IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rugaciuni
carrie30
post Feb 13 2006, 01:56 PM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Mersi frumos, cata, o sa le iau la puricat si pe astea.

p.s. nu imi vine sa cred ca ma las doborata asa usor.  >:(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Feb 13 2006, 02:22 PM
Post #22


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Am citit psalmii 6 luni pana cand intr-o zi draga mea colega care facea zile fripte tuturor si-a luat zborul. :D :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 14 2006, 01:43 AM
Post #23


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ca o regula: sa nu va rugati niciodata pentru raul cuiva, indiferent cit de nesuferita ar fi acea persoana si cite necazuri v-ar fi facut.
Rugaciunea pentru raul cuiva e uraciune in fata lui Dumnezeu si tot raul se intoarce asupra celui care o face.
Nu uitati, "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insati" !

Rugati-va sa le lumineze Cel de Sus mintea, sa le dea ginduri bune si sa indeparteze raul ...
Si o sa fie bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Brunetzica
post Jul 1 2006, 01:15 AM
Post #24


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 26
Joined: 28-June 06
Member No.: 400



Personal nu ma rog, însa mai zic uneori "Doamne fereste!", mai bat în lemn. Nici scepticii în materie de religie nu sunt scutiti asadar de o anumita forma de apel la presupuse forte supranaturale pe care totusi, ei, nu sunt deloc gata sa accepte ca exista.
Rugaciunea este o forma de practicare a unei tehnici care a facut ca religia sa fie necesara multe mii de ani. Sociologia ne explica ca rugaciunea era modul oamenilor de acum mii de ani de a-si atinge scopurile, sau a crede ca pot sa-si atinga scopurile ("functiunea actionala" a religiei); pe masura ce omenirea a avansat, acest mod a mai pierdut din popularitate pe masura ce au aparut metode mai sigure si directe de interventie pentru atingerea scopurilor noastre, însa lumea n-a încetat sa se roage.
O actritza americana spunea ca "rugaciunea e ca bâtzâitul în balansoar: îti ocupa timpul cu ceva, însa nu te duce nicaieri". Povestea amuzanta a "baietzelului ciclist", spune si ea ceva despre rugaciuni: <<Un baietel se ruga la Dumnezeu sa aiba si el o bicicleta; apoi dându-si seama ca "modul de functionare" al lui Dumnezeu nu e asta, a furat una, rugându-se la Dumnezeu sa-l ierte.>>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia26
post Apr 5 2008, 10:16 PM
Post #25


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 5-April 08
Member No.: 3,638



[/color]S"]
QUOTE(catalina77 @ Feb 13 2006, 02:55 PM) *
E unul dintre cei mai tari Psalmi...baga si 9, 31 si 34 (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Buna! Rugaciunea este foarte inportanta... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) poti sa te rogi oriunde.. singur/a in odaita ta sau oriunde.. stiu ca multe persoane spun Tatal Nostru . da este foarte bine. dar nu este de ajuns doar atat.. spunem Tatal Nostru dar mai trebuie sa zicem si altceva in primul rand sa ii multumim lui Dumnezeu pentru ca a avut grija de noi in timpul zilei, pentru frumusetile de afata natura,vremea frumoasa. etc. se indura de noi toti. si sa ii multumim pentru paine si pt apa. pt ca suntem sanatosi, si chiar daca nu prea suntem sa ne multumim si asa. sa ne ajute pe ziua urmatoare sa fim cuminti sa aiba grija de noi, sa ne sprijineasca. Rugaciunea este comunicarea cu Dumnezeu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) El asculta rugaciunea ta, iti raspunde la intrbarile pe care i le pui,iti vorbeste .. si iti vorbeste prin ceva care sa intelegi .Dumnezeu este minunat. Su trebuie sa luam aminte la cuvantul Lui ,care este Biblia... trebuie citita macar putin in fiecare zi .. si sa iei invatatura si aminte .. te invata multe... Poti sa te rogi seara,dimineata(sa ii multumesti pt ca a avut grija de tine cand ai dormit,ca te-ai trezit sanatoasa,nu sa intamplat nimic peste noapte), in timpul zilei oricand ai nevoie si nu doar la necaz ci si la bucurii. Sper ca ai luat aminte la vorbele mele. Multumesc.Sper ca v-am ajutat cu ceva.Numai bine! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 5 2008, 10:27 PM
Post #26


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Poate mai important decat cerem sau sa multumim Domnului prin rugaciune este sa respectam ce ne-a dat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 20 2008, 01:57 PM
Post #27


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Una dintre cele mai importante rugaciuni ale crestinilor este Crezul.





