IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum scapam de depresie?
lotte
post Jul 19 2006, 03:06 AM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 817
Joined: 7-May 06
From: Ro Mania
Member No.: 324



Depresia poate avea diferite motive, nu esti multumita de realizarile tale, in comparatie cu cei din jurul tau, esec in dragoste, probleme in familie, nu ti place cum arati, nu ti place ceea ce faci, nu ti place cum te imbraci, te afli intr un cerc de prieteni care nu sunt compatibili si multe altele.
Parerea mea este ca nu trebuie sa eviti aceasta stare, sau sa incepi sa ti ocupi timpul, fara sa constientizezi aceasta situatie.Intra direct in ea, si cauta cauza acestei stari.Fii sincera cu tine, si descopera ce nu e in regula.S-ar putea nici sa nu-ti fi dat seama de ce esti depresiva, poate fi un lucru minor, care-ti tulbura mintea mai mult decat ar trebui.De exemplu, mie mi-a luat cam 6 luni sa-mi dau seama ca motivul depresiei este stilul vestimentar, pe care il abordasem cu bucurie, insa nu era genul meu, si ma simteam cumplit.
Lasa deoparte moda, atitudinea oamenilor de a fi, cerintele actuale ale societatii, ideile precum ca ar trebui sa urmezi nu stiu ce scoala ca sa reusesti, sau ca trebuie sa te comporti nu stiu cum intr un cerc de prieteni,ca sa fii placuta, si incerca sa te cunosti mai bine.Totul depinde de tine, si bineinteles, cu ajutorul celor din jur, vei reusi sa treci peste aceasta perioada.Nu te mai ascunde, pentru ca e foarte apasator sa izolezi aceasta stare a ta, iar cei din jur te vor considera ciudata, trebuie sa spui exact ceea ce simti.
Comunicarea este primul pas pentru a trece peste.
Incearca sa faci ceea ce-ti place.Daca nu stii ceea ce-ti place, pentru ca nu mai ai chef de nimic, si ti-ai pierdut initiativa, iesi afara cat mai mult, la lumina, plimba-te, fa sport, si mai ales, incearca sa-ti faci un program bine stabilit, cu mese fixe, si somn la aceleasi ore.Dragostea familiei si ajutorul prietenilor iti vor fi de mare folos, nu incerca sa te ascunzi, pentru ca nu e nimic rusinos sa fii depresiva, ai sa descoperi ca multi oameni trec/au trecut prin stari ca ale tale.
Corecteaza-ti pozitia zilnic, evita sa stai intinsa pe pat, stai dreapta, si tine capul ridicat, si nu te imbraca la intamplare.Evita culorile inchise, si poarta haine in care te simti bine, indifferent ca mergi pana la paine, iti vor adduce o stare de positivism.Aeriseste-ti camera, si lumineaz-o cat mai mult, evita intunericul si de asemeni, asculta muzica ritmata.
Si bineinteles, du-te la medic.E posibil sa-ti recomande vitamine, Magne B6, sau eu stiu….
Succes.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jul 19 2006, 11:47 AM
Post #22





Musafir






QUOTE(just blue @ Jun 13 2006, 01:11 AM) *
Cum reusim sa iesim din starile alea ce parca nu se mai termina, cand nu ai nici in chef de viata, cand esti fara vlaga, esti pasiv la tot ce te inconjoara, cand ai nevoie de atentia celor din jur, iar cand o ai o respingi?! Dar atunci cand plangem fara nici un motiv si nu avem nici o putere sa ne impunem sa iesim din "butoiul cu melancolie"?
Cunoasteti starile astea? Cum le depasiti? (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/frustaremare.gif)


(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) uneori singuri ne facem rau obsedati de singuratate,teama,suferinta si n motive.....e foarte important cand ai o asemenea stare sa stii singur sa iesi la suprafata pentru ca un apel azi la un doctor va aduce la fiecare stare depresiva un alt apel......depinde de fiecare cum iese din astfel de stari dar cred ca cel mai important e sa fii inconjurat de cei dragi si sa iesi din casa (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Aug 16 2006, 09:10 AM
Post #23





Musafir






Vitamine contra depresiei

Exista numeroase deficiente de vitamine care pot duce la simptome depresive.

Complexul de vitamine de tip B este esential in sanatatea mentala si emotionala a ta. Vitaminele nu pot fi sintetizate de corp in intregime, de aceea este necesar sa iti suplimentezi dieta zilnica. Spre exemplu, vitamina B este distrusa de alcool, zaharuri, nicotina si cofeina, deci nu este surprinzator ca numeroase persoane au deficiente din acest punct de vedere.

