IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Abuzurile in societatea actuala
Ati fost vreodata supusa unui abuz (de orice fel) doar pentru faptul ca sinteti femeie?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 2
Guests cannot vote 
Diana.
post Feb 11 2006, 03:08 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cum vedeti situatia femeii in Romania in momentul asta ? Stim bine cu totii ca abuzurile fata de femei sint  extrem de frecvente.
Mi se pare greu de ignorat o asemenea problema sociala, atita timp cit se intimpla peste tot: in vecini, in familie, printre prieteni.
Nu ma refer aici numai la abuzul fizic, ci si la abuzul verbal si moral.
La momentele cind femeia este tratata drept  fiinta inferioara, buna doar de facut treburi casnice. 
La "minimalizarea" si intimidarea femeii, prin orice mijloc.

Credeti ca este protejata o femeie de lege?
Cum credeti ca pot fi ajutate femeile care se afla in situatii abuzive?
Ce  credeti voi ca este de facut?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Feb 11 2006, 12:28 PM
Post #2


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Diana  :-* chiar ca aspectul asta nu poate fi ignorat deloc.

Suntem toti tratati asa cum ii tratam pe ceilalti, in mare cei din jur au aceeasi atitudine pe care noi insane o avem fata de noi.
Adica daca eu imi permit sa injur in prezenta altora, prin mimetism, si ceilalti vor injura in prezenta mea, poate ma injura si pe mine daca ii provoc, nu?
Anumite femei, lipsite de autorespect si de personalitate, tolereaza orice comportament din partea unui barbat, fiindca ele chiar cred ca nu pot fi cu adevarat cineva decat daca au un barbat langa ele. Aceasta dependenta caraghioasa stimuleaza ego-ul si uneori chiar si cruzimea masculului, care poate fi deosebit de needucat (mai ales daca s-a cuplat cu o astfel de duduie.)
Este usor apoi sa-si imagineze ca toate femeile sunt la fel...si vestea circula rapid, deh, de aproape 2.000 de ani se tot vorbeste despre asta.

Cred ca femeia este protejata de lege, chiar si in Romania. Dar cum noi stam mai caraghios la capitolul aplicare a legii, cred ca este mult mai bine ca femeia sa se apere singura, mai ales prin ferindu-se de situatiile care ar putea genera vreun abuz.
O femeie nesigura pe ea este foarte usor de intimidat, iar nesiguranta vine din lipsa de informatii de orice fel. Un atacator poate fi paralizat usor fara sa folosesti forta fizica sau chimica.
Atitudinea femeii determina abuzul sau respectul. Este cea mai adevarata sintagma care mi-a fost explicata vreodata.
Am verificat personal: cea mai puternica atitudine este refuzul politicos si tacit. Adica, atunci cand imi displace o companie sau o atitudine, spun frumos "la revedere", ma rasucesc pe calcaie si plec linistita. Si fac asta oricui, de la rude si prieteni, pana la parteneri de afaceri. Nu tolerez mojiciile, am lucruri mult mai bune de facut decat sa-mi stresz neuronul cu ele.  ::)
Nu va mai spun ca lumea ramane asa  :o - dar cine va vrea prin preajma isi va revizui atitudinea fata de voi, iar cei care nu o fac nu constituie vreo pierdere, fiindca tot v-ar fi dat bataie de cap in viitor.
In concluzie: nu mai tolerati mojiciile si respectati-va mai mult!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Feb 11 2006, 03:10 PM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



ce te faci in cazul in care femeia nici macar nu realizeaza ca e abuzata? poate a vazut acelasi lucru si la parinti, poate nivelul de cultura nu-i permite sa treaca pragul "cum ar fi daca n-ar fi el?" .... iar in Romania dependenta financiara este una din marile cauze care o fac pe femeia romanca sa indure abuz la nesfarsit ....

Poate in orasele mai mari se gaseste de lucru mai usor dar in orasele mai mici nu-i greu sa treci de la statutul de casnica la cel de muncitoare ..... si-atunci femeia prefera sa indure abuzul gandind ca c'est la vie sau mai rau acuzandu-se pt toate abuzurile verbale sau fizice ale partnerului.  Iar protejata de lege sau altfel nu e posibil daca nu recunoaste ca exista abuz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 11 2006, 03:37 PM
Post #4


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Femeia in momentul asta cred ca se regaseste pe ea. Adica are din ce in ce mai mult curaj sa se afirme personal si profesional, stie care ii sunt capacitatile dar si limitele.
Daca societatea sau noi insene ne-am adus intr-o situatie mai mult sau mai putin favorabila se stie, important este ca se incearca ceva si se vede.
Sunt binenteles si femei pentru care independenta este un cuvant, nu zic necunoscut dar greu de acceptat, deoarece nu stiu exact ce s-ar mai putea face, pentru ca mentalitatea asta o au de la varste fragede, cum s-a mai zis.