Crezul sau Simbolul credintei

Cred intru unul Dumnezeu, Tatal Atotiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute.
Si intru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut,
Carele din Tatal S'a nascut mai inainte de toti vecii.
Lumina din lumina,
Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut nu facut;
Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s'au facut.
Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
S'a pogorat din ceruri si S'a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara,
si S'a facut om.
Si s'a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S'a ingropat.
Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi.
Si s'a suit la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui Imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, Carele de la Tatal purcede,
Cela ce impreuna cu Tatal si cu fiul este inchinat si slavit,
Carele a grait prin prooroci.
Intru una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.
Marturisesc un Botez, intru iertarea pacatelor.
Astept invierea mortilor
Si viata veacului ce va sa fie.
Amin


Tatal nostru: nu exista absolut nici o diferenta intre cel ortodox si cel catolic.


PATER NOSTER, qui es in caelis, sanctificetur nomen tuum; adveniat regnum tuum; fiat voluntas tua, sicut in caelo et in terra.
Panem nostrum quotidianum, da nobis hodie; et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris; et ne nos inducas in tentationem; sed libera nos a malo. Amen.

TATĂL NOSTRU care eşti în ceruri, sfinţească-se numele tău; vie împărăţia ta; facă-se voia ta, precum în cer aşa şi pe pământ.
Pâinea noastră, cea de toate zilele, dă-ne-o nouă astăzi; şi ne iartă nouă greşelile noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri; şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne mântuieşte de cel rău. Amin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jun 25 2008, 08:45 PM
Post #28


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Fetelor, nu am siut unde sa postez exact, dar vreau sa ma ajutati si pe mine cu o rugaciune pentru cei ce nu mai sunt. Eu nu prea stiu ce rugaciuni se spun in religia Ortodoxa dar vreau sa spun una in aceasta seara la priveghi pentru unchiul mamei mele care ne-a parasit in urma cu doar cateva ore. Mi-a fost ca un bunic si ma doare cumplit pierderea lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 25 2008, 09:13 PM
Post #29


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Spune "Tatal nostru" si roaga-te sa-i fi mai bine in viata de apoi. De-acum durerea e pentru voi si pentru el linistea. Dumnezeu sa-l aiba in paza!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 25 2008, 11:51 PM
Post #30


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



RUGACIUNE PENTRU RAPOSATI
Pomeneste, Doamne, pe cei ce intru nadejdea invierii si a vietii celei ce va sa fie au adormit, parinti si frati ai nostri si pe toti cei care intru crestinatate si credinta s-au savarsit, si le iarta lor toate greselile pe care cu cuvantul sau cu lucrul sau cu gandul le-au savarsit si-i aseaza pe ei in locuri luminoase, in locuri cu verdeata, in locuri de odihna, de unde a fugit toata durerea, intristarea si suspinarea, unde cercetarea fetei Tale veseleste pe toti cei din veac Sfintii Tai. Daruieste-le lor si noua imparatia Ta si impartasirea bunatatilor Tale celor negrate si vesnice si desfatarea vietii Tale celei nesfarsite si fericite. Ca Tu esti viata si invierea si odihna robilor Tai adormiti, Hristoase, Dumnezeul nostru si Tie marire, inaltam cu Tatal si cu Duhul Sfant.
Amin.
Cu Sfintii odihneste Hristoase, sufletele robilor Tai, unde nu este durere, nici intristare, nici suspinare, ci viata fara de sfarsit.
Amin.


Dumnezeu sa il odihneasca!

