IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Acnee: intamplari neplacute dupa folosirea anumitor produse cosmetice "sigure", Produse recomandate care au intensificat acneea, desi erau necomedogen
ulpia
post Jan 5 2009, 12:47 PM
Post #11


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 145
Joined: 30-September 07
Member No.: 2,328




Spuneai ca produsele Paulei incep sa li se diminueze eficacitatea (parca folosesti BHA care are actiune antibacteriana); daca produsele antibacteriene nu mai functioneaza ai putea raspunde tratamentelor antifungice. De asta am crezut ca ai putea avea Pityrosporum Folliculitis.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
deedee29
post Jan 5 2009, 02:33 PM
Post #12


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 347
Joined: 5-December 08
From: Highway to Hell
Member No.: 5,474



Crema Glycon...a fost un cosmar la mine. Nu stiu daca s-ar fi ameliorat daca as fi avut rabdare sa continuu tratamentul, dar a exacerbat productia de cosuri...ceva de speriat. Imi venea sa plang. Ca sa nu mai spun ca, desi am aplicat-o intr-un strat extrem de subtire si la intervalele recomandate, m-a ars rau de tot, de nici macar sub fond de ten nu ma mai puteam ascunde (eram ca un rac la fata). Iubitul meu chiar m-a intrebat ce a fost in capul meu sa imi comand asa. Nici eu nu stiu, poate unde citisem atatea review-uri bune din partea celor la care crema a dat rezultate "excelente". Asta ca sa nu mai spun nimic despre mirosul cremei (ceva mai nesuferit si mai puternic nu am experimentat la o crema de fata) sau despre textura si despre cum lucea fata mea la nici o ora de la aplicare. Pentru mine o saptamana si jumatate a fost tot ce am putut sa suport. Nu stiu de ce nu am aruncat-o inca.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ulpia
post Jan 5 2009, 10:38 PM
Post #13


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 145
Joined: 30-September 07
Member No.: 2,328



Daca folosesti Glycon simpla ar putea sa nu iti priasca substantele din compozitie care protejeaza de soare. Celelalte variante, lotiunea si respectiv Glycon Forte, nu au spf si s-ar putea sa te impaci mai bine cu ele; la inceput foloseste-le mai rar de 2-3 ori pe saptamana seara daca te deranjeaza mirosul si faptul ca iti luceste tenul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Jan 5 2009, 10:58 PM
Post #14





Musafir






Nici mie nu mi-a placut glyconul, mi se ingrasa pielea ingrozitor de repede, pisca de numai si imi erupea incontinuu... plus ca mi s-a parut ca-mi infunda porii. Crema mea s-a uscat in cutiuta. Parca la ceva timp de tratament pielea s-a obisnuit cu diacneal, de la avene, care are tot acid glicolic in compozitie. Eu deja m-am dat batuta, o tin in frau cu BHA si ceva AHA, retin-a, brevoxyl si ce mi se mai pare mie ca merge, ma jumulesc mai mereu dar nu spre o destinatie finala complet victorioasa. Intre timp si pt totdeauna, fondul de ten ramane sfantul graal si acolo tot le imbin si forez pana o sa gasesc combinatia buna pt pielea mea- adica sa acopere mediu, sa nu oxideze in roz sau portocaliu pe fata la cateva ore si sa nu-mi vad fruntea plina de slanina dupa ceva vreme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ulpia
post Jan 6 2009, 01:27 PM
Post #15


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 145
Joined: 30-September 07
Member No.: 2,328



Aha usureaza deblocarea porilor inlaturand celulele moarte de la suprafata pielii; din cauza asta tenul pare mai lucios. Cred ca orice produs exfoliant face sebumul mai vizibil; cantitatea ramane aceeasi doar ca este mai vizibila fiindca nu mai sunt celulele moarte care il camuflau putin. Dupa ce se aplica crema cu aha seara, a doua zi pielea se masea za usor cu o crema hidratanta astfel incat celulele moarte sa se desprinda; altfel doar spalandu-va nu eliminati tot ce exfoliaza aha, iar tenul se poate incarca prea tare ceea ce duce la formarea cosurilor. Ele pot aparea si din cauza iritatiilor produse atunci cand se utilizeaza aha prea des; la 2-3 zile pentru inceput cred ca este suficient.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jan 6 2009, 05:03 PM
Post #16





Musafir






Vreau sa va intreb si eu ceva fetelor, ca vad ca aveti cunostinte vaste in materie de creme/tratamente.

Eu trebuie sa folosesc in fiecare seara lotiunea cu 2% BHA de la Paula, plus un unguent pe baza de antibiotic (0.75%) pentru petele rosii si nu prea stiu in ce ordine sa le dau. Trebuie oare sa astept o perioada de timp dupa ce am aplicat-o pe prima si apoi sa dau si cu cealalta?

Dimineata iara folosesc 2 chestii, acelasi unguent cu antibiotic + crema hidratanta. Si iara nu prea stiu care sa fie prima. Unguentul cu antibiotic il aplic numai pe anumite portiuni, nu pe toata fata.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 6 2009, 06:36 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Happy, parerea mea: mai intai lotiunea cu BHA si apoi unguentul pe baza de antibiotic (dupa ce simti ca intra in piele bine lotiunea); si dimineata unguentul si dupa vreo jumatate de ora crema hidratanta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
set_on_fire
post Jan 5 2010, 08:00 PM
Post #18


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 4-January 10
Member No.: 7,719



La mine skinoren gel a avut un efect dezastruos asupra tenului, m-am umplut de cosuri desi piela era foarte uscata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maribella
post Mar 15 2010, 08:42 AM
Post #19


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 8
Joined: 19-April 08
Member No.: 3,735



bebe_maria, am observat ca esti din craiova...as vrea sa iau si eu legatura cu tine...pentru ca si eu sunt tot din craiova. can i?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Mar 16 2010, 04:10 AM
Post #20


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



QUOTE(maribella @ Mar 15 2010, 09:42 AM) *
bebe_maria, am observat ca esti din craiova...as vrea sa iau si eu legatura cu tine...pentru ca si eu sunt tot din craiova. can i?


maribella momentan nu sunt in craiova (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , pot sa te ajut cu ceva virtual deocamdata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:30 AM