De ce accepta femeile sa fie abuzate, maltratate, nu cred ca poate nimeni spune decat daca ar fi trecut prin asa ceva, conteaza foarte mult mediul in care a crescut, educatia, personalitatea, poate chiar si aceasta problema "financiara"

Daca se poate face ceva, sa se faca pentru viitor, nu-mi spune mie daca faci un grup de consiliere pentru femei abuzate, asta in cazul in care vin, va fi vreuna convinsa sa plece. Poate ar fi, dar nu multe, nu vreau sa generalizez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 11 2006, 03:49 PM
Post #5





Musafir






Ceea ce ma scoate pe mine din sarite e atitudinea unora (si in mare parte sunt femei cele despre care vorbesc) , de genul "A batut-o ca e proasta si ii permite" sau "Da ce si-o fi gasit ala sa o violeze tocmai pe ea?De ce era imbracata asa?Ce cauta noaptea pe strada?"
Mi se pare aberant. Chiar daca as iesi acum in dres de baie si m-as plimba pe strazi , asta nu ii da nimanui dreptul sa ma agreseze in vreun fel.
Poate conduita unora nu e tocmai potrivita si ar trebui invatate multe femei cum sa faca sa evite astfel de pericole , dar daca totusi se intampla , nu cred ca ar trebui sa diminuam gravitatea faptei si sa absolvim agresorul de vina.
Datorita acestor teorii ale unora , nici nu e de mirare ca majoritatea femeilor refuza sa vorbeasca despre ce li se intampla si prefera sa taca si sa se inchida in ele , deoarece in cele mai multe cazuri , judecatile aspre la care o supune societatea nu fac decat sa ii amplifice trauma.Si uite asa agresorul scapa nepedepsit si intelege ca nu e tocmai grav ce a facut , deci e liber sa se distreze in continuare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Feb 11 2006, 06:14 PM
Post #6


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



aici in Canada sunt niste asa numite "women center" ... am facut si eu benevolat o vreme ... sunt cateva tipe care au facut niste cursuri speciale , un soi de consilier si femeile vin si-si varsa necazul ... si primesc sfaturi sau oricum "primesc" o alta viziune asupra lucrurilor .... dar repet ca nivelul de educatie isi spune cuvantul.

angeldust referitor la felul de a se imbraca cred ca e subiectiv .... asa e! te imbraci cum vrei! dar daca e prea provocator semnalul pe care-l trimiti e perceput exact asa "provocator!" si asa-i! nimeni nu are dreptul sa agreseze pe nimeni dar acolo afara exista fel de fel de dereglati si daca asa ceva se poate evita macar prin tinuta si ora tarzie atunci eu as evita ... asta strict la exemplul tau ...

femeile din ziua de azi sunt din ce in ce mai emancipate si astfel de femei e mai putin probabil sa fie agresate. ...fizic si psihic pt ca stiu sa dea replica .... si mai ales pt ca nu le e teama s-o faca

lucrez intr-un domeniu unde am acces la multe informatii personale si am observat ca aici casatoria e o floare rara .... mai toata lumea traieste in concubinaj si cred ca se simt mai putin restrictionati in alegeri si atitudine in felul asta .... mie nu mi se pare normal, dar asta e societatea aici ... cuplurile sunt impreuna poate pana la moarte dar necasatoriti tocmai poate pt ca atunci cand ceva nu mai merge sa le fie mai usor sa o ia din loc ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 12 2006, 06:04 PM
Post #7





Musafir






Eu am ramas masca . Citeam pe un forum care se lauda ca invata barbatii sa seduca femeile un topic intitulat "Iti bati femeia?" , si am sa redau mai jos raspunsul administratorului de pe acel forum la subiect, asta ca sa va dati si voi cu parerea ca eu una am ramas fara cuvinte.

QUOTE
Nu am dat in femeia cu care sunt acum si nici nu voi da vreodata. E deosebita fata de ce am avut inainte si in plus am invatat sa privesc femeile din alt unghi.

De dat in femei am dat in 3:

1) I-am spart arcada cu o sticla de Ursus. Eram foarte baut, o trimeteam acasa, vorbeam urat cu ea si cu toate astea ea insista sa mai ramana. Pur si simplu am tarat-o afara din bar dar nu stiu cum a intrat iar. Am pus mana pe o sticla de Ursus si de la 10 m am nimerit-o direct sub ochi. Locul a inceput sa se umfle dupa care sangele a izbucnit siroaie. Cand am vazut ce am facut am aprins luminile si am inceput sa-i curat rana, sa o presez. Ea plangea in hohote si repeta intr-una "Cum ai putut sa-mi faci una ca asta inainte de Anu Nou? Ce-i spun io lui mama?". Am reusit sa o aburesc, sa-i zic ca o iubesc, ca desi ii fac atatea o consider o fata deosebita, si ca m-am gandit in catva timp sa ne mutam impreuna in Bucuresti (eram in vacanta de iarna in provincie). Tot plangea, am iesit afara, era zapada, ma f****a intr-una la cap cu intrebarea aia, eu o pupam si deodata m-am desfacut la fermoar si i-am pus ***** in mana. Lacrimile au inceput incet incet sa dispara de pe obrazul ei si treptat s-au mutat pe capul meu. Capul ala spart..

