IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> "Cere si ti se va da" - legea puterii universale a atractiei, "The secret"
Gee
post May 18 2007, 11:25 PM
Post #1


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 4
Joined: 17-May 07
From: Tm
Member No.: 1,657



Hello ladies! M-am inscris recent in comunitatea voastra si m-am gandit sa va propun un subiect de discutie bazat pe un documentar care mi-a starnit interesul,si anume "The secret".

Ideea de la care se pleaca in film este ca toti "functionam" dupa o putere a Universului-Legea Atractiei-care sustine faptul ca tot ceea ce ne inconjoara,toate intamplarile din viata noastra,fie ele bune sau rele,sunt lucruri pe care le-am atras prin puterea gandurilor noastre.Cu alte cuvinte,daca ne concentram mental si emotional asupra unui lucru,il vom atrage in viata noastra,chiar daca ne dorim sau nu.

Daca intelegem aceasta lege si daca reusim sa o aplicam,putem avea tot ceea ce ne dorim.

Ce parere aveti? Is it true? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 19 2007, 10:06 AM
Post #2





Musafir






am auzit si eu se pare ca puterea gandului este foarte mare, ea trebuie exersata daca te concentrezi asupra unei persoane si ii doresti raul ea chiar poate chiar sa moara, acuma depinde cat de puternica este persoana respectiva nu e valabil la toata lumea, eu una sincer nu stiu cat ar putea sa fie adevarat ca nu am incercat sa mi fortez puteriile mele nici in favoarea mea nici in defavoarea celorlati.

de multe ori mi s a intamplat sa zic mi ar placea sa mi se intample x lucru si mi s a indeplinit chiar daca nu credeam ca va fi posibil vreodata de ex: acum cativa ani inainte sa ma mut stateam pe o terasa si ziceam dar asa pur si simplu "mi ar place sa stau in blocurile astea" ai mei au vandut apartamentul am cautat peste tot ca pana la urma sa ne mutam chiar acolo unde am zis acum cativa ani ca mi ar place nimic premeditat sau gandit sau dorit foarte mult asa a fost sa fie realizasem dupa.

in schimb cand mi am dorit ceva foarte mult si mi am facut planuri si a fost lucrul cel mai mult dorit pe lume, nu a putut sa se indeplineasca si nici nu cred vreodata ca nu mai are cum doar un miracol, asta e viata in concluzie "ai grija ce ti doresti ca se poate intampla" e valabila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gee
post May 19 2007, 01:02 PM
Post #3


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 4
Joined: 17-May 07
From: Tm
Member No.: 1,657



Hm...poate ca pare ciudat ceea ce spun,dar nu este de ajuns sa iti doresti foarte mult un lucru,trebuie sa-l si vizualizezi mental si sa te situezi pe aceeasi lungime de unda cu ceea ce ceri adica sa creezi sentimentul ca iti apartine deja. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Mie mi s-a intamplat...imi doream de foarte mult timp un obiect pentru care facusem de-a dreptul o obsesie si nu reuseam sa-l achizitionez.Dupa ce am vazut filmul, mi-am zis "ok hai sa vedem daca chiar functioneaza legea asta" (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Asa ca am inceput sa-mi imaginez ca il am,chiar credeam asta,il vizualizam,desi mi se parea amuzant ceea ce faceam...Ce credeti? A doua zi eram in posesia lui (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)

Si nu se intampla doar cu obiecte...uite un alt exemplu.Eu mereu am avut ghinion la lucrari/teze/examene ,adica imi picau numai subiecte pe care nu le stapaneam prea bine.Am zis sa incerc sa aplic Legea si in cazul asta.Asa ca inainte de teste le ziceam colegilor "ne va pica subiectul X,va spun eu" si tot repetam asta intruna si chiar eram convinsa de lucrul asta. Si...surpriza...mi-a picat exact ceea ce mi-am dorit (IMG:style_emoticons/default/yeah.gif)

Vi se pare doar o coincidenta? Mie nu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jul 31 2007, 01:02 PM
Post #4


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Cred că este adevărat. Poate nu degeaba se spune că e mai bine să fie omul optimist decāt pesimist. Optimiştilor li se īntāmplă mai multe lucruri bune, o fi cauzalitatea ciclică, dar precedentul īl stabileşte persoana, nu īntāmplarea. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Jul 31 2007, 02:31 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Eu nu prea cred in chestiile astea...totusi ceva mi s-a intamplat....
Eram pe punctul de a ne lua un apartament, totul mergea ca pe roate, la un moment dat un " prieten" imi spune: Ce va pasa voua, aveti de toate, acum va luati si apartament!!! Am simtit o mare invidie (neintemeiata de altfel) si rautate in cuvintele lui. In urmatorul moment, m-a sunat sotul meu sa imi spuna ca propietarul s-a razgandit....cu apartamentul..si totul a picat:(

Am fost convinsa ca "prietenul" a atras raul....sau poate a fost doar nevoia mea de a da vina pe cineva!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post Jul 31 2007, 03:12 PM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



sincer eu am cam devenit dependenta de legea asta (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) !
desi la inceput credeam ca sunt simple coincidente...pe parcurs m-am gandit sa testez mai amlpu fenomenul si spre surpriza mea....am ajuns la concluzia ca puterea gandului, autosugestiei si a optimismului fac 90% din treaba!

