, de exemplu. am mers la Matca din intamplare cu fratele meu si era ditamai targul de legume si fructe (acum, de sezon). si mi-a fost mila de oamenii aia, producatori directi, pentru ca ne-au povestit ca ei nu pot merge la orase -nu au masini etc- si ca vin tiganii, iau cu 20 de mii kilu' si dau cu 50.
nu-i corect, mai.. si era un nene asa in varsta.. taran de-al nostru..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Oct 6 2008, 06:51 AM
Post #28


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



Aici in piata is amestecati...si tarani d`-ai nostri batrani si tigani cu fructe importate...deobicei merele si legumele de la tarani...dar din pacate alte fructe precum banane, nectarine, portocale, n-ai de unde sa le iei de la tarani (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Si mie mi-e mila de batraneii astia care parcurg atatia kilomtri numai ca sa-si faca banuti de paine...(IMG:style_emoticons/default/sad.gif) si dau produsele pe un pret de nimic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Oct 6 2008, 09:34 AM
Post #29


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Si eu iau legumele si fructele de la piata. Cand nu ajung la piata mai iau si de la supermarket.
Asa cu becurile alea economice, imi cumpar si eu un bec din ala ca mi se arsese la bucatarie am o delimtare intre chiuveta si restul (inainte a fost camara si am desfintat-o) si acolo se arsese becul. Cica e echivalentul la 60 da' nici de 40 nu lumineaza ca un bec normal. I-am zis la al meu sot asta-i primul si ultimul bec economic care-l cumpar.
Dero eu cumpar de cele mai multe ori cand e la oferta intr-unul dintre magazine Sel, Metro sau Carrefour sigur gasesc dero (o anumita marca ca al meu sot stramba din nas daca iau alt dero) sa fie la oferta.
Adidasii daca gasesc iara la oferta si imi trebuie imi cumpar, ca oricum platesc adaos da' poate e la jumate cand e la oferta. Anul trecut am luat plasa cu niste adidasi de la Rebook asa ca d-astia nu mai imi cumpar. Si de acum mai mult de 100 ron nu mai dau pe adidasi pentru ca mi-am luat adidasii cu pricina cu 170 ron si dupa vre-o 4 luni mi-a crapat pielea si aveau garantie 3 luni, bullshit.

This post has been edited by Master of Norules: Oct 6 2008, 09:35 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Oct 6 2008, 09:56 PM
Post #30


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



oh yea, mi-am luat si eu adibasi de 2 milioane si nu m-au tinut decat vreo 3 luni.
sa nu aud (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 05:23 AM