2) In aceeasi seara ca si numarul 1 dar mai devreme. Nici ea nu vroia sa plece si sa ma lase sa beau cu baietii. Pe amandoua le futusem. Am scos-o afara si nu stiu cum a aparut iar. Statea intinsa pe canapea, parca o si vad. Am venit din spatele canapelei si din saritura o mare bucata in nas. Dita mai ocarina, a doua zi a venit cu bunicasa in oras dar am dat vina pe actualu ei prieten biggrin.gif

3) Tipa mai mare ca mine cu 5 ani, super buna, cand aveam 12 ani imi facuse un handjob si ma lasase sa-i pun mana pe tate. Acum vroiam sa o f*t, era turbo belea dar era combinata cu pampalau de la numaru 2 pe care am dat vina. Si cand se certa cu asta venea la mine. si o duceam acasa, in scara de toate, insa e genu care as fi vrut sa o prind in pat si sa o pun capra. Si tot asa pana m-am saturat io de ea si nu am mai insistat. Eram tot in provincie, tot in vacanta, insa acum de vara. Eu eram tare bucuros da nu mai tin minte de ce. Si din cauza aia eram praf. Asta s-a certat cu agariciu ala si a venit la mine. Io am impins-o si i-am zis sa-si caute pe altu. Ea imi zicea "in seara asta iti promit ca ne f****" si se tinea scai dupa mine si niste prieteni cu care vroiam sa mai beau ceva. Ajungem la bar si asta "hai cu mine te rog, promit ca inseara asta sunt a ta, faci ce vrei cu mine". Io daca vreau sa beau nu prea am chef sa am femei cu mine. prima oara i-am luat geanta si i-am aruncat-o in bar si dupa aia in mijlocul drumului. Tot nu pleca. Si dupa aia si-a luat 2 capace la ureche. Nu mai tin minte ce s-a intamplat dupa aia dar a doua zi am aflat ca a *****-o alt prieten

Acum imi pare rau ca ma dat in ele insa si ele si-au cautat-o cu lumanarea. Si oricum, cele 3 de mai sus sunt cele mai mari panarame care le-am intalnit in viata mea. Le-am dat unde am vrut eu, in WC, in scari de bloc, pe munte la prima intalnire cand am luat-o cu motoru, pe malul unui rau cu un prieten in acelasi timp, in discoteca, acasa la fata de la numarul 1 si eu o f***m pe numaru 2 cu numaru 1 acasa. P***e proaste.

Note nu le dau ca nu am dat la nimeni in viata mea insa va pot spune urmatoarele
1) Cam uratica la fata, insa la tate Pamela Anderson e la pantaloni scurti fata de ea
2) Vorbeam urat cu ea la disco intr-o seara si unu care are o super prietena a intrebat pe altcineva: "cum poate sa vorbeasca asa urat cu ingerasul ala". Dragalasa insa cea mai perversa fata din viata mea, definitia nimfomaniei
3)Super bucata, blonda, super craci, super tate, super dessou-ri si lenjerie intima.

De dat de acum in colo in fete nu o sa mai dau ca am invatat sa dau bine acum biggrin.gif

Later edit: pe vremea aia nu aveam nici cel mai mic habar despre seductie


A trebuit sa editez mesajul ca era sub orice critica, dar si asa tot e infiorator  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Feb 12 2006, 10:26 PM
Post #8


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



angeldust  :o .... mama mia! m-a apucat durerea de cap .... n-am mai vazut asa ceva  ... asta e cea mai crasa lipsa de cultura si de bun simt.... daca vedeam o faza de genul asta il dadeam pe mana politiei pe nenorocit .... ma doare capu'  :- .... generatia manelistilor....  tot ce-i mai urat si mai dezgustator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 12 2006, 11:49 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si se intimpla, poate, chiar fetei care sta la scara vecina.  :-X
Greselile de ortografie spun totul despre "nivelul" individului, caruia, probabil, daca l-as intilni, i-as sparge o sticla de sampanie in cap, ca e mai mare decit cea de bere.
Insa exista abuzuri fizice si la "case mai mari"...  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 12 2006, 11:51 PM
Post #10


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



>:( angel.. ce idiot.. unde l-ai gasit? :-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 2nd June 2024 - 12:03 AM