Chiar daca pare ca tine de partea paranormala aceasta lege poate avea o explicatie cat se poate de logica! Gandind ca detinem un lucru foarte ravnit, gandind ca NIMIC nu ne va putea sta in cale sa ajungem la el deja indepartam toate barierele psihice pe care tot noi ni le ridicam in cale astfel putem rezolva problemele aparute intr-o maniera mai calma si cu o rata de succes mai mare.

Desi am inceput cand eram mica...si ma concentram pe nu stiu ce bluza sau pantalon.....acum am ajuns sa-mi ghidez afacerea si viata pe lucruri care desi par imposibile, eu mi le pun in plan si in timp (depinde de gradul lor de imposibilitate (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ) le ating! Surprinzator chiar zilele astea am atins pragul impus acum un an! M-a lovit atat de repede, atat de tare si pe nepregatite....incat o sa-mi ia probabil o luna sa imi revin din euforie si bineinteles din dezechilibrul aferent! Se pare ca inca trebuie sa mai invat ca nu ajunge sa ma concentrez pe un lucru....ci si material ar trebui sa ma pregatesc pt el (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jul 31 2007, 03:31 PM
Post #7


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



asta ar echivala cu "be carefull what you wish for, because it might come true" ..scuzati englezismul (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

puterea atractiei mi-as explica-o in felul urmator: daca-mi doresc ceva cu ardoare o sa fac tot posibilul sa reusesc sa "posed" ceva-ul ala, indiferent ca vorbim de obiecte, cunostinte sau sentimente. Apoi uneori si "de ce ti-e frica nu scapi" e valabil, tot pt ca pe undeva cream circumstantele (chiar si daca-s numai la nivel de subconstient) sau mediul propice ca acel ceva sa se intample. Si nu cred ca-i ceva mistic ci mai degraba actiuni si consecinte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Jul 31 2007, 03:52 PM
Post #8





Musafir






Sunt persoane care dobandesc mai usor un lucru pe care si-l doresc, iar altele trebuie sa depuna eforturi inzecite pentru acelasi lucru. Din proprie experienta, am observat ca atunci cand ma agit e mai dulce victoria, dar si stresul depus pe parcurs echilibreaza balanta.
As vrea sa fiu mai rabdatoare cu anumite lucruri si sa las totul sa vina de la sine, dar nu prea pot. Oricum ma tratez. Ma uit in jur si vad ca poti avea reusite si fara prea mult stres; evident fara sa parasesti gandirea pozitiva, care, dupa mine, chiar atrage binele.
Dar mai presus de toate mi se pare soarta, contra careia nu prea avem toate mijloacele necesare sa luptam.

Jolie, las' ca gasiti voi alt apartament mai fain.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Jul 31 2007, 04:22 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Multumesc Roxanica, am gasit deja altul..sper sa fie bine:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jul 31 2007, 08:59 PM
Post #10





Musafir






Dupa parerea mea treburile se intampla in felul urmator:

Sa spunem ca vezi intr-o revista o coafura care iti place tare. Ti se intipareste pe creier. Maine zi cand iesi pe strada observi fara sa vrei toate gagicile care au coafura respectiva. Ce se intampla? Gagicile alea s-au tuns toate peste noapte? Ti le-a scos destinul in cale drept semn ca nu trebuie sa te tunzi si tu asa? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Nici vorba! Doar ca tu, avand imaginea intiparita in creier devii mult mai sensibila la imagini si stimului asemanatori. Fetele alea treceau si pana acum pe langa tine, doar ca tu nu le observai.

Cam asa e si cu legea asta a atractiei sau cum vreti sa o numiti. Daca tu iti intiparesti in creier sa zicem o imagine cu tine lafaindu-te intr-un BMW ultimul tip si crezi cu tarie ca visul tau e realizabil o sa te indrepti involuntar spre acele actiuni care te vor duce in final in posesia acelui BMW sau macar pe aproape. Cu cat dorinta ta e mai puternica, cu atata creste si sensibilitatea la diversi stimuli.

Nici eu nu cred ca e ceva mistic about it, dar cred ca e important sa iti doresti chestii si sa crezi cu tarie ca le vei obtine pentru ca in felul asta te setezi sa nu treci cu vederea ocaziile ce ti se ivesc pentru a-ti indeplini visul. Un lucru e clar : daca nu iti doresti nimic nici nu te poti astepta sa obtii mare lucru.

Asadar, visati oameni buni! Daca nu din alt motiv macar pentru ca e pe gratis! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:26 PM