Iata ultimele asocieri dintre vitaminele B si depresie:

Vitamina B1 (tiamina): Creierul foloseste aceasta vitamina pentru a reusi sa transforme glucoza sau "carburantul" sangelui in energie si fara, creierul este lipsit foarte repede de energie. Acest lucru duce la oboseala, depresie, iritabilitate, anxietate si uneori chiar ganduri de sinucidere. Deficientele de tiamina pot cauza, de asemenea, probleme de memorie, pierderea apetitului, insomnii si deranjari gastrointestinale. Consumul de carbohidrati rafinati, cum ar fi zaharul, suplimenteaza creierul cu vitamina B1.

Vitamina B3 (niacin, vitamina PP sau acid nicotinic): Pelagra - care produce psihoza si dementa printre alte simptome - este determinata de deficienta de acid nicotinic. Multe alimente comerciale contin acum niacin si pelagra a disparut in mod virtual. Cu toate acestea, deficientele de vitamina B3 pot produce agitatie si anxietate, precum si incetinire a activitatii psihice.

Vitamina B5 (acid pantotenic): Simptomele deficitului sunt oboseala, stresul cronic si depresia. Vitamina B5 este necesara pentru formarea hormonilor si pentru acetilcolina utilizata de creier pentru a preveni anumite tipuri de depresie.

Vitamina B6 (piridoxina): TAceasta vitamina ajuta in procesul aminoacizilor, care sunt cei care stau la baza constructiei unor proteine si a catorva hormoni. Vitamina B6 este vitala pentru producerea serotoninei, melatoninei si dopaminei, esentiala in atractia chimica fata de persoana de sex opus. Deficientele de vitamina B6, desi foarte rare, cauza slabirea imunitatii, leziuni ale pielii si confuzie mentala.

Vitamina B12: Deoarece aceasta vitamina este importanta pentru formarea globulelor rosii, deficientele conduc la o problema de transport a oxigenului, cunoscuta mai ales prin termenul de anemie. Aceasta afectiune poate duce la confuzii, iritabilitate, scaderea paetitului, slabire, palpitatii si uneori furnicaturi. Deficientele au nevoie de mult timp ca sa se dezvolte si de aceea cu cat inaintezi in varsta, riscurile de lacune de vitamina B12 sunt mai mari.

Acid folic: Aceasta vitamina de tip B este necesara pentru sinteza ADN-ului. Obiceiurile de a manca putin si nesanatos, bolile frecvente, alcoolismul sau diversele medicamente, chiar si aspirina, pilulele contraceptive sau anti-convulsivele duc la deficiente de acid folic. Femeile insarcinate sunt adesea sfatuite sa ia aceasta vitamina pentru a preveni problemele neurale ale fatului in dezvoltare.

Vitamina C: Lipsa din corp poate duce la depresie, de aceea este necesara suplimentarea vitaminei. Acest lucru se prescrie daca ai facut de curand vreo operatie sau daca ai avut probleme inflamatorii. Stresul, sarcina si chiar lactatia sunt motive pentru care ar trebui sa iti suplimentezi alimentatia cu vitamina C.

Mineralele: Deficienta de anumite minerale poate duce, de asemenea, la depresie. Magneziul scazut poate cauza confuzie, agitatie, anxietate si chiar halucinatii. Cele mai multe diete nu includ o cantitate suficienta de magneziu, iar stresul este, de asemenea, una dintre marile cauze ale pierderii unei astfel de minerale. Deficienta de calciu afecteaza sistemul nervis central si cauzeaza nervozitate, iritare si ameteli.

O cantitate scazuta de zinc duce la apatie, scaderea apetitului si letargii. Cand zincul nu este suficient, cuprul din corp poate creste pana la niveluri toxice, lucru ce se poate concretiza in paranoia si fobii.

Depresia este adesea un simptom al deficientei cronice de fier. Alte simptome sunt, in general, slabiciunea, extenuarea, scaderea apetitului, dureri de cap. Manganul este util pentru folosirea adecvata de catre corp a complexului de vitamine B si vitamina C. De vreme ce joaca un rol important in formarea aminoacizilor, un deficit de mangan poate contribui la radacina depresiei de la nivelurile joase ale transmiterii neuronale de serotonina si de norepinefrina. Manganul poate ajuta la stabilizarea nivelului de zahar din sange si previne hipoglicemia. Deficienta de potasiu este asociata adesea cu depresia, fobia, slabiciunea si oboseala.

