IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cat de important este sa scrii si sa te exprimi corect, Conteaza in viata daca stii sa scrii si sa vorbesti corect romaneste?
Diana.
post Aug 28 2007, 05:02 PM
Post #21


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Citeva sutimi, citeva sutimi. Nu zic ba: dar cind sint 19 greseli (exprimare, conjugari aiurea, tot tacimul) la 0,7 X 19 mie-mi da nota cu minus. Si vorbim de un text de 288 de cuvinte fix in cap. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Si gramatica are structura logica, nu e bla-bla invatat ca pe apa. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 28 2007, 06:52 PM
Post #22





Musafir






cred ca s-a referit la total lucrare. nu la 0.7 per greseala.


in fine, ca sa-mi spun si eu parerea- conteaza sa scrii corect pentru ca in anumite momente din viata (redactarea unui CV, a unei scrisori de motivatie, a unei cereri etc) chiar si asta este important. si in general lasa o nota de "neingrijit" cand se scrie cu greseli care persista. e penalizant pentru tine, ca persoana. si in general, e bine sa-ti formezi "rutine" din astea de a face ceva corect- pentru ca te ajuta enorm mai tarziu.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Szimcsi
post Aug 28 2007, 06:59 PM
Post #23


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 8,980
Joined: 12-January 06
From: Six feet from the edge
Member No.: 146



Sa fim seriosi. Indiferent de domeniul in care lucrezi, chiar si la sapa, ai nevoie sa stii sa scrii corect. In momentul in care vei pune pixul pe hartie(sau mouse-ul, ma rog) si vei scoate niste elucubratii gramaticale, cel ce va citi te va judeca automat dupa scris, chiar daca esti o persoana de treaba si iti merge mintea cat de cat.

Eu cand citesc astfel de "perle" (si am parte de ele zilnic, din pacate), dupa primul impuls - acela de a rade, imediat ma gandesc ca cel care a scris asta e putin cam "sarac cu duhul".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Aug 28 2007, 07:17 PM
Post #24


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Iar in legatura cu situatia financiara a parintilor mei sa zicem ca inmultesti cu 5 (sau poate chiar mai mult) cat catiga mama ta sau tatal tau sau chiar tu si asa o sa obtii cat castiga ai mei.

Domnia sta in ceea ce stii, nu in ceea ce detii..
Ma da bine a spus'o ala care a spus'o!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 28 2007, 07:23 PM
Post #25


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Gata, ajunge, sa o lasam in pace, face ce vrea.
Sa raminem strict pe subiect, va rog: sa ne amintim un lucru pe care eu l-am uitat: fata are 16 ani. Nu e nici macar majora.

Greseala mea, ca-s o idealista si ca ma bag unde nu imi fierbe oala: nu pot, bre, sa fac educatie cu forta! Asta e, tre` sa imi intre bine in cap, imi fac datoria morala si dupa aia, mama ma-sii!

Deci, va rog frumos, strict ontopic, da?
Multumesc. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


Asa, si ca sa fiu ontopic:
Exemple de oameni "facuti" seminanalfabeti
nambar oan il desemnez pe domnu` bebecali (nu merita sa ii scriu numele cu majuscula)
nambar tu: domnu Vanghelie care ieste primar, da?
namber fri: toti manelistii care ieste plini de bani, masini, vile, piscine, femei de femei, dusmani si ce mama ma-sii or mai avea ei pe-acolo, ca nu m-oi apuca io sa le tin socoteala...

Asa... citi bani dau eu personal pe oricare, fiecare sau la gramada? Nici un sfant, insa asta nu ii opreste pe respectivii sa fie considerati de plebe valori de valori, jmekeri de jmekeri samd...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roina
post Aug 28 2007, 07:28 PM
Post #26


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 57
Joined: 23-February 06
Member No.: 240



Sal'tare, girls!
Mai. dar v-ati incins...
Nu copilul e de vina. Parintii nu i-au oferit un sistem de valori potrivit. Banii, notele la examen - sunt valori masurabile dar nu sunt valori reale.
Oricum, e la varsta la care trebuie sa avem rabdare cu ea. O sa-i treaca. Incet, incet se pune ea la punct si cu gramatica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Aug 28 2007, 07:47 PM
Post #27


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



QUOTE(Maàt @ Aug 28 2007, 08:23 PM) *
namber fri: toti manelistii care ieste plini de bani, masini, vile, piscine, femei de femei, dusmani si ce mama ma-sii or mai avea ei pe-acolo, ca nu m-oi apuca io sa le tin socoteala...


Diana, pana si numberii tai fri (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) tot la carte au ajuns. Stirile Protv din seara asta o prezentau pe Carmen Serban dandu-si bacalaureatul. Si-o fi dat femeia seama ca mai e cazul sa si studieze un pic, nu doar sa dea din solduri si sa se pitigaie prin cercuri "selecte" unde se invart cei cei care castiga de zeci de ori mai mult decat parintii mei, de ex.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 28 2007, 08:06 PM
Post #28


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Maat, pui manelistii care ieste pe locul trei? Nu stii ca ei sunt number one si au valoare in tot ceea ce fac?! (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)

Bai, da` Carmen Serban cu "Mertzulica" al ei (ca sa o citez (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) ) si rochiile ei de 200 milioane fiecare, este de o prostie incontestabila si raaar intalnita..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 28 2007, 08:34 PM
Post #29


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cine-i Mertzulica, ca nu stiu, sa moara Veta! Plus (binus d ela socru` mareee!) toti dusmanii care ieste!
(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Si Becali cica a facut Dreptu`, da` nu`s cum are bafta si tot cu el in stingu` nimereste... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 28 2007, 08:43 PM
Post #30


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Maat, cum adica, nu stii cine este "Mertzulica"? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Este Mertzanul ei..(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Are si el o identitate proprie si un nume de alint! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Haide mai, ca Becali nu e asa de rau, nu putem sa il punem in aceeasi oala cu manelistii care ieste si cu Carmen Serban..(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:34 AM