IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

38 Pages V  « < 17 18 19 20 21 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Retete Montignac pentru felul doi, Retete care nu ingrasa
blu_dea
post Mar 1 2007, 10:11 PM
Post #181





Musafir






Fetelor,are vreuna din voi o retzet de pizza lipidica(cu faina de naut sau soia)?Am dat search da' nimik....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 1 2007, 10:47 PM
Post #182





Musafir






Eu mai fac cu aluatul de farinata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 4 2007, 01:51 AM
Post #183





Musafir






Piept de pui cu crusta de cascaval

2 piepturi de pui
piper, sare
ulei
100 g cascaval Greyerzer (sau cascaval normal)
500 g ardei grasi
cimbru
2 cepe
1 lingura otet balsamico
150 g supa conforma (instant)

Continuarea pe site:
Piept de pui cu crusta de cascaval
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 4 2007, 02:05 AM
Post #184


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Kalua, pieptul de pui merge cu o salata verde? E conform?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 4 2007, 02:13 AM
Post #185





Musafir






Chiar foarte conform, Diana. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Mar 4 2007, 10:29 AM
Post #186





Musafir






Astazi o omleta speciala pt Blu:

OMLETA DE PRIMAVARA:

ingrediente:
doua oua
ceapa verde
marar proaspat
piper
branza telemea
mozarella, daca doresti
sunca Praga, daca doresti
o lingurita ulei masline
Se bat ouale bine, se pune restul ingredientelor in amestec, se pune tigaia la incins, cand e fierbinte, torni o lingurita de ulei masline, cat sa dea miros omletei, dupa care torni amestecul de omleta in tigaie, il lasi sa se rumeneasca pe o parte, il rasucesti ca pe clatita pe partea cealalta, pt rumenit uniform.
Pofta buna!

OMLETA CU CIUPERCI

ingrediente:
ciuperci din conserva
ceapa tocata marunt
marar
patrunjel
piper
sare
2 oua
ceapa impreuna cu ciupercile tocate marunt, sarea si piperul le pui in ulei de masline la innabusit, pana cand se topesc,adaugand putina apa din cand in cand, la sfarsit pui verdeturile si opresti focul...la alegere, daca iti place, poti pune pasta de rosii
separat bati ouale, incingi tigaia, o ungi cu un strop de ulei masline, pui ouale batute ca pe clatite, cand sunt rumenite pe o parte, intorci "clatita" si o umpli cu amestecul din ciuperci...opresti focul...omleta o impachetezi pe jum si o pui pe farfurie...daca doresti, o servesti cu rosie sau salata verde
Pofta buna!

revin mai tarziu cu alte omlete...acum o tai la sport!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rimo-nika
post Mar 4 2007, 10:51 AM
Post #187


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 42
Joined: 2-February 07
Member No.: 1,139



Varza calita cu telina

Se taie telina feliute subtiri(ca fidelele) -dar nu exagerat de subtire.Se pune la fiert apa intr-o oala -cind clocoteste se opreste focul si se pune telina(fidele) scurt in ea.
Varza se taie la fel,fidelute ,apoi o pui intr.o cratita cu putin ulei la prajit pina devine putin sticloasa,se adauga la ea capere ,chimion,peperoni,sare piper,un catel de usturoi.Se amesteca bine.O bucatica (taiat cubulete) de cascaval ,sau o alta brinza ce aveti pe-acasa,se adauga la compozitie si se amesteca pina cascavalul se face ate.
E foarte gustos.Se poate folosi un cascaval cu aroma mai intensa care.i da o nota mai specifica (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Va rog sa ma scuzati daca ma exprim mai greu in lb. romana...dar sper sa intelegeti ce scriu (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Mar 9 2007, 10:10 PM
Post #188





Musafir






Mancare de pui cu legume (am uitat titlul original)

Ciocanele de pui + legumele (morcov, telina, ardei gras taiate julien) + apa, condimente, ulei soia se baga la cuptor. Cand morcovul se inmoaie se adauga masline si rosii in bulion (date la blender). Si asta-i toata filosofia. Iese f gustoasa si cred ca-i mai puteti adauga si niste boia iute. Eu am mancat asa ceva la cantina si m-am minunat. I-am cerut reteta bucateresei si am pus-o aici. Legumele din mancare erau un pic crocante.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr_wise
post Mar 12 2007, 03:28 PM
Post #189





Musafir






Budinca cu paste...reteta mea din seara trecuta

250g spachete De Cecco, din grau integral(adica 1/2 pachet)
375g b.proaspata 0.1% grasimi de la Milli(adica 1 + 1/2 pachete)
100 ml lapte 0.1% grasimi
500g iaurt 0.1% grasimi
4 albusuri de ou
un varf cutit sare
2 lingurite fructoza
1 esenta vanilie
coaja rasa de la o lamaie
caise/ smochine taiate cubulete(in loc de stafide)
Se fierb pastele "al dente", max 10 min dupa care se clatesc imediat cu apa rece
Separat se bat cele 4 albusuri cu un varf cutit sare pana cand se fac spuma, se adauga esenta de vanilie si 2 lingurite fructoza, dupa care se bat in continuare spuma, pana cand se intareste
Se adauga b.proaspata, coaja de lamaie, laptele, iaurtul si fructele uscate taiate cubulete
Se amesteca cu pastele intr-un castron, dupa care se pun intr-o tava(eu le-am pus in tava de teflon si nu s-au lipit)
Se introduc la cuptor cca 1ora, pana cand se rumenesc.
Pofta buna!

Obs: in loc de spaghete, puteti folosi alte paste din grau integral, pene rigate sau melcisori, am vazut ca oferta De Cecco cuprinde si asa ceva
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Mar 16 2007, 07:14 PM
Post #190





Musafir






Ciuperci umplute

- ciuperci
- o ceapa, o telina
- patrunjel, marar
- ou
- sare, piper, putin ulei
- cascaval

Se taie marut ceapa, telina se da pe razatoarea mare si se pun in tigaie in f putin ulei la rumenit. Apoi se adauga coditele de ciupercute taiate marunt, condimente. Cand se iau de pe foc punem verdeata (patrunjel si marar). Maica-mea a mai adaugat si un ou in compozitie. Se aseaza ciupercile ramase pe o tava se pune compozitia, peste care se rade cascaval si se baga la cuptor.
Cam atat. Au iesit super gustoase.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

38 Pages V  « < 17 18 19 20 21 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 04:16 PM