Atunci cand cauza depresiei este deficienta de vitamine, tratarea poate veni firesc prin suplimentarea alimentatiei cu vitaminele necesare. Daca te simti obosita, slabita sau pur si simplu totul de irita in jur si simti ca nu mai faci fata presiunilor, fa o vizita doctorului, iti va spune care e problema si care sunt vitaminele de care ai nevoie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nely
post Feb 2 2007, 10:11 PM
Post #24


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 2
Joined: 2-February 07
Member No.: 1,140



depresia apare atunci cand esti nemultumita cu ceva din viata ta.oricare ar fi motivele ei trebuie depasita pt ca cu timpul se agraveaza.viata sociala te poate ajuta dar cel mai important e sa fii optimista,sa te convingi tu singura caci "celulele nervoase nu se refac!" OMEGA 3 ajuta sigur,iti spun din propria experienta (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AudreyHepburn
post Mar 13 2007, 10:20 AM
Post #25


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 13-March 07
Member No.: 1,338



Salut!
Am si eu o problema.......... am descoperit ca sufar de depresie........ si cred, ca sunt intr-o faza destul de avansata...... nu stiu ce sa fac .............. poate ma ajuta cineva cu un sfat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 15 2007, 10:12 PM
Post #26


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



cred ca o sa iau si eu omega 3..am auzit foarte multe despre beneficiile lor, sunt foarte "la moda" acum..ma enerveaza la culme cand sunt asa fara vlaga, fara chef sa fac nimic.. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Mar 16 2007, 11:40 AM
Post #27


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



AudreyHepburn (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) cum ai descoperit că suferi de depresie?

Fetelor, înainte de orice altceva, inclusiv înainte să vă alarmaţi pe tema depresiei, merge cura de somn. După două ore de somn la amiază în trei zile consecutive puteţi concluziona că este ceva în neregulă. Dacă starea de oboseală persistă trebuie să vă adresaţi medicului de familie.
Primăvara şi toamna, mai ales în lunile martie şi septembrie faceţi cure de vitamine din surse naturale sau din cele de sinteză. Încercaţi o cură de detoxifiere şi una de odihnă. Abia apoi e ok să ne îngrijorăm.
Din fericire, nu orice stare de oboseală accentuată reprezintă un început de depresie. (IMG:style_emoticons/default/sicsic.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post Jun 20 2007, 06:54 PM
Post #28


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



Scuzele mele ca m-am gasit sa mai fac un topic despre Depresie. Il cautasem la Sanatate, nu ma asteptam sa fie la Psihologie...desi Corect, aici ii e locul.

Si ca sa aduc la curent topicul despre Depresie, ma repet:

Am sa mentionez cateva din fructele care ajuta la asta....cel putin pe mine, m-au ajutat.

Nu pomenesc de vesnica ciocolata sau de dropsuri, inghetata si prajituri, care ne ingrasa si mai facem si diabet.

avocado - cate un fruct dupa fiecare masa - 2 sau 3 pe zi
mango - 1, 2 pe zi
ciresi - 1 manuta , doua

chiar au efect si iti limpezesc mintea.

astept si alte sugestii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
luciana20bi
post Jun 21 2007, 12:58 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 1
Joined: 21-June 07
Member No.: 1,839



si eu am avut o depresie , dar am trecut peste ea fara medicamente
vrei sa stii cum ?
VOINTA , MULTA VOINTA
TREBUIE SA ITI GASESTI O PREOCUPARE CEVA DE FACUT SA TE GANDESTI CA VIATA ITI OFERA SI LUCRURI BUNE
TREBUIE SA GASESTI UN MOTIV PENTRU CARE ITI DORESTI SA IESI DIN STAREA ASTA
NICIODATA N-O SA REZOLVI O DEPRESIE DOAR CU MEDICAMENTE, CARE NU FAC ALTCEVA DECAT SA TE ADOARMA DACA POTI SPUNE ASA
ESTI SEDAT SI NU-TI MAI PASA DE NIMENI SI DE NIMIC SI CAND TRECE EFECTUL TREBUIE SA O IEI DE LA CAPAT
VIATA NU TREBUIE TRAITA ASA
MAI GANDESTE - TE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 21 2007, 01:40 PM
Post #30





Musafir






luciana, (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:10 PM