IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Constipatia, Cauze si remedii contra constipatiei
FeuerFuchs
post Mar 24 2009, 01:04 AM
Post #41


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 23-March 09
From: Timisoara
Member No.: 6,148



Acum...depinde si de fiecare organism in parte.....
La mine stiu ca functioneaza faza cu paharul cu apa rece si o lingurita de miere dimineata pe stomacul gol, plus putina miscare.....bun si pentru trezire dimineata (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Daca dupa jumatate de ora nu s-a rezolvat problema, mananc pe post de mic dejun jumatate de mar si completez cu o sticluta de lapte rece in care am pus o doza nu prea mare de fulgi de ovaz macinati in rasnita de cafea (toata chestia asta shake-uita si eventual indulcita putin)......Si la mine are efect..

Si e clar ca daca mananci multe fibre degeaba le mananci daca nu bei suficient lichid, ca doar se agraveaza problema....

Si da...la mine functioneaza si masajul la burtica.....daca nu ma insel...se face circular, in sensul acelor de ceas..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Mar 24 2009, 09:29 AM
Post #42





Musafir






La mine nu functioneaza nimic din pacate, am incercat tot ce ai scris si tu, plus apa calduta dimineata pe stomacul gol. Tot degeaba !!! plus prune uscate, si nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FeuerFuchs
post Mar 24 2009, 10:23 PM
Post #43


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 13
Joined: 23-March 09
From: Timisoara
Member No.: 6,148



Inainte sa-mi reglez organismul......in ultima instanta mancam seara ceva fruct si beam lapte (asta ca sa nu apelez la nu-stiu-ce medicamente)......acum pot sa ma hazardez la combinatia asta si in timpul zilei, ca n-am nici pe cucu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ....totul e mai mult decat normal.....

Ma rog, nu stiu cat de ok e chestia asta cu fructe, si dupa, lapte.....dar mai misca si asta ceva pe front (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darkma
post Nov 5 2009, 02:47 PM
Post #44


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 4-November 09
Member No.: 7,416



QUOTE(ellle_ni @ Jan 25 2006, 07:26 PM) *
h_2004, ceai de cozi de cirese am baut kiara stazi vreo 4 pahare, iar ceai de macese am mai baut mai de mult, si are gust bun si cel de macese, de fapt, ambele sunt acrisoare si revigorante...cel putin asa le percepe bila mea lenesa...

o singura problema:pe site-ul recomandat de tine am citit ca ceaiul de macese ar fi indicat si in diaree...acum sper sa nu constipe, k abia m-am vindecat de "boala"asta, dupa ani si ani de kin...

multumesc pentru sfaturi :-*



Buna, elle_ni! Am intrat ieri pe site deoarece ma interesa subiectul si am descoperit ca organismul meu functioneaza in mare parte ca la tine: retin multa apa in corp (desi nu beau lichide mai deloc) si "sufar" de constipatie de cand ma stiu. Am vazut ca si tu ai avut problema asta si ai scapat de ea. Te rog din suflet spune-mi si mie cum ai reusit. Mentionez ca am incercat de toate, ceai de crusin, cicoare, tinctura de ienupar, etc. Nimic nu a functionat. Este ciudat faptul ca ma confrunt cu aceasta problema desi ma hranesc destul de disciplinat: consum fructe, legume, lactate (sunt vegetariana) si ma feresc de paste, paine, cartofi si cam tot ce "cade greu" stomacului. Mersi mult!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 5 2009, 03:10 PM
Post #45


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Buna, darka! Bine ai venit. Esti sigura ca este vorba doar de o constipatie. Nu vreau sa te sperii, insa eu am avut o problema majora legata de subiect cind o luase tiroida de-aiurea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darkma
post Nov 5 2009, 04:25 PM
Post #46


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 4-November 09
Member No.: 7,416



Multumesc pentru promtitudine, Fides. Nu, nu e vorba de tiroida. Sunt constipata din copilarie (am 25 de ani) si nu stiu ce sa fac. Am digestia fff lenta. Laxativele m-au ajutat pe termen scurt, insa, pe termen lung nu am gasit nici un remediu (nimic nu a dat rezultate). Este adevarat ca in copilarie am avut o alimentatie aiurea, bogata in chipsuri si croissanturi (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) . Am vazut ca s-au mai confruntat si alti membrii ai forumului cu acesta problema, unii reusind sa o rezolve. Daca ma puteti ajuta, astept orice sfat. Elle_ni spunea ca si ea a avut problema asta si a "scapat" de ea. Multumesc frumos.
A, inca ceva. De cate ori mananc ceva, orice, chiar si un mar sau o banana, mi se umfla burta. Pur si simplu se mareste, parca as fi gravida in luna a 5-a. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 5 2009, 04:43 PM
Post #47


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Atunci nu ma pot gindi decit ca ai probleme la colon. Ti-ai facut vreun examen ? Ce spui tu nu e normal deloc... Dureri ai ? La cit timp iesi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darkma
post Nov 5 2009, 04:51 PM
Post #48


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 4-November 09
Member No.: 7,416



QUOTE(Fides @ Nov 5 2009, 04:43 PM) *
Atunci nu ma pot gindi decit ca ai probleme la colon. Ti-ai facut vrun examen ? Ce spui tu nu e normal deloc...



Asa este. Am probleme la colon, am facut "tratament" cu Colon Cleanse, dar rezultatul nu a fost atat de spectaculos pe cat ma asteptam. Medicii m-ai recomndat ceaiuri, asa cum am mai spus, totusi...Ma gandeam ca poate altii au descoperit ceva care sa functioneze, eram curiaosa ce a functionat in cazul elle_ni-ei. Mersi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Nov 5 2009, 06:32 PM
Post #49


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Darkma, eu de cand tin Monti mi-am mai revenit. Dar cred ca la mine problema este foarte strans legata de sistemul nervos pentru ca mi se intampla sa nu ies deseori cand trec prin perioade cu probleme si nervi multi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darkma
post Nov 6 2009, 11:52 AM
Post #50


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 4-November 09
Member No.: 7,416



Fides, nu pot spune ca am dureri. M-am obisnuit cu starea asta, sigur ca simt disconfort, ma simt plina, grea...Uneori ma mai doare burta, stomacul, habar n-am. La toaleta ies o data pe saptamana sau mai rar. Ma intreb unde incape toata mancarea?!
Multumesc pentru raspunsuri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 09:37 AM