IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Carti favorite
invisible
post Dec 8 2005, 06:20 PM
Post #11


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



Mai exista si Frank Herbert cu seria Dune, si Norman Spinrad (Masinaria Rock'n'Roll este iarasi o carte geniala)
Oricum, dintre autori, cel mai mare respect il am pentru Tolkien. Ce a reusit omul acela sa creeze in 2 carti (Lord of the Rings si in special Silmarillion) este incredibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 8 2005, 06:23 PM
Post #12





Musafir






::) da, am citit si eu Spinard dar nu mi-a placut asa mult cartea.
dar am uitat sa il mentionam pe marele inegalabilul unicul ASIMOV . cred ca am monopolizat topicul cu  sf-urile noastre, ar fi bine sa facem un topic separat - best sf ever 8)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 8 2005, 10:23 PM
Post #13


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE
Mai exista si Frank Herbert cu seria Dune, si Norman Spinrad (Masinaria Rock'n'Roll este iarasi o carte geniala)
Oricum, dintre autori, cel mai mare respect il am pentru Tolkien. Ce a reusit omul acela sa creeze in 2 carti (Lord of the Rings si in special Silmarillion) este incredibil.



gand la gand .... si mie mi-a placut foarte mult cartea LOTR toate poeziile alea in limbile inventate de el  :o ... iar filmul ma refer la realizare nu la interpretare .... muzica, decoruri, peisaje mi se pare deosebit.

Ultimele carti ... am recitit Magicianul .... am citit-o prin clasa 8- 9 si nu mi-a spus mare lucru.... am recitit-o si mi-a placut foarte mult, apoi Zahir de Coelho ... imi plac cartile lui se citesc repede si au mereu ceva de comunicat, un adevar simplu pe care-l stiam deja ... 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Dec 9 2005, 11:26 AM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Ultima carte pe care am citit-o de S. King este "Capcana pentru vise", super buna cartea.

Il iubesc pe Dean R. Koontz, am citit aproape tot ce e tradus la noi. 8)

Dintre clasici mi-a placut mult John Galsworthy. Ma refer la cartile pe care le-am citit in ultimul timp, evident, caci altfel deschidem aici liste inerminabile.

Acum citesc Cella Serghi "Aceasta dulce povara tineretea."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 9 2005, 02:41 PM
Post #15


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Cata...sa imi spui cum e cartea.
Cartea cea mai draga mie e "Panza de paianjen" Cellei.Mi-a ramas legata de sufet din vremea liceului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bertha
post Dec 9 2005, 03:13 PM
Post #16


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 109
Joined: 9-December 05
From: Romania
Member No.: 53



John Galsworthy - nu pot sa spun ca am o carte preferata, am citit destule si e unul din preferatii mei.
Dostoievski - Fratii Karamazov, Crima si pedeapsa; Cronin - Castelul Palarierului.
Am o carte care mi-a placut enorm, am imprumutat-o cuiva si n-am mai vazut-o. Nu-mi mai aduc aminte nici titlul, nici autorul - Stefan si nu-mai-stiu-cum parca, roman de-al nostru. A aparut prin 89-90, e vorba de o poveste de dragoste ucigatoare intre 2 studenti, cu pagini de jurnal, scrisori, nebunie, ce mai! Daca stie cineva, ceva, please, dati un indiciu sa stiu unde sa caut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Dec 9 2005, 03:20 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Ariana, cartea e buna, chiar imi place.  :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Dec 10 2005, 11:47 AM
Post #18


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



Eu am o obsesie pt. Cella Serghi - Panza de paianjen... a absolut superba si as vrea sa o citesc din nou. E si pe venusyana?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 10 2005, 02:43 PM
Post #19


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Nu e pe venusyana berbecutza.Eu o am de la mama mea.:)
Am citit-o si recitit-o intr-o fericire.Probabil fiecare din noi se indentifica pe undeva cu personajul principal.Mie inca mi-e teama sa nu am parte de un destin asemanator cu al ei. :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Dec 10 2005, 09:04 PM
Post #20





Musafir






crima si pedeapsa intr-adevar merita mentionata.

in ultima vreme am citit rodica ojog brasoveanu, o serie de carti politiste/umor/aventura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 08:06 AM