IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> HPV - Human Papilloma Virus - Papiloame (negi)
Xela
post Jan 20 2006, 01:44 PM
Post #1


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



Ciao tuturor,
Nu stiu daca este voie sa postezi si despre chestii mai putin placuta d.p.d.v al sanatatii...si sa o spunem pe sleau..despre o BTS.
Ma intereseaza cate dintre voi stiti despre HPV?
(eu am invatat destule dar prea tarziu si in caz ca cineva are nevoie de vreun ajutor de informatie ii sunt alaturi).
Semne de intrebare: Vaccinarea contra HPV
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 20 2006, 01:49 PM
Post #2





Musafir






Nu este interzis sa postezi despre nici o problema care te framanta.
Chiar te rog , daca ai trecut prin asta poti sa povestesti despre HPV ( Human Papilloma Virus ) ca poate din povestea ta mai invatam si noi cate ceva .
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 20 2006, 02:12 PM
Post #3


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



Totul a inceput in 2001 prin aparatia in zona genitala a unor fel de cosuletze le ziceam eu atunci. Aveam relatie stabila de aproape 2 ani. Din inconstienta am amanat sa merg la doctor...tot ziceam ca poate sunt iritatii de la blugi...pana in momentul in care acele "cosulete" s-au facut maro.
Mare atentie v-as ruga! Este foarte important sa gasesti un doctor bun, care sa stie detaliile despre HPV.
Asadar m-am dus la un dermatolog(credeam ca am doar o iritatie mai urata). Dar in schimb acolo surpriza...Mi se spune ca sunt condiloame(si ca se transmite prin contact sexual) si imi scrie o reteta cu Condyline. (indragostita peste cap am crezut, atunci cand partenerul imi arata pe ceva site-uri ca se poate lua si de prin piscine)
Din pacate tratamentul cu Condyline nu a functionat fiindca m-am dus un pic prea tarziu...
Urmatorul pas a fost cauterizarea (aveam in jur de 20 astfel de monstruletzi)...Din pacate anestezia nu a tinut bine si am avut niste dureri de nu va spun....
Atunci, in acel an, mi s-a spus ca daca intr-un an nu am semne din acelea atunci e okey.--> FALS.

De abia in toamna(si ma condamn ca nu ma documentat cand a fost cazul) am aflat tot adevarul:
- nu exista momentan tratament (se studiaza un posibil tratament. Cei mai avansati sunt cei de la insitutul Pasteur din Franta, care daca totul o sa mearga bine at in 2010 este posibil sa scoata un tratament pe piata)
- exista in jur de 100 de tipuri de HPV(cele mai grave HPV 16 si HPV 18), nu se cunoaste exact numarul lor (se face tipizare si in romania)
- singurul lucru pe care il poti face daca nu ai semne vizibile este sa iti intaresti sistemul imunitar

Deocamdata atat caci apoi lumea poate se plictiseste de un mesaj prea lung.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 20 2006, 02:26 PM
Post #4





Musafir






voi face topicul 'lipicios' pt ca e o problema care ne priveste pe toti si pe toate (sunt destul de dese cazurile de HPV).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 20 2006, 05:15 PM
Post #5


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



Sincera sa fiu...eu pana sa ma lovesc de el(de HPV) nu stiam nimic despre el.
Apoi desigur am gasit o gramada de forumuri, mai ales din strainatate in care erau tone de oameni( in USA sunt 23 mil de persoane infectate).

Interesant este ca vor sa faca obligatoriu vaccinarea la copii de 13-14 ani cu vaccinul scos pe piata in octombrie care impiedica avansarea HPV catre cancer de col (din pacate, si cazul meu, pentru cei care au infectia deja pe col nu exista deocamdata nimic de facut in afara de intarirea imunitatii).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 20 2006, 07:24 PM
Post #6





Musafir






Recunosc ca nici eu nu stiu prea multe despre subiect . Am o intrebare : parca am citit pe undeva ca poti sa fii purtator de HPV si sa nu se manifeste sub nici o forma. Asa e?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 20 2006, 09:41 PM
Post #7


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



Da, intr-adevar asa este...Poti sa ai norocul sa nu ai probleme niciodata, dar sa fi purtator. (dar pe de alta parte se poate intampla ca de exemplu sa iti recidiveze dupa 10 ani)
Din pacate nici prezervativul nu protejeaza 100% fiindca transferul se face prin mucoasa.

Au inceput si romanii sa informeze: Cosmopolitan de pe ian-frb 2006 are un articol.
Bug-urile in articol:
- ei spun ca sistemul imunitar poate invinge HPV-ul...Fals -> doar il aduce intr-o stare latenta si poate devine activ si sa faca ravagii cand imunograma prezinta valori anormale.
- tot ei mai spun ca daca Papanicolau nu a iesit pozitiv pt displazie moderata sau severa atunci cika nu ar trebui sa te tratezi pentru HPV...Flals - > mie niciodata nu mi-a iesit ciudat Papanicolau si l-am facut si la medici diferiti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 21 2006, 11:10 AM
Post #8





Musafir






Si ce fel de teste trebuie sa faci ca sa afli daca esti purtator sau nu de exemplu? La barbati cum se manifesta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Xela
post Jan 23 2006, 09:56 AM
Post #9


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 75
Joined: 12-January 06
Member No.: 145



Pentru barbati din pacate nu exista test. La barbati, in comparatie cu femeile, mai rar s-au descoperit cazuri in care subiectii aveau semne vizibile. Daca se manifesta atunci semnele sunt aceleasi: cel mai norocos caz este acela in care ai condiloame si mergi la doctor in prima faza. Mai poti face testul cu acid acetic si lugol (sunt niste solutii care fac ca  la microscop sa se vada condiloamele chiar si in faza incipienta sau petele plane, etc ).  Dar daca crezi ca ai putea fi infectat...atunci ar putea sa mearga partenera sa isi faca testul de tipizare HPV (ti se spune la rezultat daca ai si atunci chiar si tipurile pe care le posezi).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jan 23 2006, 12:40 PM
Post #10





Musafir






mersi de info Xela  :) , probabil id-ul meu induce lumea in eroare , dar sa stii ca sunt femela nu mascul
pup u  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

49 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:34 PM