CUM POT AJUTA CEI DE PE PAMANT SUFLETELOR
DIN LUMEA DE DINCOLO
RUGACIUNEA

Parintele Mitrofan



Rugaciunea pentru morti este un act de caritate si contine doua virtuti:
  1. rugaciunea in ea insasi, ca serviciu adus lui Dumnezeu; si
  2. rezultatul rugaciunii, ca bine ce se face raposatului.
Prin urmare, rugaciunea pentru morti este in acelasi timp o fapta de milostenie si o fapta de credinta. Domnul Iisus Hristos, El Insusi, ne invata ca noi n-am putea avea nici o virtute fara ajutorul Sau. A chema mila dumnezeiasca asupra-ne si asupra altora, asupra viilor si asupra mortilor - este o tendinta ce exprima vointa lui Dumnezeu. Rugaciunea, dupa invatatura Apostolului si a Bisericii ecumenice, este o lucrare a Sfantului Duh ce locuieste in noi.
Sfantul Efrem Sirul explica lamurit, printr-o paralela, posibilitatea si influienta salvatoare a rugaciunilor noastre asupra sufletelor raposatilor. In testamentul sau, el zice, intre altele, ca intre raposati si vii, cand acestia se roaga pentru ei, este aceiasi simpatie ce exista in natura intre fructele pamantului. Astfel, cand timpul infloririi a trecut pentru vie, vinul in pivnita incepe a fierbe; cand unele legume plantate in pamant incep a se desfasura, aceleasi legume in case dau ramuri. A purta sarcina unul altuia inseamna a acea un viu interes pentru soarta aproapelui. Insusi Domnul a luat partea cea mai vie la soarta pacatosilor, impovarandu-Se cu toate pacatele noastre si facandu-Se vinovat de toate greselile noastre inaintea Parintelui Sau ceresc; toate aceste greseli le-a spalat cu sangele Sau si le-a sters prin moartea Sa. Asadar, daca Insusi Dumnezeu ia parte la soarta noastra, putem noi sa nu ne interesam de soarta aproapelui nostru, cerand pentru el mantuirea, putem noi sa nu sacrificam tot ce este in puterea noastra?
Domnul nostru Iisus Hristos ne invata si ne-a aratat ca nu sunt morti propriu-zis, ca oamenii vietuiesc dincolo de mormant. Viata crestina este intemeiata pe iubirea pe care suntem datori a o exprima nu numai prin cuvinte, ci si prin fapte. Apostolii au probat iubirea lor prin fapte: rugandu-se pentru membrii Bisericii lui Hristos si purtand greutatea aproapelui.
Biserica Ortodoxa se roaga pentru tot universul, pentru toti oamenii - vii sau morti - numai daca ei sunt ortodocsi si daca au parasit aceasta viata intru credinta si nadejde. Nu e nevoie decat a crede in Dumnezeu pentru a fi convins de eficacitatea rugaciunilor pentru raposati. De voi uita pe raposatul, de voi uita raporturile mele cu el, prin ce pot arata ca l-am iubit cand era cu mine pe pamant? Daca intr-adevar l-am iubit viu fiind, as putea inceta sa-l mai iubesc cand va fi mort? O astfel de presupunere ar fi contrara bunului simt. La nevoie se cunosc adevaratele prietenii si putem noi sa ne inchipuim o trebuinta mai mare decat aceea a sufletului nedesavarsit, incarcat de pacate?
Astfel se arata inalta indatorire inaintea lui Dumnezeu si inaintea raposatilor a celui ce se roaga pentru morti. A inmormanta trupul raposatilor este un act de milostenie practicat de intreaga omenire. Insa religia crestina pretinde inca sa se ingroape trupul cu toata onoarea ce se cuvine templului Sfantului Duh. Asadar, inmormantarea trupului este un act de caritate propriu intregii omeniri, in vreme ce rugaciune pentru raposati este rodul acelora ce cunosc pe adevaratul Dumnezeu - izvorul iubirii si al vietii. Nu stim si nu putem sti cine greseste si cine are dreptate inaintea lui Dumnezeu; numai El singur o stie. Noi nu stim decat un singur lucru: ca toti oamenii sunt pacatosi. "Ca nu este drept nici unul", invata Cuvantul lui Dumnezeu (Rom. 3,10). "Nimeni nu e curat de pacate, macar de-ar fi trait o singura zi pe pamant" (Iov 14, 44). Noi stim bine ca suntem zamisliti in pacat, ne nastem, vietuim in pacat si nu suntem curatiti pe deplin de pacat in clipa in care trecem in lumea de dincolo de mormant. Nimic mai important nu le revine celor vii decat a urma aceasta porunca: "A iubi pe toti si a ne ruga pentru toti". Acel ce da viata si iarta pacatele a zis: "Cereti si vi se va da, nu voiesc moartea pacatosului!". El insusi ne-a invatat a ne ruga astfel: "Si ne iarta noua gresalele noastre!". Rugaciunea data de Domnul slujeste drept fundament la toate rugaciunile noastre, prin urmare, si la rugaciunea pentru morti, unde ne rugam pentru mantuirea raposatului si cerem iertarea pacatelor sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:53 PM