IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Winsor Pilates, Ce stiti despre exercitiile Winsor Pilates
angeldust
post Jul 23 2006, 03:08 PM
Post #11





Musafir






Pilates sunt bune in special pt imbunatatirea posturii si flexibilitate. Ce e fain la Pilates e ca iti construieste muschi pe lungime deci e ideal pt femei.
Ceea ce nu ar trebui sa va asteptati de la exercitiile astea e slabirea rapida ( da, normal ca arzi calorii ca doar e un exercitiu fizic dar fara dieta corespunzatoare efectul de slabire e egal cu 0 ) sau punerea de masa musculara ( pilates are mai mult rolul de a tonifia musculatura deci nu va asteptati la efecte similare fitnessului).

Rezultatele in materie de flexibilitate si imbunatatirea tonusului se observa am inteles in cateva saptamani asta in cazul in care faci exercitiile aproape zilnic.


Daca exercitiile sunt executate corect in ceea ce priveste respiratia ( aici regulile sunt imprumutate din yoga) atunci veti mai avea si extra-benficiile : relaxare, imbunatatirea circulatiei si oxigenarea tesuturilor, marirea capacitatii plamanilor. Toate aceste beneficii au la randul lor altele poate mult mai importante.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 23 2006, 03:21 PM
Post #12





Musafir






roina, esti dulce, dulce, dulce cu intrebarea ta. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wub.gif)
In primul rand conteaza cat de gros e stratul de grasime de peste muschi, ca daca-i totul bine captusit poti sa ai tu six pack-ul pe dedesubt ca nu se vede nimic.
La mine a durat cam trei sferturi de an de mers de doua-trei ori pe saptamana la Pilates si burta-picioare-fund pana cand am observat schimbari in bine mai peste tot. De slabit n-am slabit un gram, dar nici nu vroiam asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Aug 1 2006, 10:02 AM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



fac cam de 2 saptamani Pilates, aproape zilnic, si sunt foarte incantata. pentru mine e perfect, nu ma intereseaza foarte mult sa slabesc, vreau doar tonifiere. plus ca nu ma doare spatele de la exercitii ceea ce e un mare pas inainte.
fac dupa un dvd imprumutat - MTV Pilates - dar urmeaza sa mi-l cumpar si eu pentru ca deja il tin pe asta cam de multisor si imi e aiurea.
inca nu reusesc sa fac toate exercitiile bine dar de la zi la zi imi e mai usor. la inceput uitam sa respir pentru ca ma concentram sa execut corect, acum, de cele mai multe ori, respir corect fara sa mai constientizez chestia asta. (IMG:style_emoticons/default/322.gif) oricum, cand m-am apucat am facut febra musculara in unele locuri unde nici nu banuiam ca am muschi! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

kalua, te intreb pe tine pentru ca faci intr-un cadru organizat (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) , mai faci si cardio pe langa Pilates? daca da, ti-as fi recunoscatoare daca ai putea sa-mi spui ce te sfatuieste instructorul: sa alternezi Pilates cu cardio sau sa faci in aceasi zi inante sau dupa Pilates.
merci mult. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 12 2006, 01:38 PM
Post #14





Musafir






Cardio nu fac pentru ca ma plictiseste teribil. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif) Am prietene care fac cardio intotdeauna dupa Pilates (dar ma gandesc ca mai mult din motive organizatorice/ de timp).
Luni intreb si revin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vero2007
post Jan 30 2007, 03:17 PM
Post #15


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 30-January 07
Member No.: 1,115



Salut! Sunt noua pe acest forum si sper sa pot participa si eu la discutii cu perosnele inregistrate aici. eu as vrea sa mai slabesc 7 kg . dieta nu pot sa tin pentru ca alaptez dar incerc sa nu mai mananc dupa ora 18. m-am hotarat sa fac sport si anume winsor pilates despre care am auzit ca este eficient.Eu mi-am adus de pe net programul si pe langa acesta mai fac exercitii pentru abdomen dupa un program de opt minute pe calculator.momentan cam atat ca s-au trezit copiii dar mai tarziu am sa mai scriu si sa mai citesc si alte pareri despre acest sport. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Feb 10 2007, 08:25 PM
Post #16


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



buna, vero. cum mai stai cu exercitiile?

eu am mai facut pilates, dar acum am decis sa ma pun bine pe treaba. ieri am facut programul de 20 de minute + pilates pentru fund si picioare. Dupa, mi-am relaxat toti muschii (e o postura yoga, care pe mine m-a ajutat mereu sa nu fac febra musculara (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ). in seara asta iar le fac impreuna si maine la fel. in timpul saptamanii, voi face in functie de cum ma voi simti si cat timp voi avea la dispozitie.
in paralel, tin si dieta... si sper sa dau jos vreo 5-7 kilograme... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)







Go to the top of the page
 
+Quote Post
alinagalan
post Feb 16 2007, 08:35 AM
Post #17


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 15-February 07
Member No.: 1,202



Buna, Fanny!
Eu sunt noua si nu prea ma descurc pe aici! Si eu trebuie sa dau jos vreo 5-7 kg... cu ele ma lupt de 2 ani de cand am nascut! Te rog frumos sa-mi spui exact unde pot gasi astfel de exercitii ca, din ce am citit, sunt miraculoase, daca te tii de treaba... Eu am tot cautat pe net si nu am gasit nimic. Iti multumesc anticipat.


P.S. ...cum merge treaba? se vad rezultatele? ai reusit sa te tii de exercitii?
te pup. pa

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Feb 19 2007, 09:46 PM
Post #18


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



yep. fac de vreo 2 saptamani in fiecare seara. eu tin si dieta, asa ca rezultatele nu sunt 100% datorate exercitiilor Pilates. Oricum imi plac pentru ca ma ajuta sa-mi racapat flexibilitatea din scoala generala (pe vremea aia faceam balet) si, in plus, imi dezvolta muschii pe lungime.

Acum... la intrebarea de unde am facut rost... ma faci sa rosesc (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) spre rusinea mea le-am luat de pe retea. si, in plus, m-am bucurat atat de tare ca le-am gasit pe toate (program complet, program scvurt, pt abdomen, pt picioare si fund, pt brate si programul pt avansati....ca n-am avut nici o remuscare. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

(IMG:style_emoticons/default/bataita.gif)

pt fete din Bucuresti - de vineri pana duminica va fi la teatrul national o expozitie de frumusete, sanatate, sport... vor fi, pe langa altele, si demonstratii de pilates, aerobic, taebo...

sper sa gasesc sectiunea reclame sa va dau mai multe info, in caz ca va intereseaza. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

EDIT: am pus mai multe amanunte la sectiunea Anunturi de mica publicitate: http://www.elady.ro/forums/index.php?showtopic=2151

Sper ca am facut bine. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 8 2007, 12:18 AM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



buna, fetelor! m-am decis sa sa ma apuc si eu de pilates! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) nu vreau sa slabesc, ci sa imi tonific musculatura, in special abdomenul si posteriorul, vreau un fund ferm si mai bombat.(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
am si eu o intrebare..voi de unde ati achizitionat CD-ul cu exercitiile?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Mar 8 2007, 12:29 AM
Post #20





Musafir






nici eu nu vreau sa slabesc chiar din contra sa mai pun cateva kg, e bine oare sa fac pilates chir daca nu vreau sa slabesc, si cam ce exercitii sunt contraindicate in situatia mea ? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:59 PM